Мобилно меню

България спечели бронза от Световната купа по хандбал във Варна

Шампион в турнира стана Куба, Михаел Иванов беше определен за най-добър ляв гард на първенството
България спечели бронза от Световната купа по хандбал във Варна
827

България спечели бронзовите медали от Световната купа по хандбал за мъже във Варна след разгрома победа над Индия с 47:18 (25:7). Шампион в турнира стана тимът на Куба, който във финала се наложи с 28:18 над Кипър.

Михаел Иванов намери място в отбора на звездите, определен за най-добър ляв гард на първенството.

От началото на мача за бронзовите медали между България и Индия, на терена в Двореца на културата и спорта във Варна нашият тим наложи тотално господство, подкрепен от многобройна агитка хандбални фенове в залата.

Българите поведоха с 5:0 с два гола на капитана Светлин Димитров и по един на Божидар Симеонов, Кристиан Василев и Михаел Иванов преди гостите да върнат едно попадение.

Последваха обаче 3 гола на Преслав Станчев и по един на Кристиан Василев и Светлин Димитров – 10:1. Натискът ни, агресивната защита, добрите намеси на Николай Петров и малкото грешки доведоха до уникалните 10 поредни гола за българите - от 10:2 до 20:2 преди индийците все пак да върнат 2 гола. В края на полувремето треньорът Иван Василев смени на вратата Николай Петров с Стефан Димитров, а сигналът за почивка дойде при 25:7.

В тази първа част Светлин Димитров отбеляза 6 гола, Михаел Иванов – 5, Преслав Станчев и Иво Петков по 4, Кристиан Василев – 3, Петко Петков – 2 и Божидар Симеонов – 1.

На полувремето кметът на Варна Иван Портних и президентът на Българската федерация по хандбал Росен Добрев наградиха всички доброволци, които помогнаха в организацията на турнира. След края на срещата националите подариха на Портних две топки с автографи – една лично за него и една за музея на спорта във Варна.

Втората част започна както завърши първата. С по три гола на Светлин Димитров и Преслав Станчев поведохме с над 20 - 31:9. Рециталът на българите продължи и с нови две попадения на Димитров и едно на Иванов увеличихме разликата до 34:10. До края нашите се забавляваха за крайното 47:18. 

Най-резултатен за българите беше Светлин Димитров с 11 гола. Той бе избран и за играч на мача. 7 добави Преслав Станчев, 6 Михаел Иванов, по 5 Иво Петков, Владислав Йоргов и Петко Петков, 3 Кристиан Василев, 2 Георги Атанасов, а по 1 Росен Колев, Тодор Калчев и Божидар Симеонов. 

„Наложихме нашия стил на игра. Момчетата бяха освободени и благодаря на всички, както и на публиката. Играчите се отнесоха много сериозно, въпреки че още на 10-ата минута показахме, че сме много по-добри от тях. Бяхме се разбрали да завършим този турнир с удоволствие и усмивки. Снощи плаках и казах на момчетата да го направят, ако искат да ме накарат да се смея. И те го направиха“, отбеляза след края на мача наставникът на България Илиян Василев.

 Той коментира и постижението на Светлин Димитров, който вече има над 200 гола в Световната лига.

„Светлин си е Светлин. За да вкара тези 200 гола работи целият отбор. Всички допринасят за много неща. Има момчета, които вършат черната работа, която не се вижда. В хандбала броим головете, но не виждаме кой работи в защита, как работи. Браво на Светлин и аз съм щастлив, че съм му треньор. Но браво и на всички момчета, които изградиха този успех. И още веднъж – благодаря на публиката. Очарован съм“, завърши Василев.

С 11-те си попадения срещу Индия, Светлин Димитров вече има 213 в 4-е издания на Световната лига.

„Удовлетворение има, защото успяхме да спечелим мача за трето и четвърто място. Но има огорчение, че не играем финалния мач. Смятам че, реално погледнато можеше да завършим минимум 2-ри, но ще продължаваме да работим и в следващи турнири ще се опитаме от отидем по-далеко. Доста говорихме след мача с Куба, бяхме си казали с момчетата, че ще излезем и ще се раздадем на 100% в последния мач. Мисля, че го направихме. Успяхме да парираме индийците отвсякъде. Жалко, жалко, че не играем финал. Смятам, че трябваше да бъдем там“, сподели Светлин Димитров и допълни, че въпреки че приема като успех отбелязаните над 200 гола, победата е за целия отбор, а не за един човек. 

Преслав Станчев беше втори най-резултатен за българския отбор със 7 гола.

„Справихме се много добре. Успяхме да изпълним задачите, които ни беше наложил треньорът. Съжаляваме, че не успяхме да се изправим на финала и да вземем златото, което заслужавахме. Но мисля, че отборът има развитие и ще направим крачка нагоре. Заслужавахме да победим Куба, но за сега се задоволяваме с трето място. В личен план се надявам на трансфер в чужбина на професионално ниво“

Иво Петков вкара 5 гола за бронзовите медали. 

