Черно море ще зимува на върха в Първа лига след класически успех срещу Славия

Два гола за успеха на "моряците" отбеляза Алекс Фернандес, веднъж се разписа Васил Панайотов

Черно море ще е зимният лидер в Първа лига. Това стана ясно, след като "моряците" спечелиха категорично последния си двубой за 2023-та, срещу Славия с 3:0. Варненци събраха 45 точки в актива си, толкова може да събере и ЦСКА, ако победи Лудогорец, но въпреки това Черно море ще е първи, заради гола на чужд терен при равенството 1:1 между двата отбора на стадион "Българска армия" този сезон.

Алекс Фернандес отправи първия опасен изстрел по посока на една от двете врати в мача между Черно море и Славия на стадион "Тича" във Варна, но втаратят на "белите" Светослав Вуцов бе на своя пост. Няколко минути по-късно и Пабло Гарсия изпробва точността на мерника си, но топката премина встрани от целта.

Първият гол на сметката на Черно море падна в средата на полувремето. Точен в 25-ата минута беше Алекс Фернандес, изведен по най-добрия начин от Васил Панайотов.

Първата сериозна възможност за Славия дойде в 32-рата минута, когато Мартин Сораков излезе сам срещу Иван Дюлгеров, но стреля в тялото на вратаря на "моряците".

Домакините на Черно море покачиха резултата малко след подновяването на играта през второто полувреме. Мрежата на Славия в 57-ата минута порази отново Алекс Фернандес, след асистенция на Пабло Гарсия.

Третия си гол в срещата Черно море отбеляза 20 минути преди края на редовното време, точен беше Васил Панайотов.

В 79-ата минута Дюлгеров се отличи с хубаво спасяване, а в ответната атака влезлият от пейката Едгар Пашеко пропусна да вкара четвърти гол за Черно море, пращайки топката покрай вратата на Славия. "Белите" можеха да върнат един гол и от статично положение, ако Дюлгеров не бе отразил шут на Владимир Николов от пряк свободен удар.

Така срещата завърши с класическото 3:0 в полза на Черно море и гарантира първото място на "моряците" преди зимната пауза в шампионата. Първенството в елита ще бъде подновено на 17 февруари, а първата среща на варненци ще е гостуване на Лудогорец в Разград.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър ПФК Черно Море

Илиан Илиев: Трябва да сме по-креативни в реванша, за да имаме успех

Изиграхме мача срещу Апоел Беер Шева умно, но не трябваше да сме чак толкова предпазливи, отбеляза наставникът на "моряците"

Старши треньорът на Черно море Илиан Илиев коментира представянето на своите футболисти в първия двубой срещу Апоел Беер Шева във втория предварителен кръг от Лигата на конференциите, завършил при резултат 0:0

"Съперникът си влезе в двубоя както трябва, просто ние влязохме малко прекалено респектирани и това се отрази на представянето ни в първите 15-20 минути.

Разбира се, казах на футболистите да са прагматични в мача, но те явно го приеха доста буквално в началото.

След това мисля, че имаше моменти до почивката, в които бяхме равностойни. За второто полувреме направихме някои промени, за да се опитаме да задържим топката в предни позиции и мисля че се получи, имаше ситуации, в които дори можеше да решим мача в наша полза."

Опитният наставник отбеляза, че от гледна точка на рутината на двата отбора, ситуацията на терена като цяло е била нормална и очаквана.

"Апоел Беер Шева е отбор с опит в Европа, докато нас ни измъчваше до последно неизвестност на какво ниво сме спрямо конкуренцията в чужбина. Това беше причина да влезем в мача малко по-предпазливо. Говорихме на почивката с футболистите и мисля, че през второто полувреме играха малко по-освободено.

Видя се, че имаме резерви в креативен план. В такива равностойни мачове една ситуация може да реши всичко.

Не трябва да съжаляваме за пропуските, важното е, че сме успели да създадем ситуации, все пак. Надявам се във втория мач да имаме повече ситуации, да успеем да отбележим и да продължим."

Илиан Илиев подчерта, че като цяло е доволен, че отборът му е изиграл мача умно и с изключение на ситуацията в първата минута не е дал възможност на съперника да достигне до добри ситуации за гол.

"Реванша ще го играем на "наш" терен, надяваме се да има повече публика.

Апоел Беер Шева си остават същият добър отбор, но ние трябва да повишим креативността, за да разчитаме на успех", завърши специалистът.