Мобилно меню

България ще играе за бронза на Световната купа по хандбал във Варна

В полуфинал националите ни отстъпиха на Куба с 29:36
България ще играе за бронза на Световната купа по хандбал във Варна
840

България ще играе за бронза на Световната купа по хандбал във Варна, в неделя от 18.15 часа, след като националите ни отстъпиха в полуфиналната фаза на отбора на Куба. Българският отбор изигра много силен мач, но не успя да пребори изключително силния и атлетичен отбор на Куба и загуби с 29:36

България поведе в началото с 3:0 с голове на Светлин Иванов и Николай Генов, последвани от прекрасно спасяване на Николай Петров и попадение на Кристиан Василев. Кубинците обаче бързо върнаха две попадения, а в 3.58 мин контузия получи Джошкун Якубов. След това Куба изравни чрез Роналдо Хириам Алмейда. В тези минути Петров заключи вратата си, а с два гола на Михаел Иванов и един на Светлин Димитров отново дръпнахме с 3 за 6:3. Попадение на Божидар Симеонов направи резултата 7:5, след което Светлин Димитро пропусната дузпа. Гостите изравниха за втори път в мача при 9:9, но с гол на Генов отново излязохме напред. Успешна дузпа на Хансер и 10:10, след което последва попадение на същия и Куба поведе за пръв път - 10:11, а след това с 10:12 и 11:13. Много силни спасявания в този период от срещата напри кубинският вратар Магнол Суарес. Николай Петров обаче отвърна със същото под нашата рамка, а Светлин Димитров и Михаел Иванов доведоха резултата до 14:14. В крайна сметка с гол на Вегара крайният резултат на първата част е 16:17 за Куба.

Джошкун Якубов се върна в началото на второто полувреме, което стартира с негова греда, последвана от три кубински гола. Кристиян Василев върна един - 17:20. Отново той реализира за 18:21 и пак за 19:22. При това попадение обаче Василев изрази бурно радостта си, съдията се обърка, че реакцията му е насочена към кубинския вратар и той беше наказан за 2 минути. За съжаление кубинците натрупаха самочувствие и в 15-ата минута на втората част вече водеха с 8 – 27:17, а вратарят им Магнол Суарес направи серия от спасявания, отчайвайки нашите нападатели. До края не успяхме да скъсим разликата и мачът приключи при 29:36 за Куба.

За България Михаел Иванов отбеляза 8, Кристиан Василев – 7, Светлин Димитров – 6, по 2 добавиха Преслав Станчев, Божидар Симеонов и Николай Генов, а по 1 Иво Петков и Владислав Йоргов.

За най-полезен в мача беше определен Роналдо Хириам Алмейда, който реализира 6 гола за кубинците.

Треньорът Илиян Василев, неговите помощници Димитър Николов и Николай Георгиев и играчите бяха крайно разочаровани след загубата.

"Загубихме… Куба си спечелиха мача заслужено. Жалко, не можах да изпълня това, за което съм дошъл. Разбира се, остава срещата за бронза. Сега момчетата трябва да починат. Днес отпаднахме много, насъбраха се и много контузии. Няма да се предадем в мача за третото място, но мен ме боли. Най-вече в защита не можахме да се справим с техните гардове и с тяхната физика. Разбира се и това, че Джошкун се контузи много рано се отрази на нашата система. То това е спортът. По-добри са, по-атлетични са, физически са по-добре. Имахме шансовете, имахме шансовете. Аз съм виновен…", емоционално заяви след мача Василев.

"Направихме повече грешки от кубинците. Още сме млади и пропускаме моменти, които правят мача. Вратарят им направи отлична среща, но това е част от спорта. Трябваше да сме по-концентрирани, защото грешките ни се оказаха фатални. Не сме се отказали от амбициите си да спечелим медал и ще се борим за третото място. Сега трябва да се наспим, да сме спокойни и да изиграем мача за третото място. Ще е трудно, защото сме много изморени, но ще се борим", заяви отбелязалият 7 гола Кристиан Василев.

В мачовете за разпределение на местата от 9-о до 12-о Молдова победи Малта с 25:21, а Гватемала се наложи над Азербайджан с 28:20. В срещите за 5-8-о място Австралия разби Андора с 32:19, а Великобритания надви Нигерия с 30:20.

