Спартак измъкна точка при гостуването си на Ботев в Пловдив

Минков даде преднина на "канарчетата" след груба вратарска грешка в 36-ата минута, Баланюк възстанови равенството в 67-ата минута

Отборите на Ботев (Пловдив) и Спартак (Варна) завършиха наравно 1:1 в мач от от 26-ия кръг на елитната ни футболна лига, игран в града под тепетата. След ремито, "канарчетата" са 10-и във временното класиране с 28 точки, "соколите" са последни с едва 13 точки в актива си.

Още при първата си атака домакините от Ботев получиха отличен шанс да поведат, но Самюел Акере стреля право в ръцете на вратаря на Спартак. Играчи на Ботев пробваха на няколко пъти от далечни разстояния рефлексите на вратаря Фигейредо, но топката не попадна в мрежата на гостите.

В 23-ата минута старши треньорът на Спартак Димитър Димитров трябваше да направи принудителна смяна след неприятна контузия на Жоао Марио, който бе изнесен на носилка. В игра се появи Денис Баланюк.

Домакините логично откриха резултата в 36-ата минута. Гола в полза на Ботев отбеляза бившият футболист на Черно море Николай Минков, който се възползва по най-добрия начин от груба грешка на вратаря на Спартак, който изпусна топката след изстрел на Траоре и за Минков не беше никаква трудност да я насочи в опразнената мрежа зад гърба на Фигейредо.

Въпреки гола аванс домакините "канарчетата" не се успокоиха и започнаха по-активно и второто полувреме. В 56-ата минута Абдулайе Траоре нахлу в наказателното поле, като показа страхотна индивидуална техника. Той опита изстрел от малък ъгъл, но Фигейредо излезе бързо напред и успя да парира с тяло.

Траоре и Николай Минков продължиха да тормозят отбраната на Спартак и в следващите минути, но до нов гол в полза на Ботев не се стигна.

"Соколите" се добраха до изравнително попадение на стадиона в Коматево в 67-ата минута. Влезлият като резерва Денис Баланюк бе намерен с прострелно подаване и украинецът изпрати топката в мрежата с гърди, падайки на земята, след като вратарят на Ботев не успя да се намеси.

До края на срещата домакините активно търсеха победата след изненадващото изравняване. В 78-ата минута имаха и претенции за дузпа, след нарушение срещу Мартин Секулич в наказателното поле на "соколите", но главният арбитър не посочи бялата точка.

В добавеното време гостите дори имаха възможност да се доберат до трите точки, но далечният изстрел на Денис Баланюк бе париран от вратаря на Ботев.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър ФК Спартак Варна

Спартак (Варна) се завръща в елита

Вече няма и теоретичен шанс "соколите" да бъдат лишени от място в Първа лига

Въпреки, че регистрира второто си поражение, откакто Росен Кирилов е начело на отбора, Спартак (Варна) все пак подпечата визата си за Първа лига, след изиграване на двубоите от 31-вия кръг.

Това стана факт, след като 3-тият във временното класиране на Втора Лига - Марек, загуби гостуването си на Спортист (Своге) с 1:3. По този начин, 3 кръга преди края на сезона, варненци имат аванс от 9 точки пред дупничани, но и по-добри показатели в преките двубои.

Спартак (Варна) се завръща в елита след едва година отсъствие от Първа лига. Въпреки гарантираното класиране, "соколите" ще продължат да се борят за победи в оставащите три мача до края на сезона, тъй като, както старши треньорът Росен Кирилов посочи, основната цел е пред тях е да се класират като първи отбор.

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър ФК Спартак Варна