Мобилно меню

Тихомир Иванов завърши осми в скока на височина на Олимпиадата

Изненадах сам себе си, знам, че можех и по-добре, но съм доволен, за мен осмото място е супер, коментира атлетът ни след финала в турнира в Париж
Тихомир Иванов завърши осми в скока на височина на Олимпиадата

Тихомир Иванов завърши на осмо място на скок височина на турнира по лека атлетика от Олимпиадата в Париж.

30-годишният българин направи личен рекорд за сезона от 2.27 метра във финала на надпреварата на "Стад дьо Франс" и записа най-добро представяне при третото си участие на Олимпийски игри.

Той беше десети при дебюта си на най-големия спортен форум в Рио 2016, а в Токио 2020 не успя да преодолее квалификациите.

Плевенчанинът се справи със стартовата височина от 2.17 метра от втори опит, а след това от първия път преодоля 2.22. Иванов прелетя над летвата на 2.27 при втория си скок, с което подобри със сантиметър най-добрия си резултат за кампанията от турнир в Лимасол през май. Българинът не беше преодолявал тази височина от три години.

Иванов, който е шесткратен Балкански шампион (по три титли на открито и на закрито), не успя на следващата височина от 2.31 метра, колкото е личният му рекорд от 11 август 2017 година в квалификациите на световното първенство в Лондон. Той беше най-близо до преодоляването ѝ във втория си опит, но закачи съвсем леко летвата и тя падна от стойките.

Българинът завърши пред голямата италианска звезда в сектора - настоящия световен и европейски първенец Джанмарко Тамбери, който на предишните Игри в Токио 2020 раздели титлата с катареца Мутаз Еса Баршим. Тамбери отпадна на 2.22 метра и остана на 11-о място. Италианецът страдаше от бъбречни проблеми в последните седмици и дори сутринта беше в болница за лечение, като имаше съмнения, че въобще ще стартира състезанието.

Титлата в скока на височина в Париж завоюва световният шампион в зала от тази година Хамиш Кър (Нова Зеландия) с изравнен континентален рекорд от 2.36 метра. Световният вицешампион в зала от Глазгоу 2024 Шелби МакЮън (САЩ) остана втори също с лично постижение от 2.36 метра. Двамата бяха с равни показатели и се наложи надскачане, като те направиха грешки на допълнителния опит на 2.38, след което и на 2.36, а Кър се справи с 2.34, докато МакЮън не успя и новозеландецът се окичи със златото.

Трикратният световен първенец Баршим не успя да вземе втора поредна титла от Олимпиада. Той трябваше да се задоволи с бронза, като заслужи четвърти олимпийски медал след златото в Токио 2020 и сребърните отличия в Лондон 2012 и Рио 2016. Той не допусна грешка до 2.34 метра, което беше и негово лично постижение за сезона. Катарецът направи две грешки на 2.36 и отиде на 2.38 в опит да излезе на първо място, но не успя и остана трети.

Световният шампион за юноши до 18 години от Кали 2015 Стефано Сотиле (Италия) остана четвърти с личен рекорд от 2.34 метра, които преодоля от втори опит и заради това остана без медал.

С осмото място на Тихомир Иванов приключи и българското участие на игрите в Париж. Атлетът сподели пред камерата на БНТ, че е доволен от представянето си.

"За мен осмото място е супер. Знам, че можех и по-добре. Изключително щастлив съм. Георги Помашки (бел.ред. треньорът на Тихомир Иванов) е майстор - вдигна ме от 2.17 на 2.31 метра. Нямам право да говоря, че не съм имал късмет.

Изненадах сам себе си. Радвам се. Знам, че и много други хора ще се зарадват.

Сезонът ми не свършва, здрав съм. Надявам се да се изявя на някой друг турнир", коментира Тихомир Иванов след състезанието.

2024 © Варна е / снимки: БОК, Любомир Асенов

Близо 150 ентусиасти се включват в състезанието "Чудобой"

В надпреварата са включени различни спортни дисциплини като катерене, колоездене, бягане, гребане с каяк, плуване, ориентиране с карта и компас, спускане по рапел, самоизвличане, стрелба (с лък, прашка), влизане в пещери, творчески и интелектуални задачи, както и множество Х-етапи, неизвестни на участниците до момента, в който не достигнат до тях
Близо 150 ентусиасти се включват в състезанието "Чудобой"

Единадесетото издание на състезанието "Чудобой" ще се проведе на 8 септември, в района на природната забележителност "Чудните скали" и яз. "Цонево", до с. Аспарухово, в Източна Стара планина. Стартът ще бъде даден от 07:30 часа на площада в центъра на селото, до кметството. Очаква се близо 150 приключенци да се включат в предизвикателството.

"Чудобой" е отборно състезание, организирано от приятели за приятели, с множество и разнообразни по характер спортове и предизвикателства, насочена както към състезатели, така и към любители, туристи, ентусиасти, приключенци или просто почитатели на изживяванията сред природата и хубавата атмосфера", поясняват организаторите от СК "Чудните скали" и Велоклуб "Устрем" Варна.

В надпреварата са включени различни спортни дисциплини като катерене, колоездене, бягане, гребане с каяк, плуване, ориентиране с карта и компас, спускане по рапел, самоизвличане, стрелба (с лък, прашка), влизане в пещери, творчески и интелектуални задачи, както и множество Х-етапи, неизвестни на участниците до момента, в който не достигнат до тях. Състезанието е подходящо, както за хора с добра физическа подготовка и технически умения, така и за тези, които искат просто да се забавляват и да научат нещо ново и полезно.

"Основната идея на „Чудобой“ е да бъде различно състезание, в което не само да се съберат любителите на приключения на едно място, но и да спомогне участниците да научат нови полезни за тях неща, да се докоснат за първи път до различните видове спортове, които могат да се практикуват в района, да преодолеят страховете си, да се научат на взаимопомощ и да работят в екип, и всичко това да се случи в условията на приятелска атмосфера, весели и усмихнати хора!"

Отборите се формират от по двама души, като поне единият от тях трябва да бъде пълнолетен. Те могат да вземат участие в три отделни групи"Елит", "Хоби" и "Айляк", основната разлика между които е в техническата сложност и дължина на трасето, изискващи различна физическа подготовка.

Група "Елит" е подходяща за хора, които са добре подготвени за по-сериозни физически натоварвания и предпочитат състезателния характер на предизвикателството.

Група "Хоби" е подходяща за хора със средна физическа подготовка, които са готови да стигнат до комфортната зона на физическото си натоварване, и освен приключенския, харесват и състезателния характер на изживяването.

Група "Айляк" е подходяща за хора със слаба физическа подготовка, както и родители с децата си, които търсят по-скоро приключенския, отколкото състезателен характер на изживяването.

Ориентировъчна дължина на трасето:

  • Елит - 35км (колоездене); 20км (пеш); 4км (гребане с каяк); скално катерене (около 15м, до 6-та категория по UIAA); D+ 1900м;
  • Хоби - 20км (колоездене); 15км (пеш); 2км (гребане с каяк); скално катерене (около 15м, до 5-та категория по UIAA); D+ 800м;
  • Айляк - 10км (пеш); 1км (гребане с каяк); скално катерене (8-12м, до 4-та категория по UIAA); D+ 400м.

Разстоянията са ориентировъчни, поради възможността отборите сами да избират маршрута/трасето до следващия етап.

2024 © Варна е