55-и рожден ден празнува Илиан Илиев

Треньорът на Черно море печели няколко награди за номер едно у нас през различни сезони

Треньорът на Черно море Илиан Илиев празнува днес рожден ден. Специалистът, който е роден на 2 юли 1968 г. във Варна, навършва 55 години.

Илиев е юноша на Черно море. В своята 16-годишна състезателна кариера играе като атакуващ полузащитник за Черно море, Левски (София), Алтай (Измир), Бенфика (Лисабон), Славия (София), Бурсаспор, АЕК (Атина), Маритимо и Салгейруш.

Между 1991 г. и 2000 г. записва 34 мача с 3 гола за представителния национален отбор на България.

Участва на Световното първенство през 1998 г. във Франция.

Илиан Илиев започва да тренира футбол в школата на Черно море на 11-годишна възраст през 1979 г. След отбиване на военната си служба дебютира за мъжкия отбор през сезон 1988/1989. Официалният му дебют е на 25 март 1989 г., когато записва 90 минути при 0:0 срещу Ботев (Пи) във Варна. За три сезона изиграва за „моряците“ общо 74 мача в първенството, в които реализира 18 гола.

През лятото на 1991 г. Илиев преминава в Левски (София) за рекордна за времето си трансферна сума от 2 млн. лева (100 000 долара). Остава при „сините“ общо 4 сезона, с няколко месечно прекъсване през сезон 1993/1994, когато е преотстъпен в турския Алтай (Измир). С Левски става три пъти шампион на България през 1992/1993, 1993/1994 и 1994/1995. Печели също така два пъти Купата на България през 1991/92 и 1993/94. Бележи единственият гол във финала за трофея през 1994 г., когато Левски побеждава с 1:0 Пирин (Благоевград).

През лятото на 1995 г. Илиев преминава в португалския гранд Бенфика. Остава там два сезона, в които записва общо 51 мача с 4 гола – 40 мача с 4 гола в Примейра Лига, 7 мача за Купата на Португалия и 4 мача в КНК. С Бенфика печели Купата на страната през 1995/1996.

В "А" група има 171 мача и 25 гола. За Левски е изиграл 21 мача и е вкарал 6 гола за купата и 6 мача в евротурнирите (4 за КНК и 2 за купата на УЕФА), за Славия има 1 мач за купата на УЕФА.

Илиев дебютира за българския национален отбор на 21 август 1991 г. в приятелски мач срещу Турция в Стара Загора, завършил 0:0. До 2000 г. записва общо 34 мача с 3 гола.

Участник на Световното първенство през 1998 г. във Франция, където играе във всичките 3 мача на България срещу Парагвай, Нигерия и Испания.

В периода 1999/2003 играе в Португалия за Маритимо и Салгейруш. Приключва с футбола в Черно море през 2004 година.

Работи като треньор в родния си Черно море в периода юни 2004 – март 2006. На 8 юни 2006 година е назначен за треньор на Берое (Стара Загора). При странни обстоятелства през 2007 той е освободен от тогавашния собственик на клуба. През януари 2008 Берое е пред изваждане от „А” група поради финансови задължения, но вследствие на силна гражданска инициатива от страна на фенове и управници, отборът успява да бъде спасен. За треньор е поканен отново Илиан Илиев, който поема тима за втори път.

През 2010 Илиев записва името си в историята на Берое, след като отборът му печели Купата на България за първи път от създаването си. Същата година Илиан Илиев печели и наградата Tреньор номер 1 на България за сезон 2009/2010, която се организира от Асоциацията на българските футболисти.

Илиан Илиев и изключително уважаван и обичан от старозагорската публика. Той е един от малкото треньори в България, които се задържат начело на професионален тим за повече от 4 години в съвременната история на българския футбол. Илиев е преживявал моменти на силни възходи и падения с отбора на Берое, но заради своята отговорност и лоялност в работа си, той винаги е получавал подкрепата на общината, ръководството и най-вече многобройните фенове на отбора.

От сезон 2012/2013 Илиан Илиев поема Левски София, но на 12 април 2013 г. напуска. През 2014/2015 е треньор в Ангола.

През 2016 г. поема Локомотив (Пловдив), но след загубите на отбора срещу Пирин и Локомотив Горна Оряховица, напуска тима.

През 2017 г. поема Верея (Стара Загора), а в края на 2017-се завръща в Черно море.

Начело на „моряците“ Илиев бе избран за най-добър треньор на България за 2021 година, а през тази година получи приза за Треньор №1 на сезона според футболистите в България.

2023 © Варна е

Илиан Илиев: Трябва да сме по-креативни в реванша, за да имаме успех

Изиграхме мача срещу Апоел Беер Шева умно, но не трябваше да сме чак толкова предпазливи, отбеляза наставникът на "моряците"

Старши треньорът на Черно море Илиан Илиев коментира представянето на своите футболисти в първия двубой срещу Апоел Беер Шева във втория предварителен кръг от Лигата на конференциите, завършил при резултат 0:0

"Съперникът си влезе в двубоя както трябва, просто ние влязохме малко прекалено респектирани и това се отрази на представянето ни в първите 15-20 минути.

Разбира се, казах на футболистите да са прагматични в мача, но те явно го приеха доста буквално в началото.

След това мисля, че имаше моменти до почивката, в които бяхме равностойни. За второто полувреме направихме някои промени, за да се опитаме да задържим топката в предни позиции и мисля че се получи, имаше ситуации, в които дори можеше да решим мача в наша полза."

Опитният наставник отбеляза, че от гледна точка на рутината на двата отбора, ситуацията на терена като цяло е била нормална и очаквана.

"Апоел Беер Шева е отбор с опит в Европа, докато нас ни измъчваше до последно неизвестност на какво ниво сме спрямо конкуренцията в чужбина. Това беше причина да влезем в мача малко по-предпазливо. Говорихме на почивката с футболистите и мисля, че през второто полувреме играха малко по-освободено.

Видя се, че имаме резерви в креативен план. В такива равностойни мачове една ситуация може да реши всичко.

Не трябва да съжаляваме за пропуските, важното е, че сме успели да създадем ситуации, все пак. Надявам се във втория мач да имаме повече ситуации, да успеем да отбележим и да продължим."

Илиан Илиев подчерта, че като цяло е доволен, че отборът му е изиграл мача умно и с изключение на ситуацията в първата минута не е дал възможност на съперника да достигне до добри ситуации за гол.

"Реванша ще го играем на "наш" терен, надяваме се да има повече публика.

Апоел Беер Шева си остават същият добър отбор, но ние трябва да повишим креативността, за да разчитаме на успех", завърши специалистът.