Черно море заслужи среброто след победа над ЦСКА

"Моряците" записаха историческо класиране в шампионата и ще играят в Евротурнирите

Черно море завоюва сребърните медали след историческото си представяне през сезона в елитната ни футболна лига. "Моряците" се утвърдиха на втората позиция и си гарантираха участие в Евротурнирите, след като победиха прекия си конкурент ЦСКА в София. Двубоят на националния стадион "Васил Левски" завърши с успех за варненци - 1:0. Единственото попадение в мача реализира Пабло Гарсия в 57-ата минута.

Първият точен удар към едно от двете врати дойде в седмата минута и бе на сметката на домакините. Тибо Вион центрира отдясно в наказателното поле, Джонатан Линдсет надскочи Пабло Гарсия и стреля точно, но право в ръцете на вратаря на Черно море Иван Дюлгеров.

В следващите минути червените владееха повече топката, но чисти положения пред двете врати липсваха, а играта често беше накъсвана заради нарушения. По тази причина, в рамките на четири минути, жълти картони получиха Уеслен Жуниор от Черно море, Улаус Скрашем и Тобиас Хайнц от ЦСКА.

Две минути преди края на първата част от щаба на армейците имаха сериозни претенции за дузпа, когато Хайнц  падна в наказателното поле след съприкосновение с Живко Атанасов, но главният арбитър Георги Кабаков, след консултация с ВАР, отсъди нарушение в атака.

В шестте минути добавено време на първото полувреме, червените създадоха още една опасност в наказателното поле на Черно море, но топката профуча покрай вратата.

Пет минути след подновяването на играта ЦСКА остана с човек по-малко. Директен червен картон получи бразилският страж на армейците Густаво Бусато, който нокаутира сънародника си Уеслен Жуниор, който беше набрал скорост в атака. Освен грубото нарушение, което извърши, вратарят на ЦСКА игра и с ръка извън пеналтерията. Ситуацията се оказа особено тежка за Уеслен Жуниор, като се наложи линейка да влезе на терена, за да го откара до най-близкото лечебно заведение. На негово място на терена се появи таранът на Черно море Атанас Илиев, докато резервният страж за ЦСКА Димитър Евтимов замени Тобиас Хайнц.

С изпълнението на прекия свободен удар, отсъден за нарушението на Бусато, Черно море стигна до успеха в мача. Атанас Илиев стреля директно към вратата на ЦСКА, Димитър Евтимов изби топката, но никой от играчите в червено не реагира след това, от което се възползва Пабло Гарсия, който от няколко метра направи точна добавка за 0:1.

ЦСКА тръгна да търси изравняването и в 61-вата минута дори получи право да изпълни дузпа, като отново ситуацията беше провокирана от Живко Атанасов. Главният арбитър Георги Кабаков посочи бялата точка и Джонатан Линдсет взе топката да изпълни наказателния изстрел, но арбитрите от системата ВАР подсказаха на Кабаков, че в началото на атаката Вион е бил в положение на засада и дузпата беше отменена.

В оставащите минути до края ЦСКА продължи да търси гол, докато "моряците" предимно се бранеха, но до ново попадение в срещата не се стигна. Така Черно море ознаменува отличния си сезон в елита с историческата втора позиция в класирането и заслужено ще се окичи със сребърните медали.

В последния кръг от шампионата "моряците" приемат на своя стадион Тича отбора на Крумовград. Срещата е на 26 май 2024 г., неделя от 20:30 часа.

Илиан Илиев: Равенството като гост може да е трамплин за България в групата

Очаква ни труден мач със Северна Ирландия, призовавам феновете да ни подкрепят в Пловдив, заяви националния селекционер

Старши треньорът на България Илиан Илиев коментира представянето на националите при нулевото реми срещу Беларус на старта в Лигата на нациите.

"Техният отбор игра за равен, а и представянето на вратарят им беше наистина впечатляващо.

Имахме ситуации, в които можеше да решим мача, не успяхме, но пък имаме и други мачове, в които се надявам да спечелим.

Групата ще е доста завързана, така че този равен като гост може да е трамплин за следващия ни двубой със Северна Ирландия у дома. Той ще е много важен за нас и се надявам феновете да дойдат да ни подкрепят, тъй като групата не е никак лесна."

По отношение червения картон на Филип Кръстев, националният селекционер отбеляза:

"Със сигурност Филип Кръстев не е искал да остави отбора с човек по-малко. Малко съм мнителен към отсъжданията на главния рефер.

Със сигурност ще ни липсва Филип, предвид това че е доста креативен играч, но така се случи.

Положителното е, че след като останахме с човек по-малко продължихме да пресираме отбора на Беларус и да се опитваме да вкараме гол, което показа, че имаме самочувствие. Извиняваме се, че не успяхме да победим, но имаме следващи пет мача, в които да се поправим."

Илиан Илиев каза също, че отборът няма физически проблеми, тъй като всички футболисти играят активно в отборите си и без затруднения ще излязат подготвени за следващия мач в неделя.

България посреща Северна Ирландия на 8 септември, от 19 часа, на стадион "Христо Ботев" в Пловдив.

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър БФС