Отбелязват 110 години от основаването на ПФК Черно море на 4 март

Тържественото честване на годишнината ще е във Фестивалния и конгресен център, след двубоя на "моряците" срещу Ботев (Пловдив), на стадион Тича

110 години от основаването на ПФК Черно море ще бъдат отбелязани тържествено в събота 4 март. Официалното честване на годишнината ще е в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна и ще започне символично в 19:13 часа.

На събитието ще присъстват бивши футболисти, ръководители и деятели, допринесли за славната история на "моряците". Част от тържеството ще са и организираните фенове на Черно море, които през годините са доказали своята любов и лоялност към варненския клуб.

По-рано същия ден Черно море ще приеме на стадион "Тича" отбора на Ботев (Пловдив) в мач от 22-рия кръг на елитната ни футболна лига. Срещата е от 15 часа, като празненствата по случай рождения ден ще започнат още на стадиона.

2023 © Варна е

Националите ни остават непобедени под ръководството на Илиан Илиев

С равенство 1:1 срещу домакините от Азербайджан приключи представителният ни тим участието си в приятелския турнир FIFA Series

Представителният отбор на България завърши турнето си в Азербайджан с равенство – 1:1, с домакина на първото издание на FIFA Series. На републиканския стадион „Тофик Бахрамов“ в Баку двата отбора не успяха да се победят, а двата гола в срещата паднаха през второто полувреме.

Още във втората минута домакините се озоваха в добра ситуация пред вратата на България, но бранителите ни успяха да предотвратят опасността. В следващите 10-ина минути футболистите на Азербайджан бяха по-активни в атака, но до сериозна опасност за стража на Черно море Иван Дюлгеров, който в този двубой беше на вратата на България, не се стигна.

Девет минути преди края на първата част Кирил Десподов изпълни отлично пряк свободен удар, но Шахрудин Могомедалиев със сетни усилия изби в ъглов удар. 90 секунди преди края на първото полувреме Еди Исрафилов шутира от движение, след като беше изпуснат от отбраната на България, но Иван Дюлгеров с една ръка парира опита му да порази мрежата. След корнера беше намерен Бадави Хюсеинов, който стреля силно от воле, но над напречната греда на "трикольорите". В добавеното време Кирил Десподов пласира отлично центриране от фаул отляво към Живко Атанасов. Бранителят на Черно море се извиси и стреля много силно с глава, но не успя нанесе точен удар.

На почивката Илиан Илиев пусна в игра Светослав Вуцов вместо Иван Дюлгеров, докато Патрик-Габриел Галчев замени Илия Груев. Играчът на Левски отиде на позицията ляв защитник, докато Виктор Попов зае място в дясната част от терена. На позицията на Груев пък застана Валентин Антов.

Три минути след подновяването на играта Светослав Вуцов трябваше да се проявява и го стори по отличен начин. Азерите създадоха опасна атака отляво, но вратарят ни Вуцов показа фантастичен рефлекс и отказа капитана на домакините Емин Махмудов.

България излезе напред в резултата в 58-ата минута. Точен беше Филип Кръстев, изведен добре от капитана Кирил Десподов. Голът е дебютен за юношата на Славия с националната фланелка.

След като поведоха, националите ни станаха по-самоуверени на терена и започнаха да владеят повече топката, както изисква от тях старши треньорът Илиан Илиев. В 68-ата минута те бяха близо до това да удвоят своя актив. Резервата Лукас Петков открадна топката дълбоко в половината на азерите и даде успореден пас по земя за Десподов. Капитанът стреля от движение, но вместо да уцели вратата, топката премина встрани от целта.

Последваха силни минути за отбора на Азербайджан. Активната им игра в атака очаквано даде резултат, макар и в самия край на срещата. Резервата на домакините Муса Гурбанлъ изравни резултата и оформи крайното 1:1 в двубоя.

Така България продължава да няма загуба от Азербайджан в исторически план, като до момента националите ни са записали два равни и три победи срещу този съперник. Освен това, Илиан Илиев продължава да бъде без поражение начело на „трикольорите“, след като ги пое към края на 2023-та година.

Следващият път, когато националният отбор на България ще се събере, ще бъде през месец юни, като тогава нашите футболисти ще изиграят други две контролисрещу Румъния и Словения, като и двата ни съперника са бъдещи участници на UEFA EURO 2024, отбелязва gong.bg.