Мобилно меню

Гонзо е новият президент на БФС

Той бе избран още на първи тур, като категорично беше предпочетен пред Бербатов след 235 срещу 181 гласа
Гонзо е новият президент на БФС

Георги Иванов - Гонзо е новият президент на Българския футболен съюз. Това стана ясно след като своя вот дадоха 469-те делегати на проведения днес извънреден конгрес. 

Бившият нападател на Левски и националния отбор бе предпочетен за престижния пост още на първи тур. Гонзо спечели с 235 гласа, докато Димитър Бербатов получи 181.

Преди това в рамките на извънредния конгрес на БФС беше приета оставката на досегашния президент Борислав Михайлов с 303 гласа "за" и 12 "против".

След избирането си за президент на БФС, Георги Иванов предложи официално и състав на Изпълкома, с който трябва да работи в следващия мандат като шеф на родния футбол. Иванов оповести 13 имена, като сред тях иска да има един човек от екипа на Димитър Бербатов. Това са: Атанас Фурнаджиев, Николай Изов, Михаил Статев, Любомир Пейновски, Николай Андреев, Мила Христова, Румен Вълков, Атанас Караиванов, Николай Лазаров, Даниел Панов, Калин Каменов, Пламен Манолов, Теодор Тодоров

Георги Иванов благодари на делегатите в Извънредния конгрес на БФС за подкрепата, но и подходи с реализъм към отговорностите си на важния пост. "Сега започва трудното", лаконичен беше Гонзо. 

"Ще се опитам да направя така, за да пременим цялата среда във футбола – да върнем доверието, да осигурим помощта на държавата. Вие сте хората, които ще ми кажете кога нещата не са добре. Обещавам честност и работа. Ще работим с децата и се надявам 2026-а година да се класираме на Световното първенство в САЩ“, бяха първите думи на Гонзо, след като беше обявен като победител на Конгреса на БФС, цитиран от gong.bg.

2024 © Варна е / снимка: БФС

Спартак (Варна) спечели турнира в памет на Георги Димитров – Червения 

Във финалната среща "соколите" надиграха Черно море с 3:0
Спартак (Варна) спечели турнира в памет на Георги Димитров – Червения 

Ветераните на Спартак (Варна) спечелиха поредното издание на футболния турнир за ветерани в памет на легендата Георги Димитров – Червения, който се проведе в зала "Владислав" на морската столица.

Във финалната среща "соколите" надиграха първия тим на Черно море с 3:0, а в спора за третото място втората формация на "моряците" победи гостите от Турция – ФК Люлебургас с 6:3.  

Призьорите бяха наградени с купи осигурени от Дирекция "Спорт" към Община Варна – от председателя на ЗС на БФС Георги Мирчев, и поздравени от дъщерята на патрона на турнира - Христина Петранова.

Надпреварата в памет на Георги Димитров – Червения, бе уважена от много футболни величия и деятели от близкото и далечно минало, сред които Стефан Богомилов, Петър Петров, Божидар Ставрев, Милен Бакърджиев, Тодор Марев, Пламен Казаков, Пламен Михов, Емил Минчев и Антон Вълчанов

Георги Димитров, известен с прякора си Червения, е легендарен български футболист от средата на ХХ век, играл като нападател. Започва състезателната си кариера в Черноморец (Бургас), но името му се свързва най-вече с престоя му в Черно море (Варна) и ЦСКА (София).

Георги Димитров преминава в състава на Черно море през 1951 година. Част от състава на "моряците", който печели бронзовите медали в А група през сезон 1953. За 4 години записва 81 мача с 29 гола – 59 мача с 21 гола в А група и 22 мача с 8 гола в Б група. 

През 1955 г. е привлечен в редиците на ЦСКА (София). С "армейците" става 5-кратен шампион на България и веднъж носител на националната купа. Общо изиграва 87 мача и реализира 26 гола в А група. Записва също 9 мача с 2 гола в Купата на европейските шампиони. Бележи на 17 октомври 1956 г. за победата с 8:1 срещу Динамо (Букурещ) и на 5 ноември 1958 г. при загубата с 1:2 като гост срещу Атлетико (Мадрид).

През 1959 г. облича отново екипа на Черно море, който в предния сезон е изпаднал от А група. През 1959/60 изиграва 18 мача и бележи 10 гола във втория ешелон, помагайки на отбора да се завърне в елита. Впоследствие играе още 4 сезона и половина в А група. Прекратява кариерата си на 33-годишна възраст в края на 1964 година. 

Димитров дебютира за националния отбор през 1953 г. като футболист на Черно море. Това се случва на 6 септември в световна квалификация срещу Чехословакия, която е загубена с 1:2. Седмица по-късно бележи първите си голове с националната фланелка, реализирайки и двете попадения при равенството 2:2 в контрола с Полша. Бронзов медалист е от олимпийските игри в Мелбърн през 1956 година. Играе в 3 от мачовете на Олимпиадата и вкарва един гол за победата с 6:1 срещу Великобритания. Общо за националния отбор записва 30 мача и реализира 7 гола. Облича за последен път фланелката на България на 21 декември 1958 г. в контрола срещу Германия. 

След края на състезателната си кариера Димитров е назначен за помощник треньор на Черно море. През 1968 г. поема "моряците" и е начело на отбора в продължение на 4 сезона. През 1972 г. става селекционер на младежкия национален отбор, а месеци по-късно е привлечен в А националния отбор като помощник на Христо Младенов. Част от щаба на България по време на световното първенство в Германия '74. През сезон 1975/76 отново е начело на Черно море.

Загива на 46-годишна възраст в самолетна катастрофа, станала на 16 март 1978 г. край врачанското село Тлачене, в която живота си губи и известната бивша състезателка по гимнастика Жулиета Шишманова. В негова памет в началото на ХХI век във Варна започва да се провежда ежегоден футболен турнир за ветерани. 

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна