Тихомир Иванов се класира за Олимпийския финал на скок височина

Иванов е единственият български представител в леката атлетика, който успя да преодолее квалификациите

Тихомир Иванов се класира за финала на скок височина в турнира по лека атлетика на Олимпийските игри в Париж.

30-годишният българин постигна 2.24 метра и завърши на 12-ото място в квалификациите, което беше последното, даващо право да продължи напред. Той започна с успех на 2.15 метра от първи скок, след което преодоля 2.20 и 2.24 метра от втори опит, но не успя да се справи с 2.27, което обаче се оказа без съществено значение.

Така плевенчанинът стигна до втори олимпийски финал в кариерата си при третото си участие на най-големия спортен форум, след като при дебюта си остана десети в Рио 2016, отбелязва БНТ.

Иванов е шесткратен Балкански шампион (по три титли на открито и на закрито) и има личен рекорд от 2.31 метра от август 2017 година, а през май този сезон записа най-доброто си постижение от три години с 2.26 метра на турнир в Лимасол.

Нито един от състезателите не скача на определената квалификационна норма от 2.29 метра, тъй като 2.27 метра се оказаха достатъчни за продължаване в борбата за медалите. Общо петима се справиха с тази височина.

Финалът е на 10 август от 20:00 часа.

Иванов единствен от петимата български представители в леката атлетика, които стартираха на Игрите в Париж 2024, успя да преодолее квалификациите. Преди него Мирела Демирева (скок височина), Габриела Петрова (троен скок), Божидар Саръбоюков и Пламена Миткова (скок дължина) не можаха да се класират за финала в своите дисциплини.

"За съжаление, от целия отбор само аз имах късмет. Не съм доволен от скоковете си в квалификацията. Може би, само последните два скока бяха ОК и просто извадих късмет да вляза във финала.

Щастлив съм, разбира се, но очакванията ми за скоковете бяха една идея по-добри. Самата атмосфера повлия малко или много.

До последно не исках да идвам на стадиона умишлено, за да си запазя цялата емоция за самия старт. Успях, факт е, на финал съм“, коментира Иванов пред камерата на БНТ.

Опитният ни лекоатлет отбеляза, че до момента единственият му спомен от толкова пълен стадион като в Париж е от Рио. "В момента, в който излязох на самия сектор знаех защо съм там. Опитах се да дам всичко най-добро от себе си. Не успях, според мен, това е моята оценка, но имах късмет. Определено имам потенциал за финала. Надявам се да се възстановя добре. Квалификацията е едно състезание, финалът – друго. Гледам напред към финала. Имам достатъчно финали зад гърба си. Знам какво е състезанието, изцяло от друга класа. Заставам смело на сектора и атакувам всяка една височина.

Ще дам максимума от себе си. Здрав съм, това е най-важното.

Надявам се да имам и късмет. Стискайте ми палци", завърши Тихомир Иванов.

2024 © Варна е / снимки: Bulgarian Olympic Team

Отборът на ВиК-Варна спечели 20-ата Национална спартакиада

Варненските представители триумфират с отличието за 15-и път

Отборът на ВиК-Варна спечели 20-ата Национална спартакиада на работниците и служителите във ВиК - сектора. Варненските представители и тази година заеха първото място в комплексното класиране.

Състезанието, в което се включиха над 800 участници от 28 ВиК дружества в страната се състоя от 11 до 15 септември в курортен комплекс "Дюни". Второто място бе присъдено на отбора на "Софийска вода", а трето място заеха състезателите на ВиК - Враца.

Освен отборното първо място, състезатели на варненското водоснабдително дружество грабнаха златните медали в няколко дисциплини.

Традиционно първото място в дисциплината "Дартс – жени" безапелационно зае Камелия Несторова. Отборът по мини-футбол на мъжете - Добромир Господинов – капитан, Венцислав Абрашев, Ивайло Иванов, Тихомир Тодоров и Драгомир Младенов и карето дами от отбора по плажен волейбол - Еленка Тодорова – капитан, Зорница Павлова, Мария Велинова и Веселина Андрязова също донесоха златото за екипа на ВиК – Варна.

Прекрасно представяне направиха също Анна Георгиева и Росица Русенова, които заеха съответно второ и трето място в надпреварата по тенис на маса. Бронзов медал завоюва и Виктория Василева в състезанието по дартс за жени.

Традиционно събитието се организира всяка година от Съюза на ВиК- операторите в Република България, Национален браншов синдикат "Водоснабдител" към КНСБ, Федерация "Строителство, индустрия и водоснабдяване" към КТ "Подкрепа" и Българската работническа федерация "Спорт и здраве".

Отборът на ВиК – Варна е печелил 15 пъти първото място и три пъти второ в 20-те спартакиади, проведени до момента.