Спартак (Варна) с важен успех срещу Ботев (Враца)

Победата е първа за "соколите" с Димитър Димитров начело

Важна победа в борбата за оставане в Елитната ни футболна лига постигна отборът на Спартак (Варна). "Соколите" надделяха с 2:1 на своя стадион срещу отбора на Ботев (Враца) в мач от XXI кръг. Успехът е втори за варненци от началото на сезона и първи, откакто Димитър Димитров - Херо пое отбора. След победата Спартак (Варна) вече има 12 точки в актива си, с точка по-малко от основните си конкуренти за оставане в Първа лига - Хебър и Пирин (Благоевград), които обаче са с мач по-малко.

Двубоят във Варна започна с подчертано домакинско надмощие, но липсваха опасни удари към вратата на гостите от Ботев (Враца). Противно на логиката, несъсредоточена изява на Кристиано Фигейредо на вратата на "соколите" за малко да доведе до гол във вратата на Спартак в 15-ата минута, но Роберто Хименес предотврати опасността със светкавична намеса.

Четири минути по-късно домакините се разминаха на косъм с първо попадение в мача, след като топовен изстрел на Лерой Микелс се отби от напречната греда.

Поредната заучена ситуация от Спартак за малко не доведе до гол във вратата на Ботев (Враца) в 22-рата минута. Микелс комбинира с Иван Йорданов след свободен удар отдясно на наказателното поле, но шутът на юношата на Лудогорец изпрати топката над вратата.

Само минута след това обаче натискът на Спартак даде резултат. "Соколите" реализираха след чудесна комбинация, преминала през Александър Белоусов и Родни Антуи и завършена по най-добрия начин от Жоао Марио за 1:0.

Голът даде още повече импулс в играта на домакините, които в 24-ата минута стигнаха до нов удар към вратата на врачани. Тогава Микелс намери Йорданов в половината на Ботев, след което халфът напредна на скорост и стреля от дистанция, но встрани от целта.

Десет минути по-късно Виктор Митев отново изпробва изстрел от далеч, той беше насочен точен, но топката попадна право в ръцете на Краси Костов.

Ботев Враца излезе преобразен през втората част и в началните минути след почивката наложиха натиск. В 54-ата минута гостите имаха страхотен шанс да изравнят резултата след отлична комбинация, но вратарят на Спартак внимаваше.

Домакините стигнаха до второ попадение час след началото на двубоя. Точен беше даденият под наем от Лудогорец полузащитник Иван Йорданов, който от границата на вратарското поле матира Костов за втори път - 2:0.

Шест минути по-късно обаче Ботев се върна в срещата. Точен беше Переа, който макар да не беше много съсредоточен в изявата си, не остави шансове на Фигейредо за адекватна намеса и гостите намалиха резултата - 1:2.

Двадесет минути преди края на редовното време гостите имаха отлична възможност да изравнят, но вратарят на "соколите" изби с лявата ръка изстрел на Антонио Георгиев с глава след центриране от корнер.

В 80-ата минута Момчил Цветанов шутира от дистанция, получи си рикошет в играч на домакините и топката премина на сантиметри от лявата греда на Фигирейдо в корнер.

До края на срещата Ботев Враца натисна, но така и не успя да стигне до втори гол, а Спартак записа много важна победа в борбата си за оставане в Първа лига.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър ФК Спартак Варна

Росен Кирилов: Неочаквана загуба!

Не подценихме съперника, по-скоро нашите футболисти бяха пренавити от мисълта за победа на всяка цена, коментира старши треньорът на Спартак (Варна)

Старши треньорът на Спартак (Варна) Росен Кирилов поднесе извиненията си на феновете за неочакваната загуба с 1:4, която "соколите" регистрираха при гостуването си на Черноморец в Балчик в 31-вия кръг на Втора лига.

"Мачът тръгна добре за нас, до 10-15-ата минута можеше да вкараме два гола, но не се получи. За съжаление, съперникът при първия си точен удар към вратата ни вкара гол.

Аз лично съм играл в такива мачове и като треньор съм водил такива мачове, в които всичко на противника му се получава.

Те 4 пъти стреляха точно към вратата и 4 пъти вкараха. Поздравявам ги!"

Росен Кирилов подчерта, че футболистите му със сигурност не са подценили отбора на Черноморец.

"Ние знаехме, че Черноморец имат потенциал и разполагат с добри играчи, не ни изненадаха с нищо. По-скоро имаше пренавиване.

Искахме на всяка цена днес да победим и да си подпечатаме мястото в Първа лига, но не се получи.

Имаме още 3 мача до края, трябва да ги спечелим на всяка цена", завърши Росен Кирилов.