Регламентът на Световната купа предвижда състезателите в отборите да бъдат на възраст между 16 и 24 години. В съставите могат да бъдат включени и до трима играчи над 24 години.

2023 © Варна е / снимки: Българска Федерация по Хандбал

Завърши ремонтът на Спортен комплекс Локомотив във Варна

Спортните клубове вече подновиха тренировъчния процес в модернизираните зали
Завърши ремонтът на Спортен комплекс Локомотив във Варна

Строително-ремонтните дейности в Спортен комплекс "Локомотив" във Варна завършиха и комплексът е готов отново да посрещне спортните клубове, състезателите и младите таланти на града. Модернизираната база предлага по-добри условия за тренировки, по-висока енергийна ефективност и значително по-сигурна и функционална спортна среда.

Обновяването включва трите основни спортни обекта в комплекса - закрития лекоатлетически комплекс, спортна зала "Димитър Нушев" и залата за модерен петобой. Дейностите са реализирани със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, като Община Варна осигури и допълнително финансиране за редица важни подобрения извън първоначалния обхват на проекта.

Оглед на обновената база направи кметът на Варна Благомир Коцев, заедно с директора на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмед

"Спортен комплекс "Локомотив" е цялостно обновен. Днес виждаме модерна база с нови инсталации, подобрена климатизация, мерки за енергийна ефективност и значително по-добри условия за подготовка. Отстранени са течовете по покрива, подменена е дограмата, обновени са залите и е създадена много по-комфортна среда за нашите спортисти", заяви кметът. По думите му инвестициите в обществената инфраструктура, включително и спортната, са сред ключовите приоритети на Община Варна.

"Спортът възпитава дисциплина, постоянство и характер. Инвестициите в спортна база са инвестиции в младите хора и в бъдещето на града. Продължаваме да работим по обновяването и на други спортни обекти във Варна," допълни кметът.

Директорът на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмет също подчерта значението на обновяването за спортната общност.

"От днес спортните клубове започват поетапно да се завръщат в комплекса по предварително изготвен график. Вярвам, че с този ремонт създаваме много по-добри условия за подготовка и развитие на варненските спортисти", коментира Ахмет. По думите в капиталовата програма на ОП "Спорт - Варна" е заложено и обновяването на настилката в спортна зала "Димитър Нушев", където тренират баскетболните клубове. 

Ремонтът на спортните бази обхвана всички ключови зони на комплекса и разрешава дългогодишни проблеми, свързани както с техническото състояние на базата, така и с условията за подготовка на спортистите. Сред основните дейности беше цялостното саниране на сградите чрез полагане на нова топлоизолация по фасадите и покривите. Изпълнена е и нова хидроизолация, с което са отстранени проблеми с течове и компрометирани участъци по покривните конструкции.
Напълно подменено е осветлението във всички зали с нови енергоспестяващи LED системи, които осигуряват по-добра осветеност на тренировъчните пространства и по-ниски експлоатационни разходи. Към всяка от сградите са изградени фотоволтаични системи за собствено потребление, които ще подпомогнат на електрозахранването на комплекса и ще допринесат за значително намаляване на разходите.
Съществена част от ремонта е и подмяната на дограмата в закрития лекоатлетически комплекс заедно с компрометираните метални носещи конструкции. Това беше дългогодишен проблем за базата, който пораждаше притеснения за безопасността при неблагоприятни атмосферни условия, посочи Ахмед. 

Извършена е сериозна модернизация на отоплителните, вентилационните и климатичните системи. В лекоатлетическата зала са изградени изцяло нови, а в спортна зала "Димитър Нушев" системата е значително подобрена, което осигурява много по-добра тренировъчна база за младите спортисти. Паралелно с техническите подобрения е извършено и цялостно вътрешно обновяване на спортните зали, тренировъчните пространства, съблекалните, помощните помещения и треньорските стаи. 

В закрития лекоатлетически комплекс са изградени и допълнителни санитарни помещения. Специално внимание е отделено и на безопасността и достъпността, чрез изграждане на мълниезащитна инсталация, въведени противопожарни мерки и осигурена достъпна платформа за хора в неравностойно положение.

След изпълнението на всички дейности сградите достигат клас на енергопотребление "А", като е постигнато минимум 30% спестяване на първична енергия за всеки от обектите.

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна