Мобилно меню

Възстановяват електронните портфейли на 60 000 потребители на "Синя зона" във Варна

Данните са прехвърлени от приложението "Варна паркинг" към "MPark", контактен център за техническа поддръжка съдейства на потребители, които изпитват затруднения да влязат в профилите си
Възстановяват електронните портфейли на 60 000 потребители на "Синя зона" във Варна

Над 60 000 са активните потребители със средства в приложението за платено паркиране "Варна паркинг". От 27 декември електронните им портфейли са налични в приложението "MPark". Прехвърлянето на данните е приключило и средствата, които са били налични в приложението "Варна паркинг" към 16 декември, ще бъдат отразени в приложението "Mpark". Това съобщи директорът на "Общински паркинги и синя зона" Добромир Арнаудов.

От общинско предприятие обясниха също как потребителите могат да получат достъп до портфейлите си. Те трябва да излязат и влязат наново в приложението "MPark", като въведат имейл адреса и паролата, които са използвали при първоначалната си регистрация в приложението "Варна паркинг", или като влязат през профилите си в социалните мрежи, ако това е начинът, по който са достъпвали "Варна паркинг" преди 16 декември.

За огромната част от активните потребители на мобилното приложение, това е единственото, което трябва да направят, за да възстановят достъпа си до предплатените средства.

За други две групи потребители ще са нужни допълнителни стъпки, поясниха от "Общински паркинги и синя зона". Първата част от тях не е въвела имейл адрес при регистрирането на профил в приложението "Варна паркинг". Втората група потребители е използвала специфичен начин за регистрация на профил във "Варна паркинг" посредством функцията на iPhone, Apple Private Relay, която позволява да се замаскират личните им имейл адреси.

Поради липсата на имейл адрес, който да потвърди самоличността на потребителите в тези два случая, Община Варна разработва специално техническо решение, позволяващо актуализацията на имейл адрес в приложението "MPark". След тази стъпка, потребителите ще могат да възстановят достъпа до електронните си портфейли по стандартния начин – като влязат наново в приложението с потребителските си данни.

За да направи по-лесно преминаването от едното приложение – "Варна паркинг" – към другото – "MPark", Община Варна открива контактен център за техническа поддръжка, който ще работи до 1 февруари.

Варненци могат да пишат заявки за помощ на имейл адрес bluezone@varna.bg като опишат затруднението, което срещат.

Призовават се гражданите да укажат имейл адреса, свързан с приложението "Варна паркинг" преди 16 декември и да посочат в заглавието на имейла, че запитването им касае "прехвърляне на електронен портфейл". Специалният контактен център за техническа поддръжка на "Синя зона" ще работи до 1 февруари, уточняват от общинско предприятие "Общински паркинги и синя зона" и добавят, че приложението за платено паркиране "MPark" може да бъде изтеглено от App Store (за потребители на iPhone) и от Google Play (за потребители на Android).

2024 © Варна е

Измама или реални търговци: Кой плаши със съд онлайн потребители заради неполучени пратки

Множество сигнали за подобни практики са изпратени след празниците, съобщи Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите"
Измама или реални търговци: Кой плаши със съд онлайн потребители заради неполучени пратки

Потребителите, които получават заплашителни имейли с предупреждения за съд при отказ да приемат пратка, да не изпадат в паника, а да извършват проверки. Това каза в ефира на Bulgaria ON AIR Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" по повод множество сигнали и запитвания след покупки по време на празниците. 

Съобщенията гласят, че получателят трябва или да вземе пратка, или да се откаже от нея и да заплати разходите по доставката и връщането, като в противен случай срещу него ще бъде заведено дело и това ще му донесе разходи в размер на от 1000 лв. до 4000 лв. за такси за съда, адвокатски хонорари, технически експертизи и т.н. 

"Заплахата със съд е един от най-притеснителните елементи в тези съобщения. Има строго определен ред, по който ние трябва да поръчаме, да получим пратката, да я платим и той е описан в общите условия. Куриерските служби имат свои условия – до 7 дни трябва да се получи и след това започва таксуване на всеки следващ ден. Но това не означава, че отиваме на съд", подчерта Руменова. 

Според нея, смущаващо е и насочено специално към непълнолетните изречение, което гласи, че при незаплащане на поръчана от тях пратка, ще се търси отговорност на техен родител или настойник. "Абсурдно е, защото при проблем с търговеца, ние не тръгваме да го съдим веднага, а опитваме да разрешим казуса в диалог. Без значение дали става дума за измама или насреща има реален търговец, всеки случай трябва да се изследва индивидуално, подобна комуникация е недопустима", категорична е тя. 

Руменова обясни, че по закон при договор от разстояние, който предвижда задължение за потребителя да извърши плащане, търговецът е длъжен да получи потвърждението на клиента, че поръчката е свързана със задължение за плащане от негова страна – например да има бутон с този надпис върху него или друга подобна функция. Там трябва ясно да са посочени също характеристиките на стоките и крайната цена. Ако търговецът не е изпълнил тези задължения, потребителят не е обвързан от договора или поръчката и няма право на каквито и да било претенции спрямо клиента. 

Експертът обърна внимание и на друг притеснителен пасаж от съобщенията – че при неполучаване на пратката потребителят ще дължи и куриерските разходи по доставката. Тя цитира закона и подчерта, че дори при упражнено право на отказ в 14-дневния срок разходите по доставката остават за търговеца. Руменова уточни, че изключение правят случаите, в които потребителят изрично е избрал начин на доставка, различен от стандартния за този електронен магазин. Освен това, ако търговецът се е съгласил предварително да поеме разходите по прибирането на стоката при упражнено право на отказ, то той следва да го направи, затова винаги трябва да се запознаваме с условията. 

На въпрос често ли потребителите ползват опцията "Преглед и тест", за да избегнат заплащане на непоръчани пратки, Габриела Руменова посочи, че това се прави основно от тези с повече опит, както и когато се пазарува за първи път от непознат за дадения потребител до момента електронен магазин. Тя обаче посъветва винаги да ползваме тази възможност, за да намалим рисковете, включително и от непреднамерени грешки. 

Всички правила във връзка с плащането и доставката трябва предварително да са описани в общите условия на търговеца – как става плащането, какви са сроковете, а не те да се налагат впоследствие с подобен тип агресивни послания, добави още тя. 

"Когато получим сигнал във връзка с подобни агресивни и заплашителни съобщения, ние извървяваме заедно с потребителя целия път на проверката. Оказва се, че някои от хората не са подготвени и попадат в капана на този, който изпраща съобщенията да ги вкара в паника и те стриктно да изпълнят това, което се очаква от тях, вместо да помислят кой е подателят, взаимодействали ли са с такъв търговец, очакват ли нещо от него", разказа Руменова. Целта е по такъв начин хората да се научат как сами да правят проверките си и да не се притесняват излишно в такива ситуации. 

2025 © Варна е