Мобилно меню

Варненският "Свети Климент" вицешампион на държавното по хокей в зала

Сребърните медали са най-доброто постижение в над 20-годишната история на клуба
Варненският "Свети Климент" вицешампион на държавното по хокей в зала
709

Отборът на "Свети Климент" (Варна) записа най-доброто си представяне в над 20-годишната си клубна история, след като спечели сребърните медали на държавното първенство по хокей в зала за мъже. Надпреварата се проведе в залата в Рудозем, като в нея се включиха 10 отбора.

В предварителната група възпитаниците на мениджъра Християн Василев и треньора Николай Янчев постигнаха три победи - с 5:4 над КХ Локомотив 1929 (София), с 8:2 срещу дошлия от баражите тим на „Петър Берон“ (Пд) и с 8:6 над вицешампиона от миналата година КХ „Академик+“ с 8:6.

Така варненци влязоха във финалната четворка, където успехът им над "железничарите" се зачиташе, според регламента. Варненци отстъпиха на шампиона Славия с 2:7, като без трима основни състезатели те допуснаха по три гола в началото и в края. В последната си среща "Свети Климент" бе безпощаден срещу Вълците (Харманли), побеждавайки с 5:1.

Шампион отново стана Славия, който е с 12 точки във финалната четворка, следван от варненци с 10, Вълците със 7 и Локомотив с 3.

"Няма как да бъда недоволен, защото това е най-доброто ни класиране. Преди да тръгнем за Рудозем, обявихме, че целта ни е да се класираме по-добре от миналата година, когато бяхме пети. Успяхме да го направим. Вече всеки ще знае, че трябва да се съобразява с нас, защото можем да бием всички, включително Славия. Те победиха минимално Вълците с 2:1, а направиха равен с Локомотив, докато ние надиграхме тези два тима, но пък паднахме от Славия, които имат сериозен опит, включително и международен. Равностойни са нещата, зависи в кой етап от състезанието и в какъв момент се срещаме", коментира треньорът на "Свети Климент" Николай Янчев.

2023 © Варна е / снимка: ХК Свети Климент

Завърши ремонтът на Спортен комплекс Локомотив във Варна

Спортните клубове вече подновиха тренировъчния процес в модернизираните зали
Завърши ремонтът на Спортен комплекс Локомотив във Варна

Строително-ремонтните дейности в Спортен комплекс "Локомотив" във Варна завършиха и комплексът е готов отново да посрещне спортните клубове, състезателите и младите таланти на града. Модернизираната база предлага по-добри условия за тренировки, по-висока енергийна ефективност и значително по-сигурна и функционална спортна среда.

Обновяването включва трите основни спортни обекта в комплекса - закрития лекоатлетически комплекс, спортна зала "Димитър Нушев" и залата за модерен петобой. Дейностите са реализирани със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, като Община Варна осигури и допълнително финансиране за редица важни подобрения извън първоначалния обхват на проекта.

Оглед на обновената база направи кметът на Варна Благомир Коцев, заедно с директора на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмед

"Спортен комплекс "Локомотив" е цялостно обновен. Днес виждаме модерна база с нови инсталации, подобрена климатизация, мерки за енергийна ефективност и значително по-добри условия за подготовка. Отстранени са течовете по покрива, подменена е дограмата, обновени са залите и е създадена много по-комфортна среда за нашите спортисти", заяви кметът. По думите му инвестициите в обществената инфраструктура, включително и спортната, са сред ключовите приоритети на Община Варна.

"Спортът възпитава дисциплина, постоянство и характер. Инвестициите в спортна база са инвестиции в младите хора и в бъдещето на града. Продължаваме да работим по обновяването и на други спортни обекти във Варна," допълни кметът.

Директорът на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмет също подчерта значението на обновяването за спортната общност.

"От днес спортните клубове започват поетапно да се завръщат в комплекса по предварително изготвен график. Вярвам, че с този ремонт създаваме много по-добри условия за подготовка и развитие на варненските спортисти", коментира Ахмет. По думите в капиталовата програма на ОП "Спорт - Варна" е заложено и обновяването на настилката в спортна зала "Димитър Нушев", където тренират баскетболните клубове. 

Ремонтът на спортните бази обхвана всички ключови зони на комплекса и разрешава дългогодишни проблеми, свързани както с техническото състояние на базата, така и с условията за подготовка на спортистите. Сред основните дейности беше цялостното саниране на сградите чрез полагане на нова топлоизолация по фасадите и покривите. Изпълнена е и нова хидроизолация, с което са отстранени проблеми с течове и компрометирани участъци по покривните конструкции.
Напълно подменено е осветлението във всички зали с нови енергоспестяващи LED системи, които осигуряват по-добра осветеност на тренировъчните пространства и по-ниски експлоатационни разходи. Към всяка от сградите са изградени фотоволтаични системи за собствено потребление, които ще подпомогнат на електрозахранването на комплекса и ще допринесат за значително намаляване на разходите.
Съществена част от ремонта е и подмяната на дограмата в закрития лекоатлетически комплекс заедно с компрометираните метални носещи конструкции. Това беше дългогодишен проблем за базата, който пораждаше притеснения за безопасността при неблагоприятни атмосферни условия, посочи Ахмед. 

Извършена е сериозна модернизация на отоплителните, вентилационните и климатичните системи. В лекоатлетическата зала са изградени изцяло нови, а в спортна зала "Димитър Нушев" системата е значително подобрена, което осигурява много по-добра тренировъчна база за младите спортисти. Паралелно с техническите подобрения е извършено и цялостно вътрешно обновяване на спортните зали, тренировъчните пространства, съблекалните, помощните помещения и треньорските стаи. 

В закрития лекоатлетически комплекс са изградени и допълнителни санитарни помещения. Специално внимание е отделено и на безопасността и достъпността, чрез изграждане на мълниезащитна инсталация, въведени противопожарни мерки и осигурена достъпна платформа за хора в неравностойно положение.

След изпълнението на всички дейности сградите достигат клас на енергопотребление "А", като е постигнато минимум 30% спестяване на първична енергия за всеки от обектите.

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна