Мобилно меню

Диян Божидаров: За слабия ни национален отбор са виновни собствениците на клубове

Такава е “тайната във футбола ни”, споделя журналистът в своя блог след катастрофалната загуба с 5:0 от Северна Ирландия
Диян Божидаров: За слабия ни национален отбор са виновни собствениците на клубове

Хората търсят лесни обяснения. Да подириш сметка от едно БФС е лесно, трудно е да подириш от 30 собственици на клубове, тоест на частни фирми. В допълнение го има и наследеният навик на българина все през някакъв бащица, добър или лош, да ги схваща нещата – в случая лош. За личната отговорност не се сеща.

С една голяма тайна е свързан тоталния крах на българския национален отбор по футбол. Не че някой я крие или манипулира – просто малцина я съзнават. Тя е, че в основата на бедата са не БФС, Борислав Михайлов или Гонзо, а собствениците на клубове. Нещо, което е тъй или инак, обаче не се изговаря, се превръща в тайна.

Всепризнатите факти: Националният отбор е слаб, понеже няма добри български футболисти. Не само като количество, но и нужното качество. Не просто следва да ги има, ами и по три трябва, тъй като в тежкия съвременен футбол добър отбор (клубен или национален) се постига с минимум 20 много добри играчи, плюс още няколко.

Нямаш ли футболисти – нямаш нищо. А нямаме, защото в България приоритет са чужденците – на килограм.

Водещи клубни отбори почти изцяло са съставени от чужденци. Но като се изключат 6-7 играчи на „Лудогорец“, плюс още 1-2-ма, класата на чужденците е ниска. Пълнеж. Провал. А какво остава за класата на българските играчи, след като „локомотив“ са нискокласни чужденци? – ами остава да са още по-ниска класа, това е. Който и да е треньор, ако ще и Клоп, с такъв материал – толкова. На нивото си на Лихтенщайн.

В допълнение следва да се каже, че школите не произвеждат таланти. Защо? Причините са много, две от основните: дава се път на синчета на татковци с пари (явна или скрита корупция), а и дори да се появи стойностно момче, не се изчакват неминуемите проби, грешки, поуки, падане, ставане, докато се превърне то в наистина добър футболист – нужно е време, а никой не търпи времето – хоп, идват „готови“ чужденци – от които, момчето няма да е по-слаб играч, ако бъде изчакан да узрее.

Масовите обяснения: Дотук фактите са горе-долу консенсусни. Но при търсенето на виновник масовата реакция на журналисти, фенове, който и да е, гласи: виновни са БФС, Михайлов, Гонзо. Те не създават нужните политики, среда, правила, за да може нещата да се оправят. А и толерират „Лудогорец“, поради което няма честно първенство. Освен това са и много прости хора…

Истината: Без въобще да се отрича ролята на БФС и изброените лица за пропадането на българския футбол, нито интелекта им, нито пък тая история с „Лудогорец“, следва да се каже, че конкретно за липсата на добри български играчи, респ. за слаб национален отбор, те не са виновни.

Основната вина е в собствениците на клубове.

На хората, които вземат решенията в своята си фирма (клубовете са най-обикновени фирми). Закон ли е му е нужен на един собственик, ако иска, да налага български играчи? От Гонзо ли чака разрешение? Някакъв декрет ли му трябва, за да прекъсне корупцията в школите си, или да инвестира в база за децата? Някаква специална политика ли следва да му се спусне, за да реши сам – примерно „5 играчи на година от школата ще вкарвам в първия отбор, ще са ми приоритет, ще ги налагам“?… Гонзо или Румен Радев трябва да му заповядат да не купува чужденци на килограм, а да взема само такива, които дърпат отбора напред? Друг бич за клубния футбол, респ. за целия ни, са постоянните треньорски въртележки – треньори са сменят през 5 дни, никакъв отбор не може да се изгради. Добре, но кой сменя треньорите? Кой взема калпави, за да ги смени с още по-калпави, ако приемем, че наистина са калпави? Пак собствениците, никой друг.

В цялата тази история около чужденците, алъш-вериша има и доста процентчета за комисионни, пране на пари и т.н. Тоест – сложна работа. Пак въпрос: кой точно трябва да прободе ламята в собствената си фирма? Гонзо ли? Путин? Байдън? А ако лично ти ги вършиш мошеничествата, друг ли ти е виновен?

Защо тия прости истини остават подминати: Няколко са причините, най-важната е – хората търсят лесни обяснения; eстествено и човешко е да се мъчиш да ти е лесно. Да обвиняваш един събирателен образ, който на делегатски конгрес може да бъде сменен, а и щом е оглавил обществена организация, може да му търсиш отчетност, е много по-лесно, отколкото да признаеш, че виновни са, да кажем, 30 собственика на техни си фирми – за които няма никакъв регламент да им търсиш отчет, отговорност – копче не можеш да им кажеш, понеже както искат управляват парите си.

В допълнение го има и наследеният навик на българина все през някакъв бащица, добър или лош, да ги схваща нещата – в случая лош.

Не му хрумва, че в основата винаги е личната (без)отговорност.

Това е. Лесните обяснения са лъжливи, трудните са трудни.

2024 © Варна е / автор: Диян Божидаров

Черно море победи категорично Етър в контрола

"Моряците" се наложиха с 4:1, но допуснаха и първо попадение през лятната си подготовка, след като Живко Атанасов си отбеляза автогол
Черно море победи категорично Етър в контрола

Черно море постигна победа и в четвъртата си контрола. "Моряците" за първи път допуснаха гол през лятната подготовка, но спечелиха с 4:1 срещу Етър на стадиона в Трявна. Разписаха се четири от новите попълнения в тима на Илиан Илиев – Георги Лазаров, Селсо Сидни, Асен Чандъров и Густаво Франса, а

Живко Атанасов си отбеляза автогол.

Треньорът на варненци използва общо 21 футболисти в контролата, от които 8 възпитаници на школата на клуба.

Цял мач на терена остана само вратарят Кристиан Томов.

Черно море установи надмощие още в началото на срещата и в 10-ата минута откри резултата. Португалецът Селсо Сидни стреля, топката се удари в страничната греда и отскочи към Георги Лазаров, който с глава я изпрати в мрежата на Етър за 1:0. Тимът от Велико Търново разчиташе на контраатаки, които рядко затрудняваха защитата на "моряците".

В 25-ата минута се получи комична ситуация в наказателното поле на Черно море. Двама играчи на Етър се сблъскаха, а главният рефер отсъди дузпа, въпреки че до тях нямаше футболист на варненци. След консултация със страничния рефер, 11-метровият наказателен удар беше отменен.

В 34-тата минута Мартин Милушев изведе Жоао Педро сам срещу вратаря, атакуващият футболист се освободи ловко с финт, но беше фаулиран. Реферът отсъди дузпа, която бе реализирана от Селсо Сидни – 2:0.

В 60-ата минута Етър намали изоставането си. При опита си да пресече остро центриране от десния фланг, Живко Атанасов си отбеляза автогол – 2:1.

В 71-вата минута влезлият като резерва юноша на Черно море Петър Маринов беше изведен с дълъг пас, но вратарят на Етър го изпревари и изби топката. Тя отскочи към Асен Чандъров, който стреля от 30 м, но играч на търновци спря кълбото с ръка в пеналта. Той получи директен червен картон, а отсъдената дузпа Чандъров превърна в гол – 3:1.

В 85-ата минута Етър осъществи добра атака. След центриране отдясно футболист на болярите засече топката от границата на наказателното поле и с плътен удар я насочи в ъгъла на вратата, но Росен Стефанов с отличен шпагат предотврати сигурен гол.

В 88-ата минута Николай Златев стреля от дистанция, вратарят на Етър изби, но топката попадна в краката на Густаво Франса, който направи успешна добавка, оформяйки крайното 4:1.

Следващите контроли на Черно море са след завръщането на тима във Варна. Лагерът на "моряците" в Трявна приключва на 4 юли.

На 9 юли футболистите на Илиан Илиев ще изиграят две контроли в един ден - срещу Черноморец Балчик и Черноморец Бургас. 

Съставът на Черно море: Кристиан Томов, Цветомир Панов (65′ Емануил Няголов), Живко Атанасов (65′ Мартин Банев), Асен Дончев (61′ Жоао Бандаро), Влатко Дробаров (46′ Росен Стефанов), Васил Панайотов (65′ Николай Костадинов), Берк Бейхан (46′ Асен Чандъров), Мартин Милушев (65′ Петър Маринов), Георги Лазаров (46′ Густаво Франса), Жоао Педро (61′ Фелипе Кардосо), Селсо Сидни (46′ Николай Златев)

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър ПФК Черно Море