Мобилно меню

Десети "Чудобой" ще се проведе на 10 септември

Надпреварата за ентусиасти ще е в района на природната забележителност "Чудните скали" и язовир Цонево, до село Аспарухово
 Десети "Чудобой" ще се проведе на 10 септември

Десетото издание на състезанието "Чудобой" ще се проведе на 10 септември (неделя) в района на природната забележителност "Чудните скали" и язовир Цонево, до село Аспарухово. Стартът ще бъде даден от 07:00 часа на площада в центъра на селото, до кметството. Очаква се около 200 ентусиасти да се включат в екстремна надпревара организирана от СК "Чудните скали" и Велоклуб "Устрем".

"Чудобой" е отборно състезание за любители на изживяванията сред природата. В програмата му са включени различни спортни дисциплини като катерене, колоездене, бягане, гребане с каяк, плуване, ориентиране с карта и компас, рапел и самоизвличане, творчески и интелектуални задачи, както и множество Х-етапи, неизвестни на участниците до момента, в който не достигнат до тях.

Организаторите отбелязват, че състезанието е подходящо, както за хора с добра физическа подготовка и технически умения, така и за тези, които искат просто да се забавляват и да научат нещо ново и полезно.

"Точно това е и основната идея на „Чудобой“ - да бъде различно състезание, в което не само да събере любителите на приключения на едно място, но и да спомогне участниците да научат нови полезни за тях неща, да се докоснат за първи път до различните видове спортове, които може да се практикуват в района, да преодолеят страховете си, да се научат на взаимопомощ и да работят в екип, и всичко това да се случи в условията на приятелска атмосфера, весели и усмихнати хора!"

Отборите се формират от по двама души, като поне единият от тях трябва да е пълнолетен. Те може да се включат в състезанието в три различни групи – "Елит", "Хоби" и "Айляк", в които предизвикателствата са с различна техническата сложност и дължина на трасето, изискващи различна физическа подготовка - най-добра за група „Елит“, последвана от „Хоби“ и най-ниска за група „Айляк“.

Група "Елит" е подходяща за хора, които са добре подготвени за по-сериозни физически натоварвания и предпочитат състезателния характер на предизвикателството.

Група "Хоби" е подходяща за хора със средна физическа подготовка, които са готови да стигнат до комфортната зона на физическото си натоварване, и освен приключенския, харесват и състезателния характер на изживяването.

Група "Айляк" е подходяща за хора със слаба физическа подготовка, както и родители с децата си, които търсят по-скоро приключенския, отколкото състезателен характер на изживяването.

Ориентировъчна дължина на трасето:

  • Елит - 35км (колоездене); 20км (пеш); 4км (гребане с каяк); скално катерене (около 15м, до 6-та категория по UIAA); D+ 1900м;
  • Хоби - 15км (колоездене); 15км (пеш); 2км (гребане с каяк); скално катерене (около 15м, до 5-та категория по UIAA); D+ 800м;
  • Айляк - 10км (пеш); 1км (гребане с каяк); скално катерене (8-12м, до 4-та категория по UIAA); D+ 400м.

Разстоянията са ориентировъчни, поради възможността отборите сами да избират маршрута/трасето до следващия етап.

www.chudoboy.com

2023 © Варна е / снимка: Фейсбук Чудобой

Кенийски бегачи триумфираха в Маратон Варна

Българи се пребориха за бронзовите медали при дамите и при мъжете
Кенийски бегачи триумфираха в Маратон Варна

Рекорден брой 1200 атлети от 33 държави се включиха в Маратон Варна, като 180 от тях стартираха в класическата дистанция от 42 км. На старта застанаха бегачи от България, Кения, Германия, Румъния, Украйна, Англия, Унгария, Турция и др.

В най-дългата дистанция от 42 км призьор при мъжете стана Шедрик Кимайо (Кения) с време 2:24.02 часа. Втори се нареди друг кениец – Кенеди Роно с време 2:24.20 часа, а трети финишира българинът Николай Кауфман с 2:38.12 часа.

Победителка при дамите е Шейла Чебет с време от 2:40.35 часа. Втора се класира отново състезателка от Кения – Рут Мбата, с време 2:40.16 часа. Българката Маринела Нинева завърши на трето място с 2:49.29 часа.

В полумаратона при мъжете челната тройка заемат Мохамед Чабу от Мароко, (1:07.50 часа), представителят на Кения Бернар Корос с време 1:07.59 часа и Стоян Владков  (1:13.16 часа).

В 21-километровата отсечка първа при жените е Валерия Димитрова с време 1:33.13 часа. На второ място се класира Емел Махмуд с резултат 1:40.12 часа, а трета се нареди Тереза Гемен с време 1:40.32 часа.

Янислав Тодоров и Памела Ени спечелиха бягането на 10,5 километра. Те финишираха съответно за 34.53 минути и 38.09 минути. При мъжете втори остана Илия Куцаров с време 35.14 минути, а трети се нареди Валентин Вълканов с време 36.23 минути. При дамите Мая Русева зае второто място с време 41.57 минути, а трета се нареди Кремена Ковачева с 44.42 минути.

Най-младият участник по състезателните трасета днес бе 9-годишният Димитър Георгиев, а най-възрастен - 77-годишният Ремзи Нарлъ от Турция – и двамата участваха на 10.5 км. На кратката дистанция имаше участник на 82 години, а три 2-годишни бебета преминаха разстоянието в детски колички информира Радио Варна. Георги Гаврилов и Владимир Пановски бягаха класическия маратон на 68-годишна възраст. За втора поредна пролет Маратон Варна посрещна участниците с обновено трасе, което бе перфектно подготвено. Парични премии бяха осигурени за първите шестима при мъжете и жените на 42.195 км и първите трима в другите две дистанции – на полумаратон и на 10.5 км. Бонуси заслужиха и най-бързите във всички бягания сред „ветераните“ над 45 г. Организацията бе подпомогната от десетки доброволци.

Хиляди варненци и гости на града проследиха многобройните съпътстващи събития, които отново превърнаха зоната на старт-финала в огромна спортна арена. Колоритният празник „Спортувай с Декатлон“, включваше спортни активности чрез демонстративните тренировки по художествена гимнастика с треньори от СКХГ „Черно Море", карате с треньори от СК „Ичи Геки", йога за деца, табата, баскетбол с треньори от БК „Шоутайм", футбол с треньори от ДФК „ Динамо", брейк, балет и др. Всеки включил се в проявата получи талон за участие в томбола с много спортни награди, която бе теглена на място. Училищата с най–активно участие бяха отличени със спортни пособия, осигурени от Декатлон. 

Маратон Варна продължи днес веригата от атлетически състезания в деветата година от инициативата под мотото „Бягането като начин на живот“. Учредена през 2016 г, за няколко сезона тя бързо увлече хиляди и се превърна в незаменима част от модерния облик на няколко големи български града. Тази пролет веригата стартира с надпреварата в Стара Загора на 31 март, следвана от днешното състезание във Варна, а традиционният финал в София е насрочен за 13 октомври.

2024 © Варна е / снимка: Маратон Варна, Яков Шустов