Спартак победи Септември и повлече столичани към Втора лига

Двата отбора нямат шанс за спасение след успеха на Хебър като гост на Ботев във Враца

Спартак (Варна) постигна победа на честта в предпоследния си двубой в Първа лига. Варненци надделяха над Септември с 1:0, но успехът не е достатъчен на „соколите“, за да оцелеят в първия ешелон. Така Спартак ще играe отново във Втора лига само година след завръщането си в елита на българския футбол. Поражението на столичани означава, че тимът на Краси Балъков също поема към втория ешелон. Големият печеливш в групата на опашкарите след 34-тия кръг е отборът на Хебър. Тимът от Пазарджик се добра до баражите за оставане в елита след победа с 3:2 като гост на Ботев във Враца. Така Спартак и Септември са с по 25 точки, а Хебър има вече 29 в актива си само мач преди края на сезона.

Гостите от Септември стартираха по-уверено двубоя на стадион „Спартак“ във Варна и имаха възможност да открият резултата още във втората минута, но вратарят на „соколите“ успя да изчисти в корнер. Четири минути по-късно и домакините отговориха с опасна атака, но Евандро стреля с глава високо над вратата.

Четвърт час след началото на мача футболистите на Спартак създадоха отлично положение за гол. Баланюк с едно докосване изведе отляво в малкия пеналт Иван Йорданов, който копна топката над вратаря Димитър Шейтанов, но Мартин Николов успя да изчисти с глава от самата голлиния, като предотврати сигурно попадение в мрежата на Септември.

В 34-ата минута и гостите бяха близо до гола, но Фигейредо успя да изчисти в корнер силен изстрел на Мартин Петков. Пет минути преди края на първата част португалският страж на „соколите“ отново блесна с решителна намеса след опасен шут на Айкут Рамадан.

Натискът на Септември бе подновен и в първите минути след почивката, но не даде резултат. В 58-ата минута и Шейтанов се намеси решително под рамката на столичани, отново затруднен от майсторско изпълнение на Евандро.

В 66-ата минута домакините имаха претенции за дузпа, след сблъсък в наказателното поле между Мартин Николов и Ивей Ромееш, но главният рефер Георги Давидов беше категоричен, че нарушение няма и дори не потърси консултация със системата за видеонаблюдение.

В 73-тата минута Септември като по чудо не откри резултата, след като Стефан Милич стреля над напречната греда от чудесна позиция на границата на малкия пеналт.

Домакините от Спартак стигнаха до успеха в мача след гол на Жоао Марио в 83-тата минута. „Соколите“ оползотвориха по най-добрия начин светкавичната си контраатака и не оставиха шансове на вратаря на Септември Шейтанов. До края на срещата гостите се опитаха да се доберат поне до равенство, което щеше да запази шансовете им за оставане в Първа лига, но нов гол на стадион „Спартак“ във Варна така и не падна.

2023 © Варна е

Спартак (Варна) се завръща в елита

Вече няма и теоретичен шанс "соколите" да бъдат лишени от място в Първа лига

Въпреки, че регистрира второто си поражение, откакто Росен Кирилов е начело на отбора, Спартак (Варна) все пак подпечата визата си за Първа лига, след изиграване на двубоите от 31-вия кръг.

Това стана факт, след като 3-тият във временното класиране на Втора Лига - Марек, загуби гостуването си на Спортист (Своге) с 1:3. По този начин, 3 кръга преди края на сезона, варненци имат аванс от 9 точки пред дупничани, но и по-добри показатели в преките двубои.

Спартак (Варна) се завръща в елита след едва година отсъствие от Първа лига. Въпреки гарантираното класиране, "соколите" ще продължат да се борят за победи в оставащите три мача до края на сезона, тъй като, както старши треньорът Росен Кирилов посочи, основната цел е пред тях е да се класират като първи отбор.

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър ФК Спартак Варна