Мобилно меню

България надигра Беларус, но не успя да отбележи

Фьодор Лапухов впечатли с отличните си намеси на вратата на беларусите
България надигра Беларус, но не успя да отбележи

България и Беларус завършиха 0:0 в мач от първия кръг в турнира Лига на нациите. Националите ни тотално надиграха съперника, но не успяха да стигнат до гол, предимно заради блестящите намеси на вратаря Фьодор Лапухов. Българите доиграха мача и с човек по-малко, след като 15 минути преди края Филип Кръстев бе отстранен заради втори жълт картон. 

Канонадата пред вратата на 21-годишния Лапухов започна още във втората минута, но защитата успя да изчисти опасен изстрел на Десподов. Само три минути по-късно капитанът на България отново стреля, но вратарят отрази зрелищно. Веднага след това и Филип Кръстев изпробва точността на мерника си като пресрещна избита топка, но отбраната на Беларус се справи. 

В седмата минута нова отлична намеса на беларуски защитник запази мрежата на съперника ни суха, след изчистване на топката от голлинията. В 15-ата минута отново Десподов затрудни максимално Лапухов от пряк свободен удар, но младият вратар спаси. 

Футболистите на Беларус опитаха да се противопоставят с контраатаки, но защитниците ни и Димитър Митов не позволяваха да се стигне до нищо опасно.  

В 33-ата минута Лапухов отново беше принуден да прави чудеса на вратата, за да опази мрежата на Беларус суха първо след изстрел на Алекс Колев, а веднага след това и на Десподов. Минути преди почивката и Филип Кръстев опита да се разпише с мощен шут, но Лапухов отрази. 

Второто полувреме също започна с натиск на България. Девет минути след подновяването на играта Радослав Кирилов получи вляво след многоходова българска комбинация, финтира опонент и шутира силно по диагонала, но Лапухов за пореден път се справи.

В 74-ата минута националите ни останаха с човек по-малко на терена, след ненужен фаул на Филип Кръстев срещу Захар Волков. Заради нарушението си Кръстев видя за втори път жълтия картон в мача и бе принуден преждевременно да поеме към съблекалнята. Старши треньорът на България Илиан Илиев реагира на променената ситуация на терена като пусна в игра Иван Минчев и Мартин Минчев на местата на Радослав Кирилов и Валентин Антов. Осем минути преди края на срещата и топ голмайсторът на Спартак (Варна) Ахмед Ахмедов влезе в игра на мястото на Алекс Колев, но времето се оказа недостатъчно, за да порази вратата на Беларус. 

След нулевото реми, България продължава без загуба под ръководството на Илиан Илиев.

В неделя - 8 септември, националите ни приемат отбора на Северна Ирландия във втория си мач от груповата фаза в Лигата на нациите. Двубоят ще се играе на стадион "Христо Ботев" в Пловдив, а началото е в 19 часа. 

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър БФС

Спартак (Варна) спечели турнира в памет на Георги Димитров – Червения 

Във финалната среща "соколите" надиграха Черно море с 3:0
Спартак (Варна) спечели турнира в памет на Георги Димитров – Червения 

Ветераните на Спартак (Варна) спечелиха поредното издание на футболния турнир за ветерани в памет на легендата Георги Димитров – Червения, който се проведе в зала "Владислав" на морската столица.

Във финалната среща "соколите" надиграха първия тим на Черно море с 3:0, а в спора за третото място втората формация на "моряците" победи гостите от Турция – ФК Люлебургас с 6:3.  

Призьорите бяха наградени с купи осигурени от Дирекция "Спорт" към Община Варна – от председателя на ЗС на БФС Георги Мирчев, и поздравени от дъщерята на патрона на турнира - Христина Петранова.

Надпреварата в памет на Георги Димитров – Червения, бе уважена от много футболни величия и деятели от близкото и далечно минало, сред които Стефан Богомилов, Петър Петров, Божидар Ставрев, Милен Бакърджиев, Тодор Марев, Пламен Казаков, Пламен Михов, Емил Минчев и Антон Вълчанов

Георги Димитров, известен с прякора си Червения, е легендарен български футболист от средата на ХХ век, играл като нападател. Започва състезателната си кариера в Черноморец (Бургас), но името му се свързва най-вече с престоя му в Черно море (Варна) и ЦСКА (София).

Георги Димитров преминава в състава на Черно море през 1951 година. Част от състава на "моряците", който печели бронзовите медали в А група през сезон 1953. За 4 години записва 81 мача с 29 гола – 59 мача с 21 гола в А група и 22 мача с 8 гола в Б група. 

През 1955 г. е привлечен в редиците на ЦСКА (София). С "армейците" става 5-кратен шампион на България и веднъж носител на националната купа. Общо изиграва 87 мача и реализира 26 гола в А група. Записва също 9 мача с 2 гола в Купата на европейските шампиони. Бележи на 17 октомври 1956 г. за победата с 8:1 срещу Динамо (Букурещ) и на 5 ноември 1958 г. при загубата с 1:2 като гост срещу Атлетико (Мадрид).

През 1959 г. облича отново екипа на Черно море, който в предния сезон е изпаднал от А група. През 1959/60 изиграва 18 мача и бележи 10 гола във втория ешелон, помагайки на отбора да се завърне в елита. Впоследствие играе още 4 сезона и половина в А група. Прекратява кариерата си на 33-годишна възраст в края на 1964 година. 

Димитров дебютира за националния отбор през 1953 г. като футболист на Черно море. Това се случва на 6 септември в световна квалификация срещу Чехословакия, която е загубена с 1:2. Седмица по-късно бележи първите си голове с националната фланелка, реализирайки и двете попадения при равенството 2:2 в контрола с Полша. Бронзов медалист е от олимпийските игри в Мелбърн през 1956 година. Играе в 3 от мачовете на Олимпиадата и вкарва един гол за победата с 6:1 срещу Великобритания. Общо за националния отбор записва 30 мача и реализира 7 гола. Облича за последен път фланелката на България на 21 декември 1958 г. в контрола срещу Германия. 

След края на състезателната си кариера Димитров е назначен за помощник треньор на Черно море. През 1968 г. поема "моряците" и е начело на отбора в продължение на 4 сезона. През 1972 г. става селекционер на младежкия национален отбор, а месеци по-късно е привлечен в А националния отбор като помощник на Христо Младенов. Част от щаба на България по време на световното първенство в Германия '74. През сезон 1975/76 отново е начело на Черно море.

Загива на 46-годишна възраст в самолетна катастрофа, станала на 16 март 1978 г. край врачанското село Тлачене, в която живота си губи и известната бивша състезателка по гимнастика Жулиета Шишманова. В негова памет в началото на ХХI век във Варна започва да се провежда ежегоден футболен турнир за ветерани. 

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна