Мобилно меню

Време е за резервации за Коледа и Нова година

Къщите за гости са уютно решение, ако ще празнувате извън дома, но също е добре да се проверят внимателно условията, съветва експертът от платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова
Време е за резервации за Коледа и Нова година

 

„Дори да ви се струва все още рано, точно сега е моментът да разгледате оферти и да направите своите резервации, ако планирате да посрещнете празниците в края на годината извън дома. Така ще можете да избирате сред повече предложения и да имате спокойствието да ги проучите детайлно преди да запазите мястото за настаняване“, напомня  пред икономическия и бизнес портал Economic.bg автора на платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова.

По думите и все повече хора избират за Коледа и Нова година къщите за гости. Ако не направим някои предварителни проверки, има сериозен риск да бъдем измамени, особено при резервации през платформи за безпланти онлайн обяви. „Когато сте събрали няколко оферти, проверете всеки един от обектите, за да се уверите, че е категоризиран. Такава справка може да се направи безплатно и много бързо в Националния туристически регистър, който е публикуван на официалната интернет страница на Министерство на туризма и е със свободен достъп”, съветва експертът.

Руменова препоръчва още преди резервация и плащания, както и след превеждане на капарото да се свържете с къщата, са да се уверите, че офертата е пусната от там и че става дума за точно това място за настаняване, на посочения адрес и с цитираната банкова сметка.

“Съхранете грижливо всички платежни документи, издадени във връзка с направените от вас парични вноски. Същото се отнася и за писмената кореспонденция във връзка с потвърждаването на резервацията и всички евентуални уточнения по нея. Те ще са ви необходими, ако нещо се обърка и се наложи да си потърсите правата по административен или съдебен ред”, обръща внимание тя. И съветва ден преди заминаването отново се обадете в къщата за гости, за да сте сигурни, че ви очакват. А на тръгване е добре да имате под ръка всички документи за плащането и резервацията, за да можете да докажете при възникване на спор на място при настаняването или на по-късен етап в хода на предоставяне на услугите.

Някои от класическите измамни схеми при предлагане на къщи за гости, са оферти обикновено са в сайтове за безплатни обяви или подобни платформи, а цените са атрактивни. Понякога снимките са на реално съществуваща къща за гости със същото име като в офертата фантом, която може да бъде открита за наемане в специализирани търсачки, но на значително по-висока цена. Друг път изображенията са свалени от банки със снимки или от съвсем други обекти за настаняване.

В някои случаи не се посочва точен адрес на къщата и се прави уговорка, че при наближаването на датата на резервацията допълнително ще се изпратят координати или собственикът ще ви посрещне някъде по пътя и ще ви заведе до мястото. Накрая се оказва, че става дума за несъществуващи никъде под небето къщи фантоми или за реални къщи за гости, които обаче са на друг собственик.

2024 © Варна е

Какви са правата на потребителите, когато не са доволни от направена онлайн покупка

Нужно е да се осигури безопасността на стоките и коректността на практиките на китайските платформи, изтъкна експертът по потребителски права Габриела Руменова
Какви са правата на потребителите, когато не са доволни от направена онлайн покупка

Даденото със закон право на отказ от онлайн покупка в 14-дневен срок изравнява ситуациите за потребителя, когато пазарува от интернет и във физически обект. Във физическия магазин всеки може да пипне, да провери функционалността на дадена стока, докато по интернет не може. Това поясни в интервю за Money.bg създателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова и уточни, че важно изискване за позоваването на това право е стоката да не е ползвана, а само изпробвана.   

"14-дневният срок е даден да обмислим дали направената от нас през интернет покупка наистина ни е нужна, дали не е била импулсивна. Дали добитата от нас представа от описаното и изобразеното съответства на това, което действително получаваме", обясни тя. "Този 14-дневен срок започва да тече от момента на получаването на пратката", уточни Руменова във връзка с изразени от потребители притеснения, че при забавяне на  доставката се отнема от времето за реализиране на това право.

Тя посочи още, че докато правото на отказ се дава за разсмисъл и за сравняване на характеристиките и показателите на продуктите, то развалянето на сделката при предявяване на рекламация заради съществуващ дефект е само една от възможностите, които търговецът може да предложи за решаване на проблема. Другите са безплатни за потребителите ремонт или замяна.

Руменова каза, че при позоваването на правото на рекламация често между потребителя и търговеца се водят спорове дали дефектът действително е съществувал към момент на продажбата или е възникнал в резултат на неправилна употреба. Законодателят обаче е предвидил, че когато търговецът твърди, че потребителят неправомерно е въздействал върху продукта, то той е този, който трябва да го докаже с независима експертиза.

В студиото на Money.bg експертът коментира и необходимостта да се осигури безопасността на стоките и коректността на практиките на китайските платформи, за да може те да не заобикалят всички регулации, на които останалите електронни търговци се подчиняват. Според нея това е в интерес и на потребителите, и на лоялната конкуренция. "Често потребителите предпочитат стоките от тези платформи, защото са по-евтини и към момента търговците там имат политика директно да възстановяват парите при отказ от покупката. Но, ако един неизправен трансформатор ви е запалил дома, пожарът е нанесъл щети и на имотите на съседите и те заведат дела срещу вас, оправдано ли е да си купите електрически уред на три пъти по-ниска от пазарната цена, което да причини загуби за хиляди левове? А, ако се загуби човешки живот?", обърна внимание тя и припомни случай на обгоряло дете заради дреха от запалима материя, купена от една от китайските платформи.

По предложение на Габриела Руменова с цел по-висока степен на защита на потребителите след общественото обсъждане на Закона за еврото текст от него е бил допълнен така, че в първия месец след въвеждането на единната европейска валута, когато разплащането ще е и в двете валути, при липса на достатъчна наличност в евро, да се връща изцяло в лева, т.е. да не се допуска "смесено ресто".

2025 © Варна е