Опитен варненец със силен дебют за ЦСКА срещу Левски

Божидар Аврамов подсили "армейците" и помогна за победата в дербито на баскетболния терен

Опитният варненски баскетболист Божидар Аврамов е един от силните трансфери на ЦСКА през изминалата седмица. Божо направи дебют за "армейците" във вечното дерби срещу бившия си клуб Левски и допринесе за успеха на "червените" с 85:72 в двубоя от четвъртия кръг на Националната баскетболна лига. Аврамов записа 6 точки, 5 борби и 6 асистенции за общо 29 минути на терена срещу “сините”. Той призна, че се чувства добре с отбора на ЦСКА и е щастлив, че е допринесъл за успеха във важния мач.

Поражението е първо за Левски през новия сезон. Стотици любители на баскетбола бяха препълнили столичната зала "Триадица", за да се насладят на оспорваното дерби.

ЦСКА наложи превъзходство от рано и още на почивката имаше аванс от 38:29.

Левски стартира второто полувреме със серия от 5:0 и се върна в мача, окуражаван и от публиката си. "Сините" успяха да стопят солидната преднина на съперника до само една точка и дори стигнаха до обрат 49:48 две минути преди края на третата четвърт. ЦСКА отговори с три поредни тройки, за да си върне предимството, докато Левски започна да пропуска и наказателни удари. Така и третата четвърт завърши отново с аванс на "армейците" от 59:51.

Левски продължи да се бори, но ЦСКА сравнително лесно, с фантастична далечна стрелба, успяваше да се държи на разстояние, отбелязва bgbasket.com.

"Сините" щурмуваха пак в средата на последната четвърт и пак бяха близо в резултата до съперника, но не успяха да стигнат до нов обрат. Лек смут настъпи в залата, след поредица отсъждания в ущърб на Левски и изгонването на президента на клуба Константин Папазов, но това не промени резултата на таблото.

ЦСКА бе убедителен в нападение и три минути преди финалната сирена отново натрупа двуцифрена преднина, която успя да съхрани до края за окончателното 85:72.

В следващия пети кръг на Националната баскетболна лига ЦСКА приема Черно море Тича. Двубоят, в който варненецът Божидар Аврамов ще излезе срещу първия се клуб, ще е на 4 ноември - събота, от 19 часа. Два дни по-късно Левски ще гостува на Академик в Пловдив.

2023 © Варна е

Избраха Иван Спиров от Черно море Тича за най-добър млад български баскетболист

Варненският талант, който в началото на сезона носи екипа на ЦСКА, стана победител в анкетата "Рачо Колев – едно сърце, една игра"

Юношата на Черно море Тича Иван Спиров бе определен за най-добър млад български баскетболист за сезон 2023/2024. Състезателят на варненци, който в началото на сезона носи и екипа на ЦСКА, стана победител в анкетата "Рачо Колев – едно сърце, една игра" за играчи, които не са навършили 22 години или родени след 30.04.2002 г.

202-сантиметровият Иван Спиров е десетият баскетболист, който ще получи приза. Той наследява Илиян Пищиков, Емил Стоилов, Константин Костадинов, Лъчезар Димитров, Цветомир Чернокожев, Иван Алипиев, Александър Везенков (4 награди), Димитър Димитров и Станимир Маринов.

В анкетата "Рачо Колев – едно сърце, една игра" взеха участие представители на 12 медии. Спиров събра 14 точки, като изпревари с 3 Момчил Кадиев от Левски. Трети е Константин Костадинов от Аликанте с 9.