Черно море заслужи среброто след победа над ЦСКА

"Моряците" записаха историческо класиране в шампионата и ще играят в Евротурнирите

Черно море завоюва сребърните медали след историческото си представяне през сезона в елитната ни футболна лига. "Моряците" се утвърдиха на втората позиция и си гарантираха участие в Евротурнирите, след като победиха прекия си конкурент ЦСКА в София. Двубоят на националния стадион "Васил Левски" завърши с успех за варненци - 1:0. Единственото попадение в мача реализира Пабло Гарсия в 57-ата минута.

Първият точен удар към едно от двете врати дойде в седмата минута и бе на сметката на домакините. Тибо Вион центрира отдясно в наказателното поле, Джонатан Линдсет надскочи Пабло Гарсия и стреля точно, но право в ръцете на вратаря на Черно море Иван Дюлгеров.

В следващите минути червените владееха повече топката, но чисти положения пред двете врати липсваха, а играта често беше накъсвана заради нарушения. По тази причина, в рамките на четири минути, жълти картони получиха Уеслен Жуниор от Черно море, Улаус Скрашем и Тобиас Хайнц от ЦСКА.

Две минути преди края на първата част от щаба на армейците имаха сериозни претенции за дузпа, когато Хайнц  падна в наказателното поле след съприкосновение с Живко Атанасов, но главният арбитър Георги Кабаков, след консултация с ВАР, отсъди нарушение в атака.

В шестте минути добавено време на първото полувреме, червените създадоха още една опасност в наказателното поле на Черно море, но топката профуча покрай вратата.

Пет минути след подновяването на играта ЦСКА остана с човек по-малко. Директен червен картон получи бразилският страж на армейците Густаво Бусато, който нокаутира сънародника си Уеслен Жуниор, който беше набрал скорост в атака. Освен грубото нарушение, което извърши, вратарят на ЦСКА игра и с ръка извън пеналтерията. Ситуацията се оказа особено тежка за Уеслен Жуниор, като се наложи линейка да влезе на терена, за да го откара до най-близкото лечебно заведение. На негово място на терена се появи таранът на Черно море Атанас Илиев, докато резервният страж за ЦСКА Димитър Евтимов замени Тобиас Хайнц.

С изпълнението на прекия свободен удар, отсъден за нарушението на Бусато, Черно море стигна до успеха в мача. Атанас Илиев стреля директно към вратата на ЦСКА, Димитър Евтимов изби топката, но никой от играчите в червено не реагира след това, от което се възползва Пабло Гарсия, който от няколко метра направи точна добавка за 0:1.

ЦСКА тръгна да търси изравняването и в 61-вата минута дори получи право да изпълни дузпа, като отново ситуацията беше провокирана от Живко Атанасов. Главният арбитър Георги Кабаков посочи бялата точка и Джонатан Линдсет взе топката да изпълни наказателния изстрел, но арбитрите от системата ВАР подсказаха на Кабаков, че в началото на атаката Вион е бил в положение на засада и дузпата беше отменена.

В оставащите минути до края ЦСКА продължи да търси гол, докато "моряците" предимно се бранеха, но до ново попадение в срещата не се стигна. Така Черно море ознаменува отличния си сезон в елита с историческата втора позиция в класирането и заслужено ще се окичи със сребърните медали.

В последния кръг от шампионата "моряците" приемат на своя стадион Тича отбора на Крумовград. Срещата е на 26 май 2024 г., неделя от 20:30 часа.

Илиан Илиев: Трябва да сме по-креативни в реванша, за да имаме успех

Изиграхме мача срещу Апоел Беер Шева умно, но не трябваше да сме чак толкова предпазливи, отбеляза наставникът на "моряците"

Старши треньорът на Черно море Илиан Илиев коментира представянето на своите футболисти в първия двубой срещу Апоел Беер Шева във втория предварителен кръг от Лигата на конференциите, завършил при резултат 0:0

"Съперникът си влезе в двубоя както трябва, просто ние влязохме малко прекалено респектирани и това се отрази на представянето ни в първите 15-20 минути.

Разбира се, казах на футболистите да са прагматични в мача, но те явно го приеха доста буквално в началото.

След това мисля, че имаше моменти до почивката, в които бяхме равностойни. За второто полувреме направихме някои промени, за да се опитаме да задържим топката в предни позиции и мисля че се получи, имаше ситуации, в които дори можеше да решим мача в наша полза."

Опитният наставник отбеляза, че от гледна точка на рутината на двата отбора, ситуацията на терена като цяло е била нормална и очаквана.

"Апоел Беер Шева е отбор с опит в Европа, докато нас ни измъчваше до последно неизвестност на какво ниво сме спрямо конкуренцията в чужбина. Това беше причина да влезем в мача малко по-предпазливо. Говорихме на почивката с футболистите и мисля, че през второто полувреме играха малко по-освободено.

Видя се, че имаме резерви в креативен план. В такива равностойни мачове една ситуация може да реши всичко.

Не трябва да съжаляваме за пропуските, важното е, че сме успели да създадем ситуации, все пак. Надявам се във втория мач да имаме повече ситуации, да успеем да отбележим и да продължим."

Илиан Илиев подчерта, че като цяло е доволен, че отборът му е изиграл мача умно и с изключение на ситуацията в първата минута не е дал възможност на съперника да достигне до добри ситуации за гол.

"Реванша ще го играем на "наш" терен, надяваме се да има повече публика.

Апоел Беер Шева си остават същият добър отбор, но ние трябва да повишим креативността, за да разчитаме на успех", завърши специалистът.