Матиас Курьор спира с футбола

Любимият чужденец на зелено-бялата агитка става скаут на Черно море, ще помага дистанционно от Франция

В края на 2023-та Матиас Курьор обяви официално желанието си да сложи край на футболната си кариера, на специална пресконференция във Варна. Френският футболист е възпитаник на легендарната школа на френския Льо Авър, където е съотборник с Пиер-Емерик Обамеянг и Димитри Пайет.

Първия си договор с варненския Черно море подписва през лятото на 2014-а година. В последствие става носител на Купата и Суперкупата на България с дрийм тима на "моряците", воден от незабравимия Никола Спасов. През 2022-ра е третият престой на френския футболист при "моряците". В края на годината любимецът на варненската публика обяви желанието си да постави край на активната си спортна кариера на стадион Тича в морската столица. Ръководството на Черно море зарадва всички почитатели, като обяви, че техният любимец от Франция ще остане близо до клуба и ще изпълнява ролята на скаут, дори дистанционно, от своята родина. Матиас Курьор е чужденецът с най-много мачове за Черно море. В съвместна пресконференция с треньора на клуба Илиан Илиев той получи почетен плакет, както и фланелка, ознаменуваща паметният брой на двубоите, които е изиграл за зелено-белите - 125. Курьор е отбелязал 47 гола за Черно море.

По повод края на футболната кариера на легионера и новата му позиция в клуба, старши треньорът на "моряците" Илиан Илиев коментира:

Маитас и в момента помага за интеграцията на всички млади футболисти в клуба. Неговите съвети са изключително полезни, на база опита, който има

Той изтъкна, че решението Курьор да остане близо до Черно море като скаут на клуба е изключително добро, тъй като френският футболист има значителен брой добри контакти и е преминал през доста страни като играч.

"Признателен съм на всички треньори, които ми се довериха в Черно море. Благодарен съм за всички съотборници, с които имах възможността да играя във Варна. Много се незабравимите моменти с Черно море и те ще останат завинаги в сърцето ми", призна Матиас Курьор. Той обобщи, че изминалата 2022-ра е била трудна за него в спортно-технически план и това е основната причина за решението, което е взел.

Курьор благодари на ръководството на Черно море за възможността да остане близо до клуба с новата си длъжност. Френският футболист засвидетелства за пореден път признателността си към варненските фенове. Години наред Курьор беше безспорният любимец на зелено-бялата агитка и привържениците на Черно море приветстваха всяко негово завръщане в клуба.

2022 © Варна е
Още по темата: Курьор ПФК Черно море

Националите ни остават непобедени под ръководството на Илиан Илиев

С равенство 1:1 срещу домакините от Азербайджан приключи представителният ни тим участието си в приятелския турнир FIFA Series

Представителният отбор на България завърши турнето си в Азербайджан с равенство – 1:1, с домакина на първото издание на FIFA Series. На републиканския стадион „Тофик Бахрамов“ в Баку двата отбора не успяха да се победят, а двата гола в срещата паднаха през второто полувреме.

Още във втората минута домакините се озоваха в добра ситуация пред вратата на България, но бранителите ни успяха да предотвратят опасността. В следващите 10-ина минути футболистите на Азербайджан бяха по-активни в атака, но до сериозна опасност за стража на Черно море Иван Дюлгеров, който в този двубой беше на вратата на България, не се стигна.

Девет минути преди края на първата част Кирил Десподов изпълни отлично пряк свободен удар, но Шахрудин Могомедалиев със сетни усилия изби в ъглов удар. 90 секунди преди края на първото полувреме Еди Исрафилов шутира от движение, след като беше изпуснат от отбраната на България, но Иван Дюлгеров с една ръка парира опита му да порази мрежата. След корнера беше намерен Бадави Хюсеинов, който стреля силно от воле, но над напречната греда на "трикольорите". В добавеното време Кирил Десподов пласира отлично центриране от фаул отляво към Живко Атанасов. Бранителят на Черно море се извиси и стреля много силно с глава, но не успя нанесе точен удар.

На почивката Илиан Илиев пусна в игра Светослав Вуцов вместо Иван Дюлгеров, докато Патрик-Габриел Галчев замени Илия Груев. Играчът на Левски отиде на позицията ляв защитник, докато Виктор Попов зае място в дясната част от терена. На позицията на Груев пък застана Валентин Антов.

Три минути след подновяването на играта Светослав Вуцов трябваше да се проявява и го стори по отличен начин. Азерите създадоха опасна атака отляво, но вратарят ни Вуцов показа фантастичен рефлекс и отказа капитана на домакините Емин Махмудов.

България излезе напред в резултата в 58-ата минута. Точен беше Филип Кръстев, изведен добре от капитана Кирил Десподов. Голът е дебютен за юношата на Славия с националната фланелка.

След като поведоха, националите ни станаха по-самоуверени на терена и започнаха да владеят повече топката, както изисква от тях старши треньорът Илиан Илиев. В 68-ата минута те бяха близо до това да удвоят своя актив. Резервата Лукас Петков открадна топката дълбоко в половината на азерите и даде успореден пас по земя за Десподов. Капитанът стреля от движение, но вместо да уцели вратата, топката премина встрани от целта.

Последваха силни минути за отбора на Азербайджан. Активната им игра в атака очаквано даде резултат, макар и в самия край на срещата. Резервата на домакините Муса Гурбанлъ изравни резултата и оформи крайното 1:1 в двубоя.

Така България продължава да няма загуба от Азербайджан в исторически план, като до момента националите ни са записали два равни и три победи срещу този съперник. Освен това, Илиан Илиев продължава да бъде без поражение начело на „трикольорите“, след като ги пое към края на 2023-та година.

Следващият път, когато националният отбор на България ще се събере, ще бъде през месец юни, като тогава нашите футболисти ще изиграят други две контролисрещу Румъния и Словения, като и двата ни съперника са бъдещи участници на UEFA EURO 2024, отбелязва gong.bg.