Спартак измъкна точка при гостуването си на Ботев в Пловдив

Минков даде преднина на "канарчетата" след груба вратарска грешка в 36-ата минута, Баланюк възстанови равенството в 67-ата минута

Отборите на Ботев (Пловдив) и Спартак (Варна) завършиха наравно 1:1 в мач от от 26-ия кръг на елитната ни футболна лига, игран в града под тепетата. След ремито, "канарчетата" са 10-и във временното класиране с 28 точки, "соколите" са последни с едва 13 точки в актива си.

Още при първата си атака домакините от Ботев получиха отличен шанс да поведат, но Самюел Акере стреля право в ръцете на вратаря на Спартак. Играчи на Ботев пробваха на няколко пъти от далечни разстояния рефлексите на вратаря Фигейредо, но топката не попадна в мрежата на гостите.

В 23-ата минута старши треньорът на Спартак Димитър Димитров трябваше да направи принудителна смяна след неприятна контузия на Жоао Марио, който бе изнесен на носилка. В игра се появи Денис Баланюк.

Домакините логично откриха резултата в 36-ата минута. Гола в полза на Ботев отбеляза бившият футболист на Черно море Николай Минков, който се възползва по най-добрия начин от груба грешка на вратаря на Спартак, който изпусна топката след изстрел на Траоре и за Минков не беше никаква трудност да я насочи в опразнената мрежа зад гърба на Фигейредо.

Въпреки гола аванс домакините "канарчетата" не се успокоиха и започнаха по-активно и второто полувреме. В 56-ата минута Абдулайе Траоре нахлу в наказателното поле, като показа страхотна индивидуална техника. Той опита изстрел от малък ъгъл, но Фигейредо излезе бързо напред и успя да парира с тяло.

Траоре и Николай Минков продължиха да тормозят отбраната на Спартак и в следващите минути, но до нов гол в полза на Ботев не се стигна.

"Соколите" се добраха до изравнително попадение на стадиона в Коматево в 67-ата минута. Влезлият като резерва Денис Баланюк бе намерен с прострелно подаване и украинецът изпрати топката в мрежата с гърди, падайки на земята, след като вратарят на Ботев не успя да се намеси.

До края на срещата домакините активно търсеха победата след изненадващото изравняване. В 78-ата минута имаха и претенции за дузпа, след нарушение срещу Мартин Секулич в наказателното поле на "соколите", но главният арбитър не посочи бялата точка.

В добавеното време гостите дори имаха възможност да се доберат до трите точки, но далечният изстрел на Денис Баланюк бе париран от вратаря на Ботев.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър ФК Спартак Варна

Александър Томаш: Мъчим футбола с подобни условия, 2024 година сме все пак!

Далеч сме от желаното ниво, но дадохме най-доброто от себе си, продължаваме да работим, коментира наставникът, който направи официален дебют начело на Спартак (Варна) при победата с 2:0 над Хебър

Новият старши треньор на Спартак (Варна) Александър Томаш, който пое отбора на старта на подготовката за новия сезон, направи успешен официален дебют начело на "соколите". Томаш коментира победата на своите футболисти с 2:0 при гостуването на Хебър. Специалистът, който освен като треньор, има доста опит и като футболист по терените у нас, бе категоричен, че условията за игра по време на мача са били катастрофални.

"Мъчим футбола с подобни условия, 2024 година сме все пак!", отбеляза Томаш.

Новият наставник на Спартак (Варна) подчерта, че победата на старта срещу Хебър е била важна за отбора.

"Постарахме се да играем на ниво, вижда се, че сме далече от желаното. Опитахме на етапа, в който се намираме да се противопоставим, да играем футбол.

Червеният картон за съперника изобщо не ни помогна.

На полувремето казах и на футболистите, че отбор, опрян по този начин до стената, със сигурност мобилизира всички сили, които притежава, за да се вдигне, тъй като е наясно, че няма какво да губи. Добре е, че успяхме да удържим победата."

Томаш коментира също, че освен, че държи футболистите, с които работи да са адаптивни, той също умее да се адаптира успешно към всякакви условия.

"Преценявам с какви футболисти разполагам в момента. Ние, откакто сме започнали да работим със Спартак, не знам вече колко футболисти изпробвахме и прегледахме, но те искат прекалено високи и нереални суми. Преценихме заедно със собственика на клуба и моите колеги в треньорския щаб, че за да изградим нашия стил и начин на игра, първото нещо, което трябва да постигнем е да стабилизираме отбора.

Вижда се, че ни трябват футболисти, искахме да заложим на млади български играчи, но искат нереално високи заплати.

Тепърва изграждаме отбора, все още търсим хора, особено в предни позиции. Почти на всеки пост сигурно ще вземем човек, но правилният и точният за нас, който хем ще вдигне нивото и ще допринесе за стила и начина на игра на Спартак, хем и завбъдеще собственикът ще има някаква възрвръщаемост."

Младият специалист изрази убеждението си, че с правилен подход всеки един футболист може да подобрява нивото си. "Момчетата в отбора ми вярват, че правя най-доброто за тях и за отбора.

Различни изисквания имам към всеки един от тях, но те се стараят.

На фона на нивото ни в момента аз нямам нито една забележка към тренировъчния процес, всеки един се опитва, дава максимума от себе си. Благодарение на тяхната работа и старание взехме тази важна победа срещу Хебър", заключи Томаш.

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър ФК Спартак Варна