Черно море надделя с лекота над новака Септември

"Моряците" се наложиха с 2:0 пред собствена публика

Черно море постигна първа победа през сезона, след като се наложи с 2:0 над новака Септември. Срещата на "Тича" беше от втория кръг на първенството в елитната ни футболна лига.

Исмаил Иса и Мазир Сула бяха точни за успеха на варненци.

"Моряците" бяха много по-добрият отбор на терена и създадоха доста положения за гол, особено през второто полувреме. Септември така и не застраши сериозно вратата на Пламен Илиев и закономерно записа втора поредна загуба в първенството. След успеха варненци събраха 4 точки във временното класиране на родния шампионат и загряха за важния евромач в четвъртък, когато им предстои реванш в Лига на конференциите срещу Апоел Беер Шева след 0:0 в първия мач.

Още в 5-ата минута домакините можеше да излязат напред в резултата, като Мартин Христов за малко не си отбеляза нелеп автогол, но за радост на отбора на Септември топката премина опасно покрай гредата.

В следващите минути "моряците" натиснаха, като Едгар Пашеко на два пъти опита да се разпише, но без успех. В 11-ата минута и Асен Дончев отправи удар към вратата на Септември, с който стражът на гостите се справи. В 27-ата минута Васил Панайотов намери Мазир Сула на удобна позиция в наказателното поле. Алжирецът шутира, но Кубрат Йонашчъ блокира топката.

Последната по-интересна ситуация през първото полувреме беше неточен удар на Дончев от около 13-14 метра.

Категоричният натиск на "моряците" продължи и след почивката. В първите секунди след подновяването на играта опасен удар на Едгар Пашеко рикошира в Николай Дросев и излезе в корнер.

В 55-ата минута Черно море най-сетне стигна до гол в мача.

Домакините организираха опасна контраатака, преминала през Васил Панайотов и Мазир Сула. Алжирският плеймейкър на Черно море с майсторско центриране намери Исмаил Иса, който изпревари Кубрат Йонашчъ и прати топката в долния десен ъгъл за 1:0.

Пет минути по-късно Кевин Беманга опита да изненада Пламен Илиев с удар в далечния ъгъл, но вратарят на "моряците" внимаваше. Малко след това домакините поискаха дузпа за игра с ръка на Георги Върбанов. Повторенията показаха, че защитникът играе с гърди. В 63-тата минута удар с глава на Васил Панайотов след центриране от корнер срещна гредата.

В 70-ата минута отново Панайотов опита да се разпише след заучено изпълнение на корнер, но прати топката покрай вратата. Шест минути по-късно отборът на Септември направи грешка в собственто си наказателното поле, която можеше да се окаже фатална. Сула се озова сам срещу вратаря на гостите и беше повален от Кубрат Йонашчъ, но според главния арбитър и ВАР, халфът на "моряците" е бил в положение на засада.

В 84-тата минута Шейтанов отрази удар след отличен пробив на Дуду. Само минута след това домакините вкараха втори гол.

Отличната акция на "моряците" беше ознаменувана от Мазир Сула, който се разписа с техничен удар за 2:0.

До края на двубоя и резервата Мартин Милушев можеше да запише името си сред голмайсторите, но от удобна позиция не намери очертанията на вратата.

В следващия кръг на елитната ни футболна лига Черно море гостува на Локомотив София. По програма двубоят трябва да се играе на 4 август, неделя от 19 часа.

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър ПФК Черно Море

Тото Скилачи си отиде на 59 години

Легендарният италиански футболист е загубил битката с рака

Голмайсторът на световното първенство през 1990 година Салваторе Скилачи e починал тази сутрин на 59-годишна възраст, съобщават медиите в Италия. Бившият нападател, който в последните две години се бореше с рак на дебелото черво, бе приет в болницата в Палермо на 7 септември в тежко общо състояние. Два дни по-късно от клиниката обявиха, че Скилачи се чувства много по-добре, но подобряването му, за съжаление, е било само временно. На 14-и септември неговото семейство обяви, че Тото се бори с всички сили. Днес тази битка бе изгубена окончателно от един от любимците на Италия.

Скилачи има седем гола в 16 мача за националния отбор на Италия.

Шест от тях той отбеляза по време на Световното първенство през 1990 година, благодарение на което спечели "Златната обувка" за голмайстор на турнира.

На клубно ниво Тото отбеляза 61 гола в 219 шампионатни срещи за Месина, след което премина в Ювентус. За "бианконерите" реализира 26 попадения в 90 мача в Серия "А". Между 92-ра и 94-та игра с екипа на Интер. В края на кариерата си носеше екипа на японския Джубило Ивата.