Спартак (Варна) изпусна победата при визитата си във Враца

Двубоят завърши наравно 1:1 и това коства ценни точки на "соколите" в борбата за оцеляване в Първа лига

Интригуващ двубой в дъното на таблицата в Първа лига изиграха Спартак (Варна) и Ботев (Враца). Срещата на стадион "Христо Ботев" завърши при резултат 1:1. Гостите от Варна имат повече основание да съжаляват за пропуснатите 3 точки, които са особено ценни в битката за оцеляване в елита. "Соколите" водеха през по-голяма част от двубоя, но в крайна сметка допусната изравняването.

Спартак (Варна) откри резултата още в 7-ата минута. Точен беше Румен Руменов, който беше избран и за играч на мача. Руменов се разписа след груба грешка на вратаря на Ботев (Враца) Красимир Костов, който излезе неразчетено при контраатака. За връхлитащия на скорост Руменов не беше проблем да финтира бранител и да порази мрежата на домакините за 0:1.

След гола домакините се опитаха да изнесат играта в по-предни позиции, но без особен успех. Футболистите на Даниел Моралес владееха топката в по-големи периоди от срещата, но така и не успяваха да стигнат до някаква сериозна опасност пред вратата на Фигейредо.

Гостите от Спартак Варна бяха много близо до това да удвоят преднината си след нова отлична контраатака. Румен Руменов отново имаше възможност да стреля към вратата на домакините, но този път далечният му шут мина покрай левия страничен стълб на вратата.

Едва в продължението на първото полувреме домакините стигнаха до първия си точен удар. Клери Сербер се опита да затрудни вратаря на "соколите", но без особен успех.

Втората част започна доста по-агресивно за домакините. Само две минути след подновяването на играта Марко Мажуга имаше отличен шанс да изравни резултата. След скоростна атака отдясно, той бе изведен, надбяга противников футболист и стреля силно по диагонала, но над вратата.

В 76-ата минута отборът на Ботев (Враца) получи шанс да изпълни дузпа, след нарушение на Александър Цветков в наказателното поле. Зад топката застана Даниел Генов, който беше потърпевш от непозволените действия на опитния футболист на Спартак Ударът на Генов от бялата точка бе спасен с крак от вратаря на гостите, а футболистите на домакините протестираха, че той е напуснал голлинията си преди Генов да стреля. Претенциите им обаче не бяха уважени.

Ботев (Враца) все пак стигна до изравнително попадение минута преди края на редовното време в мача. Голът бе реализиран от влезлия като резерва млад футболист Красимир Тодоров, който е разписа с технично изпълнение.

След спечелената точка Спартак остава на опашката в последната шестица с актив от 18 точки и вече изостава с четири от предпоследния Септември. В следващия си двубой, на 22 май (понеделник) от 18:00 часа "соколите" приемат Хебър 1918 (Пазарджик) на собствения си стадион в морската столица.

2023 © Варна е / снимка: ПФК Ботев Враца

Илиан Илиев: Трябва да сме по-креативни в реванша, за да имаме успех

Изиграхме мача срещу Апоел Беер Шева умно, но не трябваше да сме чак толкова предпазливи, отбеляза наставникът на "моряците"

Старши треньорът на Черно море Илиан Илиев коментира представянето на своите футболисти в първия двубой срещу Апоел Беер Шева във втория предварителен кръг от Лигата на конференциите, завършил при резултат 0:0

"Съперникът си влезе в двубоя както трябва, просто ние влязохме малко прекалено респектирани и това се отрази на представянето ни в първите 15-20 минути.

Разбира се, казах на футболистите да са прагматични в мача, но те явно го приеха доста буквално в началото.

След това мисля, че имаше моменти до почивката, в които бяхме равностойни. За второто полувреме направихме някои промени, за да се опитаме да задържим топката в предни позиции и мисля че се получи, имаше ситуации, в които дори можеше да решим мача в наша полза."

Опитният наставник отбеляза, че от гледна точка на рутината на двата отбора, ситуацията на терена като цяло е била нормална и очаквана.

"Апоел Беер Шева е отбор с опит в Европа, докато нас ни измъчваше до последно неизвестност на какво ниво сме спрямо конкуренцията в чужбина. Това беше причина да влезем в мача малко по-предпазливо. Говорихме на почивката с футболистите и мисля, че през второто полувреме играха малко по-освободено.

Видя се, че имаме резерви в креативен план. В такива равностойни мачове една ситуация може да реши всичко.

Не трябва да съжаляваме за пропуските, важното е, че сме успели да създадем ситуации, все пак. Надявам се във втория мач да имаме повече ситуации, да успеем да отбележим и да продължим."

Илиан Илиев подчерта, че като цяло е доволен, че отборът му е изиграл мача умно и с изключение на ситуацията в първата минута не е дал възможност на съперника да достигне до добри ситуации за гол.

"Реванша ще го играем на "наш" терен, надяваме се да има повече публика.

Апоел Беер Шева си остават същият добър отбор, но ние трябва да повишим креативността, за да разчитаме на успех", завърши специалистът.