Спартак (Варна) спечели дербито и оглави Втора лига

"Соколите" се наложиха с 2:0 като гости на лидера Септември и го изместиха от върха във временното класиране

Спартак (Варна) спечели важна победа при гостуването си на Септември (София) в дербито между първия и втория във Втора лига. "Соколите" надделяха като гости с 2:0 и изместиха лидера от първото му място във временното класиране. На стадиона в столичния квартал „Драгалевци“ варненци изковаха успеха си още през първата част с попадения на Ахмед Ахмедов и Румен Руменов от дузпа. Домакините завършиха двубоя с човек по-малко, след като капитанът Асен Георгиев беше изгонен за два жълти картона в последната 90-а минута.

Гостите от Спартак (Варна) създадоха първата си ситуация за гол още във втората минута, когато Румен Руменов проби отдясно в наказателното поле и пусна пас за Ахмед Ахмедов, който успя да засече, но вратарят на Септември Димитър Шейтанов се намеси сигурно и улови топката.

Само минута по-късно обаче „соколите“ откриха резултата. Даниел Начев задържа добре топката и намери Виктор Митев отляво на наказателното поле. Капитанът на Спартак центрира към границата на вратарското поле, където Ахмедов бе изпуснат от Георги Динков и заби с глава топката във вратата на Шейтанов за 0:1.

Домакините се опитаха да отговорят веднага, но шутът на Борислав Маринов попадна в ръцете на вратаря на Спартак в този мач Никола Виденов.

В 20-ата минута "соколите" пропуснаха страхотен шанс да удвоят преднината си. Руменов получи в половината на домакините и изведе отлично Ахмедов отдясно в наказателното поле, той финтира съперник и стреля силно с левия крак в близкия ъгъл на Шейтанов, но вратарят на Септември показа страхотна реакция и изби в корнер.

Въпреки че водеха в резултата, варненци продължиха да са по-активни в атака. В 26-ата минута вратарят Шейтанов отново бе подложен на разстрел, този път от Даниел Начев, но стражът на домакините се намеси прекрасно и за пореден път опази мрежата си от второ попадение.

Септември имаше шанс да изравни резултата в 29-ата минута, когато Рамадан изведе отлично Симеон Александров отляво в наказателното поле на "соколите", той поднесе топката на Мартин Тошев на първа греда, но изстрелът на Тошев с левия крак попадна в тялото на вратаря Никола Виденов.

В 37-ата минута Спартак създаде добра възможност за второ попадение. Даниел Начев елиминира цялата защита на Септември с чудесен пас по въздуха, който изведе Ивей Ромееш отдясно в наказателното поле, но изстрелът на панамеца бе блокиран от вездесъщия Шейтанов.

Пет минути преди края на първата част „соколите“ получиха право да изпълнят дузпа, отсъдена за нарушение срещу Ивей Ромееш. Въпреки сериозните претенции на щаба на домакините, главният арбитър Волен Чинков не промени решението си. Зад бялата точка застана Румен Руменов, който с помощта на левия страничен стълб изпрати топката във вратата на Шейтанов за 0:2

Домакините започнаха активно второто полувреме и се настаниха в наказателното поле на Спартак. Въпреки натиска на съперника, "соколите" действаха организирано на контраатака и бяха на косъм да отбележат трети гол след чудесна акция в 54-ата минута. Руменов финтира вратарая Шейтанов и насочи топката към мрежата на Септември, но уникална намеса на капитана Асен Георгиев предотврати сигурното попадение.

В 72-рата минута Мартин Стоянов опита да изненада Виденов от далечна дистанция, но вратарят на Спартак внимаваше.

Седем минути преди края на редовното време "соколите" отново притесниха сериозно Шейтанов, но вратарят на Септември се справи първо с изстрел на Цветков, а след това и на Грънчов.

В последната 90-а минута Септември остана с десет човека на терена, след като капитанът Асен Георгиев извърши нарушение срещу Георги Бабалиев в центъра и получи втори жълт картон.

Във втората минута от добавеното време Спартак пропусна още един шанс за трето попадение. Влезлият като резерва Атанас Зехирв стреля опасно от точката на дузпата, но Георги Динков застана на пътя на топката и блокира удара.

Секунди след това прозвуча и последният съдийски сигнал, който узакони победата на варненци. След успеха "соколите" се изравниха по точки със Септември - по 54, но заеха първото място във временното класиране заради по-добрите показатели в преките двубои.

В следващия кръг на Втора лига Спартак приема Добруджа. Срещата във Варна е на 12 април - петък, от 15 часа.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Спартак Варна

Васил Панайотов: Радвам се, че показахме варненския дух - духът на Черно море!

Готови сме на 100 % за място в тройката, ще дадем всичко от себе си, за да го постигнем и да зарадваме хората, които при всеки домакински мач пълнят трибуните на стадион "Тича", заяви опитният футболист на "моряците"

Васил Панайотов донесе трите точки на Черно море срещу Локомотив (Пловдив) в първия плейофен двубой на "моряците" в челната шестица на елитната ни футболна лига и заслужено беше избран за играч на мача. Той благодари на всички, които са гласували за него и подчерта, че наградата е за целия отбор.

"Спечелихме важни три точки. Показахме на терена това, което треньорът искаше от нас - да бъдем по-агресивни, да опитваме да отнемаме топката в половината на съперника и да правим добри атаки.

Мисля че се получи.

Все пак Локо (Пловдив) е доста силен противник и знаехме, че ще е трудно, но радващо е че успяхме да покажем варненски дух, духа на Черно море и отново не загубихме вкъщи."

На въпрос на какво се дължи силната серия на Черно море, който остава непобеден пред собствена публика този сезон, Васил Панайотов отговори:

"Магията е в хората, които идват на стадиона, магията е в сърцето, което има този отбор, изградено от целия колектив и треньорския щаб. Всичко това ни мотивира да показваме добри игри вкъщи и до момента да нямаме загуба. Надявам се да подобрим играта си и при гостуванията, защото е важно. Според мен сега започнаха истинските мачове и трябва да показваме и навън лицето, което имаме през целия сезон вкъщи, за да постигнем нашата цел."

Васил Панайотов е категоричен, че гостуването на Герена ще е доста трудно за Черно море, въпреки скорошната победа на "моряците" във Варна срещу Левски.

"Със сигурност мачът там ще е много различен, защото Левски на Герена играят изключително силно, знаем много добре какво ни очаква, надявам се да се подготвим добре и да покажем добра игра, да покажем това, което показахме в предния двубой с тях тук и да спечелим трите точки."

Опитният футболист на Черно море подчерта, че преднината от 10 точки пред четвъртия в класирането няма как да успокоява отбора на "моряците"

"Както казах, оттук нататък са истинските мачове - плейофите. За нас е важно да се опазим здрави и до края да показваме игрите, които показваме вкъщи цяла година, да показваме сърцето което има този колектив и накрая да постигнем целта, която преследваме цял сезон, защото, по мое мнение, мисля, че я заслужаваме.

Готови сме на сто процента за място в тройката и това искаме всички в съблекалнята - от домакин и масажисти до старши треньор.

Ще дадем всичко от себе си, за да постигнем нашата цел и да зарадваме хората по трибуните, защото всеки път вкъщи стадионът е пълен и това ни дава много голяма увереност", завърши Васил Панайотов.

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър ПФК Черно Море