112 години от основаването си чества ПФК Черно море

Футболният Черно море празнува рожден ден. Навръх националния празник на България – 3 март, клубът от стадион "Тича" става на 112 години. Наследник е на "Тича", регистриран на днешната дата през 1913 година.
"Моряците" посрещат поредния си празник с четири шампионски титли, две втори места и две трети места в елита, и с по една спечелена Купа и Суперкупа на България.
Историята на ПФК "Черно море" започва от лятото на 1909 г., когато ученици от Варненската мъжка гимназия създават Футболистично дружество "Спортист".
Четири години по-късно, на 3 март 1913 г., в същото учебно заведение е основано Ученическо туристическо дружество "Галата", преименувано малко след това на "Река Тича", към което съществува и футболен отбор. На 24 май 1914 г. "Спортист" и "Река Тича" се обединяват в общо дружество, което продължава да носи името "Река Тича", поради вече съществуващата регистрация и утвърден устав. В началото на 1919 г. ученическото дружество се трансформира в граждански спортен клуб "Тича". Изготвя се нов устав, приет на общо събрание на 21 януари 1919 г.
Междувременно на 3 април 1916 г. във Варна е основано и Спортно туристическо дружество "Напред", което в края на 1917 г. е преименувано на СК "Развитие", а през 1919 г. става официално клон на "Тича". Година по-късно името отново е сменено – СК "Гранит". През април 1921 г. "Гранит" се отделя от "Тича", а на 1 май приема ново име като вече самостоятелен клуб – СК "Владислав".
През същата 1921 г. в СК "Тича" се влива ПСК "Победа", създаден през 1919 г. Две години по-късно "тичанци" се обединяват със своя клон СК "Шипка", който обаче през 1924 г. възстановява самостоятелното си съществуване. На 25 ноември 1941 г. в "Тича" се влива и СК "Диана", основан през 1919 г.
На 18 февруари 1945 г. СК "Тича" и СК "Владислав" се обединяват под името Народно дружество за гимнастика и спорт "Тича – Владислав" ("ТВ"). Двата клуба влизат в обединеното дружество с историята си, с всички спечелени трофеи, с всичките си налични средства и с целия спортен инвентар, с който разполагат. Обединеният клуб се превръща в пряк наследник, както на "тичанци", така и на "владиславци". На 11 май 1947 г. в дружеството се влива и НДГС "Приморец", което не развива футбол. Името е променено на НДГС "Тича – Владислав – Приморец" ("ТВП").
През октомври 1948 г. дружеството преминава под шапката на военните. "ТВП" се присъединява към Дома на народната войска (ДНВ), като името на клуба е променено на НФД "Ботев" при ДНВ за военнослужещи и граждани. По-късно името на дружеството се променя на "Ботев-ВМС", а от пролетта на 1951 г. остава само ВМС. Това име се запазва до януари 1956 г., когато е сменено на спортен клуб "Народна армия" (СКНА). Година по-късно, на 4 юни 1957 г., дружеството е прекръстено на АСК "Ботев" след обединение с "Ударник" (Варна).
На 11 януари 1959 г. в АСК "Ботев" се влива физкултурно дружество "Черно море" (обособено на 27 май 1957 г. след обединение на ДФС "Локомотив" и ДФС "Корабостроител"), като името на клуба става АСК "Черно море".