Спартак (Плевен) измъкна победата от Черно море Тича в оспорван двубой

Плевенчани се наложиха като домакини с 89:85

Черно море Тича загуби първия си двубой за 2024-та в Националната баскетболна лига. Варненци отстъпиха на Спартак (Плевен) като гости с 85:89 в оспорван мач от 15-ия кръг.

Двубоят започна обещаващо за притиснатия от кадрови проблеми Спартак. Въпреки че бе само със седмина опитни играчи за двубоя, тимът на домакините успя рано да вземе преднина от 9 точки и да повярва в себе си, отбелязва bgbasket.com.

Гостите от Черно море Тича обаче бяха решени да се възползват от шанса си и наваксаха изоставането в резултатен първи период за 26:25 след 10 минути.

Втората част премина със сериозно надмощие за плевенчани и Спартак приключи полувремето по най-добрия начин, стигайки до аванс от 13 точки при 52:40.

Реакцията на Черно море Тича след почивката бе забележителна и варненци направиха няколко поредни сериозни серии, а след внушителното 12-2 се върнаха в мача.

В последната част двата тима влязоха при само точка разлика в полза на Спартак. Черно море пък остана без Костадин Лазаров заради пет фаула преди края на периода.

Домакините отново взеха инициатива в средата на четвъртината, когато дръпнаха със 77:71.

В заключителните три минути от двубоя обаче отново Черно море навакса, след 6 безответни точки, а минута преди сирената тройка на Тач Ънру изведе напред "моряците".

Родни Първис отговори с две точки, а след това Черно море не успя да се възползва от секундите си за атака и Брайънт Томас подпечата успеха от наказателната линия.

Мартин Коцев реализира с 3 секунди на часовника и даде последна надежда на Черно море Тича, но нямаше време за гостите да направят нещо повече в този двубой.

Томас завърши с 20 точки и 9 борби за победителите от Спартак (Плевен), 18 вкара Ники Стоянов, 16 добави Родни Първис. Тримата играха по над 34 минути всеки.

За Черно море Тича Аверил Ъгба записа дежурен дабъл-дабъл от 28 точки и 17 борби, 18 вкара Ънру, 16 - Къртис Джоунс и Коцев добави 12 точки и 10 борби.

В следващия кръг от Националната баскетболна лига Черно море Тича приема ЦСКА. Срещата е на 14 януари - неделя, от 18:30 часа.

Избраха Иван Спиров от Черно море Тича за най-добър млад български баскетболист

Варненският талант, който в началото на сезона носи екипа на ЦСКА, стана победител в анкетата "Рачо Колев – едно сърце, една игра"

Юношата на Черно море Тича Иван Спиров бе определен за най-добър млад български баскетболист за сезон 2023/2024. Състезателят на варненци, който в началото на сезона носи и екипа на ЦСКА, стана победител в анкетата "Рачо Колев – едно сърце, една игра" за играчи, които не са навършили 22 години или родени след 30.04.2002 г.

202-сантиметровият Иван Спиров е десетият баскетболист, който ще получи приза. Той наследява Илиян Пищиков, Емил Стоилов, Константин Костадинов, Лъчезар Димитров, Цветомир Чернокожев, Иван Алипиев, Александър Везенков (4 награди), Димитър Димитров и Станимир Маринов.

В анкетата "Рачо Колев – едно сърце, една игра" взеха участие представители на 12 медии. Спиров събра 14 точки, като изпревари с 3 Момчил Кадиев от Левски. Трети е Константин Костадинов от Аликанте с 9.