България ще играе за бронза на Световната купа по хандбал във Варна

В полуфинал националите ни отстъпиха на Куба с 29:36

България ще играе за бронза на Световната купа по хандбал във Варна, в неделя от 18.15 часа, след като националите ни отстъпиха в полуфиналната фаза на отбора на Куба. Българският отбор изигра много силен мач, но не успя да пребори изключително силния и атлетичен отбор на Куба и загуби с 29:36

България поведе в началото с 3:0 с голове на Светлин Иванов и Николай Генов, последвани от прекрасно спасяване на Николай Петров и попадение на Кристиан Василев. Кубинците обаче бързо върнаха две попадения, а в 3.58 мин контузия получи Джошкун Якубов. След това Куба изравни чрез Роналдо Хириам Алмейда. В тези минути Петров заключи вратата си, а с два гола на Михаел Иванов и един на Светлин Димитров отново дръпнахме с 3 за 6:3. Попадение на Божидар Симеонов направи резултата 7:5, след което Светлин Димитро пропусната дузпа. Гостите изравниха за втори път в мача при 9:9, но с гол на Генов отново излязохме напред. Успешна дузпа на Хансер и 10:10, след което последва попадение на същия и Куба поведе за пръв път - 10:11, а след това с 10:12 и 11:13. Много силни спасявания в този период от срещата напри кубинският вратар Магнол Суарес. Николай Петров обаче отвърна със същото под нашата рамка, а Светлин Димитров и Михаел Иванов доведоха резултата до 14:14. В крайна сметка с гол на Вегара крайният резултат на първата част е 16:17 за Куба.

Джошкун Якубов се върна в началото на второто полувреме, което стартира с негова греда, последвана от три кубински гола. Кристиян Василев върна един - 17:20. Отново той реализира за 18:21 и пак за 19:22. При това попадение обаче Василев изрази бурно радостта си, съдията се обърка, че реакцията му е насочена към кубинския вратар и той беше наказан за 2 минути. За съжаление кубинците натрупаха самочувствие и в 15-ата минута на втората част вече водеха с 8 – 27:17, а вратарят им Магнол Суарес направи серия от спасявания, отчайвайки нашите нападатели. До края не успяхме да скъсим разликата и мачът приключи при 29:36 за Куба.

За България Михаел Иванов отбеляза 8, Кристиан Василев – 7, Светлин Димитров – 6, по 2 добавиха Преслав Станчев, Божидар Симеонов и Николай Генов, а по 1 Иво Петков и Владислав Йоргов.

За най-полезен в мача беше определен Роналдо Хириам Алмейда, който реализира 6 гола за кубинците.

Треньорът Илиян Василев, неговите помощници Димитър Николов и Николай Георгиев и играчите бяха крайно разочаровани след загубата.

"Загубихме… Куба си спечелиха мача заслужено. Жалко, не можах да изпълня това, за което съм дошъл. Разбира се, остава срещата за бронза. Сега момчетата трябва да починат. Днес отпаднахме много, насъбраха се и много контузии. Няма да се предадем в мача за третото място, но мен ме боли. Най-вече в защита не можахме да се справим с техните гардове и с тяхната физика. Разбира се и това, че Джошкун се контузи много рано се отрази на нашата система. То това е спортът. По-добри са, по-атлетични са, физически са по-добре. Имахме шансовете, имахме шансовете. Аз съм виновен…", емоционално заяви след мача Василев.

"Направихме повече грешки от кубинците. Още сме млади и пропускаме моменти, които правят мача. Вратарят им направи отлична среща, но това е част от спорта. Трябваше да сме по-концентрирани, защото грешките ни се оказаха фатални. Не сме се отказали от амбициите си да спечелим медал и ще се борим за третото място. Сега трябва да се наспим, да сме спокойни и да изиграем мача за третото място. Ще е трудно, защото сме много изморени, но ще се борим", заяви отбелязалият 7 гола Кристиан Василев.

В мачовете за разпределение на местата от 9-о до 12-о Молдова победи Малта с 25:21, а Гватемала се наложи над Азербайджан с 28:20. В срещите за 5-8-о място Австралия разби Андора с 32:19, а Великобритания надви Нигерия с 30:20.

Регламентът на Световната купа предвижда състезателите в отборите да бъдат на възраст между 16 и 24 години. В съставите могат да бъдат включени и до трима играчи над 24 години.

2023 © Варна е / снимки: Българска Федерация по Хандбал

Започва 24-тата Студентска Универсиада във Варна

Вижте пълния график на състезанията, които ще се проведат от 11 до 25 април

Община Варна, звената по спорт в Университетите и студентските съвети за поредна 24-та година организират съвместно най-мащабното състезание за студенти в града - Варненска студентска Универсиада. Всички спортни състезания ще се проведат в периода от 11 до 25 април 2024 г.

Студенти от всички университети в града ще премерят сили в спортните зали, стадиони и игрища в девет вида спорт: волейбол за мъже и жени, стрийтбол 3х3 за мъже и жени, мини футбол, тенис, плуване, лекоатлетически крос, тенис на маса, шахмат и боулинг.

През тази седмица започват състезанията, с надпревара по боулинг на 11 април в Гранд МОЛ Варна от 16 часа.

В събота, 13 април в Морската градина ще се проведе Лекоатлетически крос за мъже и жени, където с масов старт започва бягането от на дистанция 2000 м. за мъже и 1000 м. за жени. В бягането няма ограничения на броя участници, така че всички желаещи студенти могат да се включат.

Пълният график на състезанията е следният:

Боулинг: 11.04.2024 г. /четвъртък/ от 16.00 ч. - „Playground“, Гранд МОЛ Варна

Лекоатлетически крос: 13.04.2024 г. /събота/  от 11.00 ч. - Морска градина, Летен  театър

Волейбол: 15-18.04.2024 г. /понеделник-четвъртък/ от 13.00 ч. - зала на Медицински Университет

Стирийтбол 3х3: 16.04.2024 г. /вторник/ от 17.00 ч. зала на Икономически Университет

Тенис на маса: 17.04.2024 г. /сряда/ от 10.00 ч.– зала на Икономически Университет – отборно и индивидуално

Шахмат: 19.04.2024 г. /петък/ от 14.00 ч.– зала Юнашки салон

Плуване: 20.04.2024 г. /събота/ от 10.30 ч. - Плувен комплекс „Приморски”

Мини Футбол: 22-24.04.2024 г. /понеделник-сряда/ от 15.00 ч. ОСРК „Младост“

Тенис на корт: 24-25.04.2024 г. /сряда и четвъртък / от 09.30 ч. - ТК “Чайка”

Подробни програми и наредби може да намерите ТУК.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Дирекция Спорт - Община Варна