„Мисля, че показахме много добра игра днес. Всички успяха да влязат и да задържим резултата. Искахме да докажем, че нашето място трябва да е по-напред, но уви, вчера не успяхме да се справим. Взехме всичко, което можем от този турнир и ще продължаваме да се развиваме нагоре. Бяхме по-добрият отбор. Искахме да покажем, че нашето място е на финала“

„Благодаря на феновете. Дадоха ни голяма подкрепа. Бяха наистина много и на този мач, и на предишния. Беше много хубав турнир, извадихме третото място и следващия път даваме още повече газ и вървим нагоре. Днешната задача беше да играем до край, на 100% и го направихме“, допълни Иво Петков.

Михаел Иванов се разписа 6 пъти за победата над Индия и бронзовите медали.

„Малко или много очаквахме да сме класа или две над тях. Мисля, че играхме добре и то се вижда от резултата. Опитваме се с всеки мач да допускаме по-малко грешки. Днес допуснахме по-малко, но има още да се чистят неща, за да бъдем там, където искаме. В личен план имам предложения от чужбина. Ще ги разгледам с моя мениджър и ще решим къде ще отида“

Великобритания спечели 5-ото място на шампионата след разгром над Австралия с 34:22. Нигерия завърши Световната купа във Варна 7-о място, след като в последния си мач се наложи над Андора с 36:14. Молдова победи Гватемала с 21:14 и е на 9-о място. Малта разби Азербайджан с 31:20 и зае 11-ата позиция. Молдова се наложи над Гватемала с 21:14 и е 9-та.

2023 © Варна е / снимки: Българска Федерация по Хандбал

Завърши ремонтът на Спортен комплекс Локомотив във Варна

Спортните клубове вече подновиха тренировъчния процес в модернизираните зали
Завърши ремонтът на Спортен комплекс Локомотив във Варна

Строително-ремонтните дейности в Спортен комплекс "Локомотив" във Варна завършиха и комплексът е готов отново да посрещне спортните клубове, състезателите и младите таланти на града. Модернизираната база предлага по-добри условия за тренировки, по-висока енергийна ефективност и значително по-сигурна и функционална спортна среда.

Обновяването включва трите основни спортни обекта в комплекса - закрития лекоатлетически комплекс, спортна зала "Димитър Нушев" и залата за модерен петобой. Дейностите са реализирани със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, като Община Варна осигури и допълнително финансиране за редица важни подобрения извън първоначалния обхват на проекта.

Оглед на обновената база направи кметът на Варна Благомир Коцев, заедно с директора на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмед

"Спортен комплекс "Локомотив" е цялостно обновен. Днес виждаме модерна база с нови инсталации, подобрена климатизация, мерки за енергийна ефективност и значително по-добри условия за подготовка. Отстранени са течовете по покрива, подменена е дограмата, обновени са залите и е създадена много по-комфортна среда за нашите спортисти", заяви кметът. По думите му инвестициите в обществената инфраструктура, включително и спортната, са сред ключовите приоритети на Община Варна.

"Спортът възпитава дисциплина, постоянство и характер. Инвестициите в спортна база са инвестиции в младите хора и в бъдещето на града. Продължаваме да работим по обновяването и на други спортни обекти във Варна," допълни кметът.

Директорът на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмет също подчерта значението на обновяването за спортната общност.

"От днес спортните клубове започват поетапно да се завръщат в комплекса по предварително изготвен график. Вярвам, че с този ремонт създаваме много по-добри условия за подготовка и развитие на варненските спортисти", коментира Ахмет. По думите в капиталовата програма на ОП "Спорт - Варна" е заложено и обновяването на настилката в спортна зала "Димитър Нушев", където тренират баскетболните клубове. 

Ремонтът на спортните бази обхвана всички ключови зони на комплекса и разрешава дългогодишни проблеми, свързани както с техническото състояние на базата, така и с условията за подготовка на спортистите. Сред основните дейности беше цялостното саниране на сградите чрез полагане на нова топлоизолация по фасадите и покривите. Изпълнена е и нова хидроизолация, с което са отстранени проблеми с течове и компрометирани участъци по покривните конструкции.
Напълно подменено е осветлението във всички зали с нови енергоспестяващи LED системи, които осигуряват по-добра осветеност на тренировъчните пространства и по-ниски експлоатационни разходи. Към всяка от сградите са изградени фотоволтаични системи за собствено потребление, които ще подпомогнат на електрозахранването на комплекса и ще допринесат за значително намаляване на разходите.
Съществена част от ремонта е и подмяната на дограмата в закрития лекоатлетически комплекс заедно с компрометираните метални носещи конструкции. Това беше дългогодишен проблем за базата, който пораждаше притеснения за безопасността при неблагоприятни атмосферни условия, посочи Ахмед. 

Извършена е сериозна модернизация на отоплителните, вентилационните и климатичните системи. В лекоатлетическата зала са изградени изцяло нови, а в спортна зала "Димитър Нушев" системата е значително подобрена, което осигурява много по-добра тренировъчна база за младите спортисти. Паралелно с техническите подобрения е извършено и цялостно вътрешно обновяване на спортните зали, тренировъчните пространства, съблекалните, помощните помещения и треньорските стаи. 

В закрития лекоатлетически комплекс са изградени и допълнителни санитарни помещения. Специално внимание е отделено и на безопасността и достъпността, чрез изграждане на мълниезащитна инсталация, въведени противопожарни мерки и осигурена достъпна платформа за хора в неравностойно положение.

След изпълнението на всички дейности сградите достигат клас на енергопотребление "А", като е постигнато минимум 30% спестяване на първична енергия за всеки от обектите.

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна