Мобилно меню

Възстановяват прекъснато уличното осветление в части на Варна

Правят разчет за рехабилитация на пешеходната зона
Възстановяват прекъснато уличното осветление в части на Варна

Възстановяването на прекъснато уличното осветление в определени части на града, е възложено на фирмите за поддръжка, стана ясно по време на редовната оперативна среща на кмета Благомир Коцев с общинската администрация, с която започва всяка работна седмица. По данни на дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустрояване" се подготвя рехабилитация на осветлението по бул. "Цар Освободител" (в района на автоборсите) и в централната част на район "Владислав Варненчик" (по бул. „Св. Елена“, ДКЦ III).

Ще бъдат възстановени откраднатите кабели и в един от най-критичните участъци – този под автогарата на територията на район "Младост", както и в участъка от кръстовището на бул. "Христо Ботев" до началото на Аспаруховия мост и в пешеходния подлез на спирка "Осми декември" на територията на район "Одесос". С това поетапно започва възстановяването на уличното осветление, което редовно става обект на кражби и други вандалски набези.

Продължават ремонтите на платформите и асансьорите за хора в неравностойно положение и майки с колички. Вече е възстановена работата на 9 асансьора и 7 платформи в подлезите. Предстои изготвянето на доклад за състоянието на детските площадки в града, както и да бъде изяснена собствеността на всяка от тях. Целта е Община Варна да има готовност да кандидатства за финансиране по различни проекти и програми за изграждане на нови площадки на мястото на старите. Тези, които бяха изградени преди няколко години, изобщо не са ремонтирани. Единствената дейност, която се извършва по райони, е да се демонтират опасните съоръжения, стана ясно още по време на работната среща.

Във връзка с подобряването на градската среда в централната част беше решено да се изготви разчет за необходимите средства за рехабилитация на компрометираните участъци от паважа по пешеходната зона, както и да се изчислят разходите за префугиране на алеята, водеща до входа на Морската градина след края на летния сезон.

Наредено беше още да се ремонтират пейките от градинката на Търговската гимназия до площад "Независимост", както и тези на площад "Атлантическа солидарност" (до ГХГ "Борис Георгиев"). През есента по пешеходната зона ще бъдат засадени нови дървета на мястото на липсващите. Дотогава да бъдат отстранени дънерите и да бъдат ремонтирани металните решетки, нареди кметът Коцев.

До седмици ще бъдат доставени 20 седемкубикови контейнера за зелен отпадък, които да бъдат разпределени в новообразуваните жилищни зони около Варна.

2024 © Варна е

Иновативен контейнер за отпадъци монтираха в центъра на Варна

Съдът е с обем от 250 л. и с вградено устройство за пресоване на боклука, което повишава капацитета му до 1200 л. за едно запълване
Иновативен контейнер за отпадъци монтираха в центъра на Варна

Как работи първият във Варна смарт контейнер за компактиране на отпадъци демонстрира заместник-кметът по екология в общината Христо Рафаилов. Иновативният контейнер е монтиран в центъра на града, близо до Севастопол. Съдът е с обем от 250 л. и с вградено устройство за пресоване на боклука. Това повишава капацитета му до 1200 л. за едно запълване и се равнява на 5 стандартни 240-литрови кофи за некомпресирани отпадъци.

Пресата се захранва от 100% слънчева енергия и работи дори при ограничена светлина. Слънчевият панел и батериите му осигуряват до 72 часа автономност през цялата година, обясни Рафаилов. Устройството е проектирано и тествано в скандинавските държави.

Съдът има вградени датчици за ниво на запълване, за да няма ненужно събиране и извозване. Смарт контейнерът ще се почиства и извозва по стандартния начин от сметопочистващата фирма, но кратността на дейностите е намалена много: ако едно малко кошче се изхвърля няколко пъти в седмицата, то новото ще се обслужвано веднъж и то в най-натоварените периоди от годината, каза още Рафаилов. Той посочи, че кошчето не е за едри отпадъци от домакинствата, а отворът му е за опаковки и малки отпадъци, които най-често се изхвърлят от пешеходците.

95% от материалите на контейнера подлежат на рециклиране. Поцинкованата закалена стомана на корпуса е пожаробезопасна, устойчива на корозия и продължителна експлоатация. Механизмът на затваряне не позволява приток на кислород и горене вътре в съда, но въпреки това изхвърлянето на фасове от цигари е забранено, уточни зам.-кметът по въпросите на екологията. Съдът е проектиран така, че от него да не могат да бъдат изваждани и разпилявани отпадъци.

Монтирането на контейнера е част от пилотен демонстрационен проект за интелигентно управление на отпадъците във Варна. "Търсим иновативни решения. Тестовият период ще ни помогне да направим оптималната план-сметка "чистота" за следващата година", изтъкна Рафаилов и призова гражданите да пазят смарт контейнера. Мобилните камери ще следят за вандалски прояви и ще бъдат налагани глоби.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна