Черно море победи ЦСКА в оспорван двубой и отново оглави Първа лига

Минималната победа с 1:0 донесе Живко Атанасов в самия край на срещата, която и двата отбора приключиха с 10 души, след червени картони на Каранга и Сула

Черно море постигна важна победа срещу един от конкурентите си за първото място в елитната футболна лига - ЦСКА. "Моряците" се наложиха с 1:0 на своя стадион "Тича" в дербито на 22-рия кръг пред препълнените с фенове и на двата отбора трибуни. Победното попадение за варненци реализира централният бранител Живко Атанасов в самия край на срещата. Съперниците доиграха двубоя с по 10 души, след като през второто полувреме червени картони получиха нападателят на ЦСКА Фернандо Каранга и халфът на Черно море Мазир Сула.

След успеха Черно море си върна първото място в елитната ни футболна лига, но Лудогорец е с два мача по-малко.

Двубоят в слънчевия и идеален за футбол съботен следобед във Варна започна равностойно, като в началото битката се водеше основно в центъра на терена. Постепенно гостите наложиха териториален превес, но не успяваха да създадат опасни ситуации пред вратата на Иван Дюлгеров. В 15-ата минута Каранга изпрати топката неспасяемо в мрежата на Черно море, но попадението бе отменено заради засада. В самия край на първата част новият испанец в състава на Черно море Дани Мартин отправи опасен далечен изстрел към вратата на Бусато, но не успя да открие резултата.

Три минути след подновяването на играта влезлият на почивката румънец Андреяс Калкан бе изведен добре в наказателното поле на ЦСКА, но се засуети и топката му бе отнета. В 71-вата минута ЦСКА остана с човек по-малко, като след грубо нарушение срещу капитана на Черно море Васил Панайотов, Фернандо Каранга получи директен червен картон. Шест минути преди края на редовното време численото равенство на терена бе възстановено, след като Мазир Сула също преждевременно пое пътя към съблекалнята заради втори жълт картон, получен за ненужно нарушение срещу Тибо Вион, който в същата ситуация беше затворен и от Пабло Гарсия.

В 86-ата минута таранът Атанас Илиев, който малко по-рано замени Исмаил Иса, отправи опасен изстрел към Бусато, но вратарят на ЦСКА показа класа. Малко след това бразилецът отново обра овациите на феновете на ЦСКА, като парира зрелищно нов опасен шут, този път от Мишаел. Последвалият ъглов удар обаче се оказа фатален за "червените". Централният бранител Живко Атанасов изпрати топката в мрежата на ЦСКА след като Атанас Илиев показа добър поглед в ситуацията и отклони топката към него след центрирането от корнер.

До края на срещата, чието редовно време беше удължено с цели седем минути, гостите опитаха да върнат гола - пасив, но ударите на Линдсет и Станислав Шопов бяха неточни и в крайна сметка Черно море записа първия си успех в официален мач през 2024-та година, след който се върна на върха във временното класиране в елита.

В следващия кръг Черно море приема Ботев (Враца) на 1 март 2024 г., петък от 17:30 часа.

Черно море: 25. Иван Дюлгеров, 3. Живко Атанасов, 28. Влатко Дробаров, 2. Цветомир Панов, 6. Виктор Попов, 33. Мишаел Алвес (89 мин - 27. Даниел Димов), 71. Васил Панайотов - К ( 90 + 6 мин. - 29. Берк Бейхан), 5. Пабло Гарсия, 15. Даниел Мартин (46 мин. - 16. Андреяс Калкан), 8. Мазир Сула, 86. Исмаил Иса (81 мин. - 9. Атанас Илиев)

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър ПФК Черно Море

Васил Панайотов: Радвам се, че показахме варненския дух - духът на Черно море!

Готови сме на 100 % за място в тройката, ще дадем всичко от себе си, за да го постигнем и да зарадваме хората, които при всеки домакински мач пълнят трибуните на стадион "Тича", заяви опитният футболист на "моряците"

Васил Панайотов донесе трите точки на Черно море срещу Локомотив (Пловдив) в първия плейофен двубой на "моряците" в челната шестица на елитната ни футболна лига и заслужено беше избран за играч на мача. Той благодари на всички, които са гласували за него и подчерта, че наградата е за целия отбор.

"Спечелихме важни три точки. Показахме на терена това, което треньорът искаше от нас - да бъдем по-агресивни, да опитваме да отнемаме топката в половината на съперника и да правим добри атаки.

Мисля че се получи.

Все пак Локо (Пловдив) е доста силен противник и знаехме, че ще е трудно, но радващо е че успяхме да покажем варненски дух, духа на Черно море и отново не загубихме вкъщи."

На въпрос на какво се дължи силната серия на Черно море, който остава непобеден пред собствена публика този сезон, Васил Панайотов отговори:

"Магията е в хората, които идват на стадиона, магията е в сърцето, което има този отбор, изградено от целия колектив и треньорския щаб. Всичко това ни мотивира да показваме добри игри вкъщи и до момента да нямаме загуба. Надявам се да подобрим играта си и при гостуванията, защото е важно. Според мен сега започнаха истинските мачове и трябва да показваме и навън лицето, което имаме през целия сезон вкъщи, за да постигнем нашата цел."

Васил Панайотов е категоричен, че гостуването на Герена ще е доста трудно за Черно море, въпреки скорошната победа на "моряците" във Варна срещу Левски.

"Със сигурност мачът там ще е много различен, защото Левски на Герена играят изключително силно, знаем много добре какво ни очаква, надявам се да се подготвим добре и да покажем добра игра, да покажем това, което показахме в предния двубой с тях тук и да спечелим трите точки."

Опитният футболист на Черно море подчерта, че преднината от 10 точки пред четвъртия в класирането няма как да успокоява отбора на "моряците"

"Както казах, оттук нататък са истинските мачове - плейофите. За нас е важно да се опазим здрави и до края да показваме игрите, които показваме вкъщи цяла година, да показваме сърцето което има този колектив и накрая да постигнем целта, която преследваме цял сезон, защото, по мое мнение, мисля, че я заслужаваме.

Готови сме на сто процента за място в тройката и това искаме всички в съблекалнята - от домакин и масажисти до старши треньор.

Ще дадем всичко от себе си, за да постигнем нашата цел и да зарадваме хората по трибуните, защото всеки път вкъщи стадионът е пълен и това ни дава много голяма увереност", завърши Васил Панайотов.

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър ПФК Черно Море