Черно море се класира за 1/8-финал за Купата на България

"Моряците" надделяха с 2:0 над Литекс като гости, следващият съперник на варненци ще е Локомотив (Пловдив)

Черно море победи с 2:0 Литекс в мач от турнира за Купата на България. Двубоят се игра на градския стадион в Тетевен. И двете попадения за "моряците" бяха реализирани през второто полувреме, когато точни за успеха на варненци бяха Мазир Сула и Исмаил Иса. Победата гарантира на Черно море място в осминафиналната фаза на турнира, където играчите на Илиан Илиев ще срещнат Локомотив (Пловдив). Двубоят ще е на 3 декември на стадион Тича във Варна.

Първото опасно положение за Черно море в срещата с Литекс дойде още в 10-ата минута, когато Васил Панайотов изведе Мазир Сула на голова позиция в наказателното поле, но изстрелът премина покрай целта. В следващите минути домакините сътвориха две добри атаки към Иван Дюлгеров, но вратарят на "моряците" беше на своя пост.

В 27-ата минута отново Васил Панайотов бе в основата на отлична акция на варненци. Халфът на Черно море се пребори за топката в половината на Литекс, напредна и изведе Закария Беншаа отдясно, но останал очи в очи с Марин Орлинов, Беншаа стреля в тялото на вратаря.

Първият гол за Черно море падна в 51-ата минута. Закария Беншаа открадна топката в половината на Литекс, напредна и подаде към връхлитащия на скорост отляво Мазир Сула, който се разписа за 0:1. Малко след попадението Закария Беншаа можеше да удвои преднината на гостите. Нападателят на „моряците“ засече центриране отляво, но топката излезе в аут.

В 58-ата минута Литекс отговори с опасна атака към вратата на варненци, но Дюлгеров успя да отклони топката в корнер, след изпълнението на който не последва нищо интересно в наказателното поле на Черно море. Дюлгеров се превърна в герой за тима на Илиан Илиев в 69-ата минута, когато стражът на "моряците" спаси дузпа, изпълнена от Георги Георгиев. 11-метровият наказателен удар бе отсъден за нарушение на Цветомир Панов срещу Игнатов.

Последваха минути на пълно господство на Черно море на терена, но Алекс Фернандес, Исмаил Иса и Закария Беншаа се разминаха с възможността да реализират втори гол. Особено фрапантен бе пропускът на Исмаил Иса в 82-рата минута. Таранът беше изведен сам срещу вратаря на домакините, успя да го финтира, но точно преди да изпрати топката в опразнената врата, се подхлъзна и не успя да нанесе решителния удар. Закономерното все пак се случи в 85-ата минута, когато Исмаил Иса засече по най-добрия начин с глава центриране на Цветомир Панов и изпрати топката в мрежата на Литекс за финалното 0:2.

2022 © Варна е / Полина Петрова, снимка: ПФК Черно Море

Илиан Илиев: Трябва да има по-адекватно съдийство, по-толериращо футбола!

Мачове като двубоя срещу Хебър трябва да ги вземаме по-лесно, подчерта треньорът на Черно море

Старши треньорът на Черно море Илиан Илиев коментира представянето на своите футболисти в домакинския двубой срещу Хебър, спечелен с 1:0.

"Колкото и да говорихме през седмицата как трябва да излезем срещу противник, който играе затворено, ние през първата част бяхме по-бавни. Накрая вдигнахме оборотите и вкарахме гол."

Със сигурност желаехме да си решим мача по-рано.

"Такива мачове трябва да ги вземаме по-лесно, но трябва да отдадем заслуженото и на противника, който направи всичко да ни противодейства - затвори се, опита да ни попречи да играем нашата игра и заложи на контраатаки. Като цяло мачът се случи, както очаквахме. Имахме ситуации още в първата част, в които трябваше да вкараме, не успяхме, но поздравления за футболистите, че накрая все пак извоюваха победата."

Знаем, че можехме да се представим и по-добре в този мач.

Илиан Илиев отбеляза, че заради емоционалните си реакции край тъч линията най-вероятно ще е наказан за следващия двубой на своя тим, който ще е гостуване на Ботев в Пловдив на 25 октомври, петък от 16:30 часа.

"Трябва да има по-адекватно съдийство, по-толериращо футбола. Не казвам, че ние играем страхотен футбол, но и за двете страни е по-добре да се играе по-бързо, без излишно забавяне, както стана днес."

Наставникът на "моряците" подчерта, че за тима със сигурност ще е трудно, тъй като няма да може да разчита и на двамата си леви бранители - Цецо Панов и Дани Мартин, които днес напуснаха мача поради контузия. За Черно море предстои трудна серия в шампионата, като след визитата на Ботев тимът ще има домакински сблъсък с Левски и ще гостува на Берое в Стара Загора. Междувременно на 30 октмоври е първият сблъсък на Черно море от актуалното издание на турнира за Купата на България, който е гостуване в Кюстендил на местния тим.

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър ПФК Черно Море