Мобилно меню

Тихомир Иванов завърши осми в скока на височина на Олимпиадата

Изненадах сам себе си, знам, че можех и по-добре, но съм доволен, за мен осмото място е супер, коментира атлетът ни след финала в турнира в Париж
Тихомир Иванов завърши осми в скока на височина на Олимпиадата

Тихомир Иванов завърши на осмо място на скок височина на турнира по лека атлетика от Олимпиадата в Париж.

30-годишният българин направи личен рекорд за сезона от 2.27 метра във финала на надпреварата на "Стад дьо Франс" и записа най-добро представяне при третото си участие на Олимпийски игри.

Той беше десети при дебюта си на най-големия спортен форум в Рио 2016, а в Токио 2020 не успя да преодолее квалификациите.

Плевенчанинът се справи със стартовата височина от 2.17 метра от втори опит, а след това от първия път преодоля 2.22. Иванов прелетя над летвата на 2.27 при втория си скок, с което подобри със сантиметър най-добрия си резултат за кампанията от турнир в Лимасол през май. Българинът не беше преодолявал тази височина от три години.

Иванов, който е шесткратен Балкански шампион (по три титли на открито и на закрито), не успя на следващата височина от 2.31 метра, колкото е личният му рекорд от 11 август 2017 година в квалификациите на световното първенство в Лондон. Той беше най-близо до преодоляването ѝ във втория си опит, но закачи съвсем леко летвата и тя падна от стойките.

Българинът завърши пред голямата италианска звезда в сектора - настоящия световен и европейски първенец Джанмарко Тамбери, който на предишните Игри в Токио 2020 раздели титлата с катареца Мутаз Еса Баршим. Тамбери отпадна на 2.22 метра и остана на 11-о място. Италианецът страдаше от бъбречни проблеми в последните седмици и дори сутринта беше в болница за лечение, като имаше съмнения, че въобще ще стартира състезанието.

Титлата в скока на височина в Париж завоюва световният шампион в зала от тази година Хамиш Кър (Нова Зеландия) с изравнен континентален рекорд от 2.36 метра. Световният вицешампион в зала от Глазгоу 2024 Шелби МакЮън (САЩ) остана втори също с лично постижение от 2.36 метра. Двамата бяха с равни показатели и се наложи надскачане, като те направиха грешки на допълнителния опит на 2.38, след което и на 2.36, а Кър се справи с 2.34, докато МакЮън не успя и новозеландецът се окичи със златото.

Трикратният световен първенец Баршим не успя да вземе втора поредна титла от Олимпиада. Той трябваше да се задоволи с бронза, като заслужи четвърти олимпийски медал след златото в Токио 2020 и сребърните отличия в Лондон 2012 и Рио 2016. Той не допусна грешка до 2.34 метра, което беше и негово лично постижение за сезона. Катарецът направи две грешки на 2.36 и отиде на 2.38 в опит да излезе на първо място, но не успя и остана трети.

Световният шампион за юноши до 18 години от Кали 2015 Стефано Сотиле (Италия) остана четвърти с личен рекорд от 2.34 метра, които преодоля от втори опит и заради това остана без медал.

С осмото място на Тихомир Иванов приключи и българското участие на игрите в Париж. Атлетът сподели пред камерата на БНТ, че е доволен от представянето си.

"За мен осмото място е супер. Знам, че можех и по-добре. Изключително щастлив съм. Георги Помашки (бел.ред. треньорът на Тихомир Иванов) е майстор - вдигна ме от 2.17 на 2.31 метра. Нямам право да говоря, че не съм имал късмет.

Изненадах сам себе си. Радвам се. Знам, че и много други хора ще се зарадват.

Сезонът ми не свършва, здрав съм. Надявам се да се изявя на някой друг турнир", коментира Тихомир Иванов след състезанието.

2024 © Варна е / снимки: БОК, Любомир Асенов

Отлично представяне на българските национали в Международно състезание по пожароприложен спорт в Чехия

Младежите и девойките завоюваха общо 7 медала
Отлично представяне на българските национали в Международно състезание по пожароприложен спорт в Чехия

Две сребърни и пет бронзовия отличия завоюваха девойките и младежите на България при участието си в Международно състезание по пожароприложен спорт в Чехия. В град Колин родните представители мериха сили със състезатели от Чехия, Естония, Украйна и Латвия.

В състава на българите участваха 14 юноши и девойки, възпитаници на школа "Огнеборец" при ЦПЛР - Общински детски комплекс, гр. Варна. Към тях се присъединиха две девойки от Провадия и двама юноши от Видин. Техен треньор е Алексей Бердник, който е и ръководител на школата в ОДК.

Между 27 и 30 юни отборът ни се съревноваваше в индивидуалните дисциплини "Изкачване с щурмова стълба" и "100 метра пътека с препятствия", както и в колективните - "Пожарна щафета 4 по 100 метра с препятствия" и "Бойно разгръщане от мотопомпа". 

Силната конкуренция не попречи Ния Костова и Теодора Тодорова от школа "Огнеборец" да се окичат с бронзови медали в дисциплината "100 метра пътека с препятствия", съответно в младша и средна възрастови категории при девойките. Ния Костова подобри и поставения от нея национален рекорд в дисциплината от Републиканския преглед в Пловдив тази година. 

Отборно девойките заслужиха сребърните медали при щафетата и в комплексното класиране, а за дисциплината "Бойно разгръщане от мотопомпа" - бронз.

При юношите битката беше най-оспорвана и националите ни достигнаха до бронзови отличия в щафетата и комплексното класиране. 

"Представянето на отбора беше отлично. Някои от състезателите ни са на по-малка възраст от указаната за категорията, в която участват. Това не ги изплаши и те успяха да надминат много от конкурентите си, а две от девойките дори спечелиха медали. Чехия е страна с 90 годишна история на пожароприложния спорт за деца, а при нас се развива едва от 7 години. Вярвам, че на състезанието, което предстои в Хърватия, ще имаме още по-добри резултати", коментира главен инспектор Стоян Стоянов към РДПБЗН Варна. 

2025 © Варна е