Българин постави рекорд в Световната купа по хандбал

Капитанът на националите ни - Светлин Димитров, стана първият играч, отбелязал над 200 гола в четирите издания на турнира

Голмайстор №1 на Световната купа Светлин Димитров стана първият играч, преминал кота от 200 гола в четирите издания на турнира. С 6-те си попадения срещу Куба, той вече има 202. Българският капитан влезе в състезанието като най-резултатен от първите три купи с общо 184 гола, като стана голмайстор в Косово 2015 и България 2017. Във Варна вкара 7 на Азербайджан, 5 на Нигерия и 6 на Куба.

"Опитвам се да играя максимално концентрирано, защото в един колективен спорт няма кой знае какво значение кой вкарва. В националния отбор сме сплотени, но ни липсва опит. Нямаме много изиграни международни мачове и това ни е слаба страна. Надявам се в близко бъдеще да имаме повече срещи и контроли, защото в националния отбор няма много време за работа. Сега сме фокусирани върху мача за бронза", каза дясното крило на френския първодивизионен "Шартр".

Старши треньорът Илиян Василев направи две промени преди срещата за третото място - Георги Атанасов и Росен Колев влизат в състава вместо Джошкун Якубов и Йордан Попов, които имат здравословни проблеми.

В 18.15 часа в Двореца на културата и спорта България се изправя срещу Индия в спор за бронза.

Българско трио ще ръководи финала на Световната купа. Съдиите Георги Дойчинов и Юлиан Горецов, както и делегатът Михаил Башев заслужиха доверието на Световната федерация и получиха наряд за мача за купата в турнира. От 20.30 часа днес в него един срещу друг се изправят отборите на Куба и Кипър.

Регламентът на Световната купа предвижда състезателите в отборите да бъдат на възраст между 16 и 24 години. В съставите могат да бъдат включени и до трима играчи над 24 години.

2023 © Варна е / снимки: Българска Федерация по Хандбал

Хандбалният Спартак (Варна) постигна убедителна победа срещу Ряховец

Седмица по-рано хандбалните "соколи" записаха равенство с шампиона Локомотив (Горна Оряховица)

Хандбалистите на Спартак (Варна) разгромиха отбора на Ряховец с 40:18 в мач от четвъртия кръг на хандбалната А група при мъжете, игран в Бяла. Варненският тим взе преднина още през първата част, като почивката дойде при 18:11 в негова полза. След почивката "соколите" увеличиха разликата с лекота и се поздравиха с убедителна победа. Най-резултатен за успеха в този двубой, в който треньорският тандем Пенко Златев и Веселин Станков заложиха предимно на юноши, беше Даниел Божанов с 10 гола, Иван Велев добави 8, а Кристиян Костадинов - 5.

Седмица по-рано хандбалистите на Спартак (Варна) се представиха добре и срещу шампиона Локомотив (Горна Оряховица), като постигнаха равенство - 28:28. Двубоят, игран в залата на Първа езикова гимназия в морската столица имаше инфарктен завършек, като две минути преди финалната сирена Георги Стоянов фиксира равенството с точно изпълнена дузпа. Той бе и най-резултатния състезател на варненци с 10 гола.

В следващия пети кръг на хандбалната А група при мъжете, Спартак приема Чардафон в залата на Първа езикова гимназия във Варна. Двубоят е на 26 октомври - събота, от 17 часа. Прези изиграването на срещата Спартак е осми с актив от 3 точки (1 победа, 1 равен, 1 загуба). Чардафон са позиция по-нагоре с 4 точки (2 победи, 2 загуби).