Спартак (Варна) разгроми с 4:1 Добруджа (Добрич) във втората си зимна контрола

Точни за "соколите" бяха Жоао Марио, Божидар Васев, Денис Баланюк и Андриан Димитров, а почетното попадение за добричлии реализира Денислав Ангелов

Спартак (Варна) постигна нова победа в зимните си контроли. "Соколите" се наложиха с 4:1 над Добруджа във втората си проверка в паузата на шампионата, която се игра на стадион „Спартак” в морската столица.

Първото си сериозно положение домакините сътвориха още в 4-тата минута, когато Жоао Марио бе изведен непокрит вдясно в наказателното поле зад защитата на Добруджа, но шутира встрани от целта. В 31-ата минута и гредата спаси вратата на гостите, след като защитник на добричлии опасно изчисти топката, но за негов късмет тя не попадна в мрежата на собствения му отбор. Две минути по-късно обаче закономерното стана факт и Жоао Марио изпрати топката зад голлинията на Добруджа, като материализира по най-добрия начин отличен пробив и голово подаване на Ромееш Ивей. В 42-рата минута от щаба на "соколите" претендираха за дузпа, като настояваха, че опасна контраатака на отбора е спряна непозволено в наказателното поле на добричлии, но главният рефер не посочи бялата точка.

В 54-тата минута на двубоя интригата се повиши, след като юношата на Черно море Денислав Ангелов се разписа за Добруджа и изравни резултата на стадион "Спартак". Нападателят с лекота преодоля защитата на "соколите" и с техничен изстрел изпрати топката в мрежата за 1:1.

Домакините отново излязоха напред в резултата в 67-ата минута, когато Божидар Васев изпълни точно дузпа, отсъдена за нарушение срещу Денис Баланюк.

Десет минути по-късно самият Баланюк отбеляза трети гол за Спартак, оставен непокрит в наказателното поле на Добруджа.

В ответната атака топката срещна гредата на вратата, охранявана от Иван Дичевски, след опасен изстрел на Шериф Осман.

В 87-ата минута Андриан Димитров оформи крайното 4:1 в полза на Спартак.

"Желанието за игра и мотивацията на футболистите са на ниво, но в тактически и конструктивен план има още много какво да се желае". Така коментира представянето на своя отбор старши треньорът на Спартак (Варна) Димитър Димитров - Херо след втората зимна контрола на "соколите". Специалистът подчерта, че се очакват още нови футболисти, с които играта на тима да стане по-балансирана и да се изчистят несъвършенствата в максимална степен. Херо подчерта, че едно от основните причини за незадоволителната форма на отбора в началото на подготовката е, че чужденците, които пристигат има да свалят килограми, за да са кондиционно на ниво в двубоите.

Стартов състав Спартак (Варна): Кристиано Фигейредо, Александър Белоусов, Бен Карамоко, Александър Цветков, Виктор Митев, Божидар Васев, Роберто Хименес, Румен Руменов, Ромееш Ивей, Жоао Марио, Лерой Микелс

Резерви: Иван Дичевски, Нейтън Олдър, Андриан Димитров, Никола Борисов, Ивайло Климентов, Денис Баланюк

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър ФК Спартак Варна

Националите ни остават непобедени под ръководството на Илиан Илиев

С равенство 1:1 срещу домакините от Азербайджан приключи представителният ни тим участието си в приятелския турнир FIFA Series

Представителният отбор на България завърши турнето си в Азербайджан с равенство – 1:1, с домакина на първото издание на FIFA Series. На републиканския стадион „Тофик Бахрамов“ в Баку двата отбора не успяха да се победят, а двата гола в срещата паднаха през второто полувреме.

Още във втората минута домакините се озоваха в добра ситуация пред вратата на България, но бранителите ни успяха да предотвратят опасността. В следващите 10-ина минути футболистите на Азербайджан бяха по-активни в атака, но до сериозна опасност за стража на Черно море Иван Дюлгеров, който в този двубой беше на вратата на България, не се стигна.

Девет минути преди края на първата част Кирил Десподов изпълни отлично пряк свободен удар, но Шахрудин Могомедалиев със сетни усилия изби в ъглов удар. 90 секунди преди края на първото полувреме Еди Исрафилов шутира от движение, след като беше изпуснат от отбраната на България, но Иван Дюлгеров с една ръка парира опита му да порази мрежата. След корнера беше намерен Бадави Хюсеинов, който стреля силно от воле, но над напречната греда на "трикольорите". В добавеното време Кирил Десподов пласира отлично центриране от фаул отляво към Живко Атанасов. Бранителят на Черно море се извиси и стреля много силно с глава, но не успя нанесе точен удар.

На почивката Илиан Илиев пусна в игра Светослав Вуцов вместо Иван Дюлгеров, докато Патрик-Габриел Галчев замени Илия Груев. Играчът на Левски отиде на позицията ляв защитник, докато Виктор Попов зае място в дясната част от терена. На позицията на Груев пък застана Валентин Антов.

Три минути след подновяването на играта Светослав Вуцов трябваше да се проявява и го стори по отличен начин. Азерите създадоха опасна атака отляво, но вратарят ни Вуцов показа фантастичен рефлекс и отказа капитана на домакините Емин Махмудов.

България излезе напред в резултата в 58-ата минута. Точен беше Филип Кръстев, изведен добре от капитана Кирил Десподов. Голът е дебютен за юношата на Славия с националната фланелка.

След като поведоха, националите ни станаха по-самоуверени на терена и започнаха да владеят повече топката, както изисква от тях старши треньорът Илиан Илиев. В 68-ата минута те бяха близо до това да удвоят своя актив. Резервата Лукас Петков открадна топката дълбоко в половината на азерите и даде успореден пас по земя за Десподов. Капитанът стреля от движение, но вместо да уцели вратата, топката премина встрани от целта.

Последваха силни минути за отбора на Азербайджан. Активната им игра в атака очаквано даде резултат, макар и в самия край на срещата. Резервата на домакините Муса Гурбанлъ изравни резултата и оформи крайното 1:1 в двубоя.

Така България продължава да няма загуба от Азербайджан в исторически план, като до момента националите ни са записали два равни и три победи срещу този съперник. Освен това, Илиан Илиев продължава да бъде без поражение начело на „трикольорите“, след като ги пое към края на 2023-та година.

Следващият път, когато националният отбор на България ще се събере, ще бъде през месец юни, като тогава нашите футболисти ще изиграят други две контролисрещу Румъния и Словения, като и двата ни съперника са бъдещи участници на UEFA EURO 2024, отбелязва gong.bg.