България завърши на 18-о място в Световното по футбол за бездомни

Шампиони в социалния мондиал и при мъжете, и при дамите станаха отборите на Мексико

Българският "Отбор на надеждата" загуби с 4:6 от състава на Индия финалния мач за трофея "Купата на университета Ханянг" в рамките на Homeless World Cup 2024. Това отреди на представителите ни в Световното по футбол за бездомни 18-о място в крайното класиране.
Шампиони и при мъжете, и при дамите в социалния мондиал станаха отборите на Мексико. В женския финал латиноамериканките надиграха Румъния с 5:2. След тях класирането се подреди по следния начин: Полша, Египет, Кения, Индия, Северна Ирландия, Франция.

Двубоят за титлата при мъжете беше изключително оспорван и мексиканците надделяха трудно над състава на Англия с 6:5. И двата тима бяха в предварителна група А, заедно с "Отбор на надеждата". Останалите състави в топ 8 на световното първенство се подредиха както следва: Литва, Индонезия, Португалия, САЩ, Северна Ирландия, Република Ирландия.

В мача за втория по значимост трофей на социалния Мондиал, който се дава за 9-ото място, Бразилия победи с дузпи състава на Южна Африка, който също беше в група А с "Отбор на надеждата".

Следващият Homeless World Cup ще проведе в Осло, Норвегия през месец август следващата година.

2024 © Варна е / снимки: Sports Management Bulgaria

52 варненски училища ще участват в Общинските ученически игри

В състезанията в осемте вида спорт ще участват над 2500 ученици от различни възрастови групи

52 училища от Варна са подали заявка за участие в Общинските ученически игри 2024/2025 г. В състезанията в различните видове спорт ще участват над 2500 деца от различни възрастови групи. Организатор на игрите и дирекция „Спорт“ към Община Варна.

Спортовете заложени в програмата са осем: футбол, баскетбол, волейбол, хандбал, лека атлетика, шахмат, баминтон и тенис на маса.

Учениците са разделени в три възрастови групи:

• 5-7 клас
  • 8-10 клас
  • 11-12 клас.

В програмата през месец октомври са предвидени да се изиграят срещите по волейбол за 5-7 клас при момичетата. Те започват на 19 октомври, от 9:00 часа, в залата на СУ „Елин Пелин“, с двубой между ОУ „Добри Чинтулов” и ОУ „Йордан Йовков”.

В понеделник, 21 октомври, стартират срещите от турнира по футбол, който и тази година се играе по правилата на футбол 7. Мачовете ще се изиграят на терен „Жечо Тунчев“ в СК „Локомотив“ и са с начален час 12:00 часа.

Баскетболната надпревара за юноши 11-12 клас е предвидена да започне на 26 октомври в СК „Локомотив“. Първата откриваща среща е между МГ „Д-р Петър Берон” и III ПМГ „Акад. Методий Попов“.

През следващите месеци ще стартират и състезанията в останалите спортове.

За победителите са предвидени предметни награди: купи, медали, спортни пособия и грамоти. Всички училища победители по видовете спорт продължават за областните състезания през месец март 2025 г.

Планираните състезания в ученическите игри са част от изпълнение на ученическия спортен календар на МОН, ММС и Община Варна за развитие и популяризиране на ученическия спорт, които да стимулират двигателната активност сред учениците, чрез предоставяне на възможност за организирана изява на децата.