Мобилно меню

35 години от забележителна спелеоложка експедиция ще отбележат в Музея за нова история на Варна

Тя е осъществена през 1989 г. от членове на пещерен клуб „Галата“ – Варна, в най-дълбоката по онова време пещера в света „Жан Бернар“ в Савойските Алпи, Франция
35 години от забележителна спелеоложка експедиция ще отбележат в Музея за нова история на Варна

Музеят за нова история на Варна ще отбележи 35-та годишнина от поставянето от варненски спортисти на един днес забравен рекорд – спелеоложката експедиция през 1989 г. в най-дълбоката по онова време пещера в света „Жан Бернар“ в Савойските Алпи, Франция.

Експедицията е дело на членовете на пещерен клуб „Галата“ – Варна. Логистиката, финансирането и административната организация са активно подпомогнати от тогавашния кмет на  район „Одесос“ - Варна, Радко Радулов. Технически ръководител на експедицията е председателят на пещерния клуб Кирил Иванов. Треньор на водолазите, които трябва да преминат под вода през наводнените галерии е кап. Веселин Венков.

Подготовката трае две години. На 22 март 1989 г. експедицията започва да навлиза постепенно в дълбините на земята. На 8 април петима членове на експедицията достигнат сухото дъно на пещерата на дълбочина 1358 м., наричано по онова време „дъното на света“ или „подземния Еверест“. Само един от тях – Христо Райков успява да преодолее под вода първата от наводнените подземни галерии. Той става третия в света човек по онова време, и единствения до днес българин, преминал под вода галерия в пещерата „Жан Бернар“. За съжаление това спортно постижение съвпада по време с политическите сътресения в страната. Това е причината то да остане слабо отразено в пресата по онова време, а днес да е непознато за младото поколение.  

За да припомни това значимо за варненския и българския спорт постижение, музеят за нова история на Варна организира две събития: прожекция на документалния филм за спелеоложката експедиция „Жан Бернар“ 89, спечелил първа награда на фестивала за приключенско кино в Барселона през 1989 г.; среща-разговор с  единствения българин, преминал под вода галерия в пещерата „Жан Бернар“, варненеца г-н Христо Райков. Той е психолог по професия и алпинист по призвание. Сред неговите постижения са покоряването на: връх Гранд Жорас  в Алпите по северната стена („стената на смъртта“) през 1986 г., връх Матерхорн в Алпите през 1987 г., връх Елбрус в Кавказ през 1988 г., връх Ленин в Памир през 1997 г., връх Тенгри Хан в Тян Шан през 1998 г. Номиниран е за спортист на Варна за 1997 г.

Двете събития ще се проведат на 27 март (сряда) от 18.00 ч. в Музея за нова история на Варна при вход свободен.

2024 © Варна е

Отлично представяне на българските национали в Международно състезание по пожароприложен спорт в Чехия

Младежите и девойките завоюваха общо 7 медала
Отлично представяне на българските национали в Международно състезание по пожароприложен спорт в Чехия

Две сребърни и пет бронзовия отличия завоюваха девойките и младежите на България при участието си в Международно състезание по пожароприложен спорт в Чехия. В град Колин родните представители мериха сили със състезатели от Чехия, Естония, Украйна и Латвия.

В състава на българите участваха 14 юноши и девойки, възпитаници на школа "Огнеборец" при ЦПЛР - Общински детски комплекс, гр. Варна. Към тях се присъединиха две девойки от Провадия и двама юноши от Видин. Техен треньор е Алексей Бердник, който е и ръководител на школата в ОДК.

Между 27 и 30 юни отборът ни се съревноваваше в индивидуалните дисциплини "Изкачване с щурмова стълба" и "100 метра пътека с препятствия", както и в колективните - "Пожарна щафета 4 по 100 метра с препятствия" и "Бойно разгръщане от мотопомпа". 

Силната конкуренция не попречи Ния Костова и Теодора Тодорова от школа "Огнеборец" да се окичат с бронзови медали в дисциплината "100 метра пътека с препятствия", съответно в младша и средна възрастови категории при девойките. Ния Костова подобри и поставения от нея национален рекорд в дисциплината от Републиканския преглед в Пловдив тази година. 

Отборно девойките заслужиха сребърните медали при щафетата и в комплексното класиране, а за дисциплината "Бойно разгръщане от мотопомпа" - бронз.

При юношите битката беше най-оспорвана и националите ни достигнаха до бронзови отличия в щафетата и комплексното класиране. 

"Представянето на отбора беше отлично. Някои от състезателите ни са на по-малка възраст от указаната за категорията, в която участват. Това не ги изплаши и те успяха да надминат много от конкурентите си, а две от девойките дори спечелиха медали. Чехия е страна с 90 годишна история на пожароприложния спорт за деца, а при нас се развива едва от 7 години. Вярвам, че на състезанието, което предстои в Хърватия, ще имаме още по-добри резултати", коментира главен инспектор Стоян Стоянов към РДПБЗН Варна. 

2025 © Варна е