110 години от основаването си чества ПФК Черно море

Начело на класацията за най-изявените голмайстори на "моряците" през годините е Стефан Богомилов с 162 гола, следва Георги Илиев - 71

ПФК Черно море отбелязва днес своя рожден ден. Навръх националния празник на България – 3 март „моряците“ стават на 110 години. Варненския клуб е наследник на “Тича”, регистриран на днешната дата през 1913 г. "Тича" става национален шампион на България през 1938 г., вицешампион е през 1935 и 1936 г. Носител е на купата на Букурещ – 1925 г. Това е първият спортен трофей, спечелен за нашата страна зад граница.

2015 година бе една от най-успешните за Черно море в цялата му история. Отборът спечели два исторически трофея. На 30 май на стадион “Лазур в Бургас” “моряците” сразиха тима на Левски с 2:1 и след продължения и уникална драма вдигнаха за първи път Купата на България. С човек по-малко от 39-ата минута, варненци успяха да изравнят резултата в 93-ата минута, като преди това Аниете бе извел своите напред в 72-ата. Решителният момент в срещата дойде в 119-ата минута, когато Матиас Курьор направи уникален рейд между цялата отбрана на Левски и с елегантен удар прати топката в мрежата на Йоргачевич и донесе историческата първа Купа на Варна от турнирната надпревара.

На 12 август воденият от Никола Спасов отбор на Черно море завоюва и Суперкупата на страната след победа над Лудогорец с 1:0 отново на стадион “Лазур” в Бургас. Единствения гол в мача реализира Мехди Бурабия.

Най-много мачове за Черно море в Елитната ни футболна лига е изиграл Тодор Марев - 422, следват: Стефан Богомилов - 353, Димитър Боснов 343, Георги Илиев 318 и др. Начело на класацията за най-изявените голмайстори на Черно море е Стефан Богомилов с 162 гола, следва Георги Илиев - 71.

2023 © Варна е

Спартак (Варна) се завръща в елита

Вече няма и теоретичен шанс "соколите" да бъдат лишени от място в Първа лига

Въпреки, че регистрира второто си поражение, откакто Росен Кирилов е начело на отбора, Спартак (Варна) все пак подпечата визата си за Първа лига, след изиграване на двубоите от 31-вия кръг.

Това стана факт, след като 3-тият във временното класиране на Втора Лига - Марек, загуби гостуването си на Спортист (Своге) с 1:3. По този начин, 3 кръга преди края на сезона, варненци имат аванс от 9 точки пред дупничани, но и по-добри показатели в преките двубои.

Спартак (Варна) се завръща в елита след едва година отсъствие от Първа лига. Въпреки гарантираното класиране, "соколите" ще продължат да се борят за победи в оставащите три мача до края на сезона, тъй като, както старши треньорът Росен Кирилов посочи, основната цел е пред тях е да се класират като първи отбор.

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър ФК Спартак Варна