Черно море Тича победи ЦСКА във Варна

"Моряците" са седми във временното класиране на националната баскетболна лига, "армейците" са втори

Отборът на Черно море Тича записа важна победа в 16-ия кръг на Националната баскетболна лига. Като домакини "моряците" се наложиха над ЦСКА с 91:84 в зала "Христо Борисов" във Варна. Баскетболистите на Кирил Болшаков пропиляха преднина от 26 точки в хода на мача, но удържаха на натиска на противника в последния период, отбелязва bgbasket.com.

Домакините от Черно море Тича взеха аванс през първата четвърт, която приключи при резултат 26:16 в тяхна полза.

13 безответни точки за "моряците" през втората четвърт направиха разликата над 20 точки при 50:26 и макар "армейците" да се върнаха в играта, преднината на варненци на почивката беше двуцифрена при 56:37.

След подновяването ЦСКА влезе ударно с бърза тройка на Венцислав Петков и кош на Александър Радукич, което накара наставникът на домакините да вземе прекъсване още в първите две минути от частта. Серията на "червените" продължи и до 12:2, като разликата падна само до 9 точки, а Кирил Болшаков взе и второ прекъсване, за да нахъса състезателите си. В края на третата четвърт домакините успяха отново да натрупат по-голяма разлика с помощта на Тач Ънру и Къртис Джоунс - 78:61.

ЦСКА започна заключителния период с нова серия от 10:2, която позволи на столичани да се доближат до противника на 9 точки. Домакините обаче се съвзеха с помощта на Ейврил Уба и върнаха преднината си при 88:71 след още две успешни стрелби на Мартин Коцев и Тач Ънру. Последва нова серия за "червените" от 6:0, която накара Кирил Болшаков да вземе и последното си прекъсване. Георги Боянов напомни за себе си в нападение със серия от 5 точки подред, която скъси изоставането на гостите до 6 при оставащи 1:54 минути до края на мача. Баскетболистите на Росен Барчовски се опитваха да се доближат до противника, но в оставащото време единствено Георги Боянов се отчете с 2 точки, докато за "моряците" Костадин Лазаров закова последния кош за успеха.

Най-резултатен за победата на  Черно море Тича беше Къртис Джоунс, който се отчете с 24 точки и 7 борби. Тач Ънру добави 23 точки, 6 борби и 7 асистенции, 15 точки записа Костадин Лазаров, Марин Маринов отбеляза 11.

За ЦСКА най-добър бе Брандън Янг с 19 точки и 8 асистенции, дабъл-дабъл с по 17 точки записаха Александър Радукич и Георги Боянов, като първият овладя 12 борби, а вторият 15. Васил Бачев отбеляза 14 точки.

След победата Черно море Тича се изкачи до 7-ата позиция във временното класиране на Националната баскетболна лига с баланс 7-9. ЦСКА пък е с актив 12-4, като остава на второ място. В следващия кръг от шампионата Черно море Тича гостува на Черноморец в Бургас, на 17 януари - сряда, от 19 часа.

2024 © Варна е / снимки: Sesame Национална Баскетболна Лига

Избраха Иван Спиров от Черно море Тича за най-добър млад български баскетболист

Варненският талант, който в началото на сезона носи екипа на ЦСКА, стана победител в анкетата "Рачо Колев – едно сърце, една игра"

Юношата на Черно море Тича Иван Спиров бе определен за най-добър млад български баскетболист за сезон 2023/2024. Състезателят на варненци, който в началото на сезона носи и екипа на ЦСКА, стана победител в анкетата "Рачо Колев – едно сърце, една игра" за играчи, които не са навършили 22 години или родени след 30.04.2002 г.

202-сантиметровият Иван Спиров е десетият баскетболист, който ще получи приза. Той наследява Илиян Пищиков, Емил Стоилов, Константин Костадинов, Лъчезар Димитров, Цветомир Чернокожев, Иван Алипиев, Александър Везенков (4 награди), Димитър Димитров и Станимир Маринов.

В анкетата "Рачо Колев – едно сърце, една игра" взеха участие представители на 12 медии. Спиров събра 14 точки, като изпревари с 3 Момчил Кадиев от Левски. Трети е Константин Костадинов от Аликанте с 9.