Черно море победи с 2:1 Ботев (Враца) в нервен мач

Успехът на "моряците" дойде след гол от дузпа и автогол на съперника

Изненадващо напрегнат се оказва двубоят между втория и предпоследния във временното класиране, с който беше открит 23-тия кръг в елитната ни футболна лига. Черно море надделя трудно с 2:1 над Ботев (Враца) на своя стадион "Тича", във Варна. Авансът на "моряците" дойде след попадение от дузпа и автогол на съперника, а резерва в тима на гостите върна интригата, като намали в 80-ата минута. Въпреки нервите до края, Черно море успя да удържи победата и завоюва ценни три точки, които отново изведоха варненци на върха на класирането, поне до неделя, когато Лудогорец посреща ЦСКА 1948.

Двубоят на стадион "Тича" очаквано започна с по-активна игра на домакините. Нито един от двамата вратари не беше застрашен сериозно през по-голямата част от първото полувреме. В 39-ата минута, завърналият се в родния Черно море национал Илиан Илиев - младши, успя да спечели дузпа за отбора си, след като бе спрян непозволено от Мартин Ачков в наказателното поле. Точен от бялата точка беше Атанас Илиев, който продължава отличната си серия от дузпи от началото на сезона.

Второто полувреме започна също както първото - с натиск на домакините, който ставаше все по-настойчив, а положенията пред вратата на Ботев (Враца) следваха едно след друго. Логичното стана факт в 71-вата минута и Черно море поведе с 2:0. Илиан Илиев-младши центрира от свободен удар, а при опита на Стефан Велев да изчисти топката, тя се отби в гърба на Меси Биатумусока и влезе в мрежата на Ботев (Враца).

Наставникът на гостите Христо Янев реагира на негативния за отбора му развой на срещата с две нови смени, които промениха облика на тима на терена и върнаха надеждата поне за точка. В 80-ата минута Мирослав Маринов успя да върне едно от попаденията, след като бе "забравен" от отбраната на моряците и бе безкомпромисен след центриране на Илкер Будинов от десния фланг. Попадението даде самочувствие на гостите и те заигаха още по-активно, като съумяха да упражнят сериозен натиск в половината на Черно море, но без да достигат до чисти положения. Три минути преди края на редовното време нервите взеха връх и старши треньорът на Ботев (Враца) бе изгонен от скамейката на отбора си след два жълти картона, получени в рамките на няколко секунди. В добавеното време от 6 минути и двата отбора имаха възможност да отбележат, но в крайна сметка резултатът остана непроменен и Черно море излезе като победител след 2:1.

В следващия кръг "моряците" ще гостуват на Берое в Стара Загора. Двубоят ще е на 9 март - събота, от 17:30 часа.

Черно море: 25. Иван Дюлгеров, 27. Даниел Димов, 3. Живко Атанасов, 2. Цветомир Панов, 6. Виктор Попов, 5. Пабло Гарсия, 71. Васил Панайотов, 33. Мишаел Алвес (46 мин - 23. Едгар Пашеко (90+3 мин. - 29. Берк Бейхан), 16. Андреяс Калкан (81 мин. - 15. Даниел Мартин), 11. Илиан Илиев (76 мин. - 17. Мартин Милушев), 9. Атанас Илиев (76 мин. - 86. Исмаил Иса)

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър ПФК Черно Море

Илиан Илиев: Трябва да сме по-креативни в реванша, за да имаме успех

Изиграхме мача срещу Апоел Беер Шева умно, но не трябваше да сме чак толкова предпазливи, отбеляза наставникът на "моряците"

Старши треньорът на Черно море Илиан Илиев коментира представянето на своите футболисти в първия двубой срещу Апоел Беер Шева във втория предварителен кръг от Лигата на конференциите, завършил при резултат 0:0

"Съперникът си влезе в двубоя както трябва, просто ние влязохме малко прекалено респектирани и това се отрази на представянето ни в първите 15-20 минути.

Разбира се, казах на футболистите да са прагматични в мача, но те явно го приеха доста буквално в началото.

След това мисля, че имаше моменти до почивката, в които бяхме равностойни. За второто полувреме направихме някои промени, за да се опитаме да задържим топката в предни позиции и мисля че се получи, имаше ситуации, в които дори можеше да решим мача в наша полза."

Опитният наставник отбеляза, че от гледна точка на рутината на двата отбора, ситуацията на терена като цяло е била нормална и очаквана.

"Апоел Беер Шева е отбор с опит в Европа, докато нас ни измъчваше до последно неизвестност на какво ниво сме спрямо конкуренцията в чужбина. Това беше причина да влезем в мача малко по-предпазливо. Говорихме на почивката с футболистите и мисля, че през второто полувреме играха малко по-освободено.

Видя се, че имаме резерви в креативен план. В такива равностойни мачове една ситуация може да реши всичко.

Не трябва да съжаляваме за пропуските, важното е, че сме успели да създадем ситуации, все пак. Надявам се във втория мач да имаме повече ситуации, да успеем да отбележим и да продължим."

Илиан Илиев подчерта, че като цяло е доволен, че отборът му е изиграл мача умно и с изключение на ситуацията в първата минута не е дал възможност на съперника да достигне до добри ситуации за гол.

"Реванша ще го играем на "наш" терен, надяваме се да има повече публика.

Апоел Беер Шева си остават същият добър отбор, но ние трябва да повишим креативността, за да разчитаме на успех", завърши специалистът.