Черно море Тича спечели дербито на опашкарите в НБЛ

Варненци се наложиха с 93:87 над Академик (Пловдив)

Трета победа в последните си четири мача постигна Черно море Тича. В дербито на дъното тимът от Варна надви Академик (Пловдив) с 93:87, оставяйки го последен във временното класиране кръг преди края на първото завъртане в програмата, отбелязва bgbasket.com.

„Моряците“ стартираха мача с 10 поредни точки, а за по-малко от четири минути се откъснаха със 17:3, стреляйки с перфектна успеваемост от близка и средна дистанция. Въпреки първоначалния шок, Академик постепенно си съвзе и на два пъти се доближаваше само на 6 точки от съперника. Домакините обаче отново вдигнаха оборотите и след първата част водеха с 32:19 след 11 точки на Ейвърил Ъгба.

Баскетболистите на Кирил Болшаков продължиха да поддържат много високи проценти при стрелбата и през втория период. Освен проблемите в защита, гостите така и не успяваха да настроят мерника си от тройката, като изпускаха и много при фауловете. Преднината на варненския тим продължи да расте и на почивката тя вече бе внушителна – 62:36.

Малко след паузата разликата скочи до 30 точки. Последва обаче силна серия за играчите от Пловдив, които започнаха да топят пасива си, като след 5 поредни точки на Кръстомир Михов се доближиха на 14, но преди заключителната четвърт предимството на съперника отново бе солидно – 78:61.

Академик не се предаде и този път, а след серия от 12:0 и забивка на Джералд Лидел, тимът намали за 79:87. Играта продължи с размяна на кошове, а 76 секунди преди края втора поредна тройка на Нели Къмингс направи изоставането на тима му едва 5 точки. Пропуск на Къртис Джоунс даде златна възможност за гостите, но след това именно Къмингс бе санкциониран за симулация. За негова радост, Тач Ънру не бе точен. До края играта бе накъсана от нарушения, но времето вече работеше за Черно море, който измъкна успеха след 93:87.

Ейвърил бе над всички за победителите с 21 точки и 10 борби. Тач Ънру реализира 18 точки, а с 16 е Къртис Джоунс, който има още 7 борби, 7 асистенции, но и 7 грешки.

За Академик Нели Къмингс записа 25 точки и 8 борби. Джералд Лидел се отчете с 18 точки и 10 борби, а 16 точки вкара Томислав Минков.

След успеха Черно море Тича вече е с баланс 3-7, с колкото е и Шумен, а кадемик остава последен с 2-8. В следващия кръг на Националната баскетболна лига варненският тим гостува на Миньор 2015 в зала Триадица в София. Двубоят е на 10 декември - неделя, от 13 часа.

2023 © Варна е / снимки: Националната баскетболна лига

Черно море Тича стигна до трети мач в четвъртфинала срещу Спартак (Плевен)

Решителният двубой е на 3 май - петък, а варненци са гости

Черно море Тича съхрани надежди да се класира за втория кръг в плейофите на Националната баскетболна лига. Варненци надделяха над Спартак (Плевен) с 80:74 във втората четвъртфинална среща, изиграна в зала "Христо Борисов" в морската столица, което изравни победите на 1:1. Решителният трети двубой от сблъсъка между двата тима ще е в Плевен на 3 май, петък.

Домакините от Черно море Тича се оттеглиха с точка аванс след първата четвърт в зала "Христо Борисов". "Моряците" съхраниха преднината си и през втория период и се оттеглиха на почивка при резултат 35:31.

През третата четвърт плевенчани стигнаха до обрат и си извоюваха 6-точков актив след 30 минути игрово време. Домакините обаче не се предадоха и през последната част извоюваха крайния успех в мача след 80:74.

Къртис Джоунс беше най-резултатен за победителите от Черно море Тича, като се отчете с 38 точки, 5 борби и 7 асистенции. Иван Спиров приключи с 20 точки и 10 овладени под двата ринга топки, Аверил Ъгба регистрира 14 точки и 12 борби.

Цветомир Чернокожев бе над всички за Спартак с 19 точки и 10 борби. Родни Първис се разписа с 12 точки, Талиб Занна остави на сметката си 11 и 10 овладени под двата ринга топки, отбелязва bgbasket.com.