Мобилно меню

Спартак (Варна) спечели турнира в памет на Георги Димитров – Червения 

Във финалната среща "соколите" надиграха Черно море с 3:0
Спартак (Варна) спечели турнира в памет на Георги Димитров – Червения 

Ветераните на Спартак (Варна) спечелиха поредното издание на футболния турнир за ветерани в памет на легендата Георги Димитров – Червения, който се проведе в зала "Владислав" на морската столица.

Във финалната среща "соколите" надиграха първия тим на Черно море с 3:0, а в спора за третото място втората формация на "моряците" победи гостите от Турция – ФК Люлебургас с 6:3.  

Призьорите бяха наградени с купи осигурени от Дирекция "Спорт" към Община Варна – от председателя на ЗС на БФС Георги Мирчев, и поздравени от дъщерята на патрона на турнира - Христина Петранова.

Надпреварата в памет на Георги Димитров – Червения, бе уважена от много футболни величия и деятели от близкото и далечно минало, сред които Стефан Богомилов, Петър Петров, Божидар Ставрев, Милен Бакърджиев, Тодор Марев, Пламен Казаков, Пламен Михов, Емил Минчев и Антон Вълчанов

Георги Димитров, известен с прякора си Червения, е легендарен български футболист от средата на ХХ век, играл като нападател. Започва състезателната си кариера в Черноморец (Бургас), но името му се свързва най-вече с престоя му в Черно море (Варна) и ЦСКА (София).

Георги Димитров преминава в състава на Черно море през 1951 година. Част от състава на "моряците", който печели бронзовите медали в А група през сезон 1953. За 4 години записва 81 мача с 29 гола – 59 мача с 21 гола в А група и 22 мача с 8 гола в Б група. 

През 1955 г. е привлечен в редиците на ЦСКА (София). С "армейците" става 5-кратен шампион на България и веднъж носител на националната купа. Общо изиграва 87 мача и реализира 26 гола в А група. Записва също 9 мача с 2 гола в Купата на европейските шампиони. Бележи на 17 октомври 1956 г. за победата с 8:1 срещу Динамо (Букурещ) и на 5 ноември 1958 г. при загубата с 1:2 като гост срещу Атлетико (Мадрид).

През 1959 г. облича отново екипа на Черно море, който в предния сезон е изпаднал от А група. През 1959/60 изиграва 18 мача и бележи 10 гола във втория ешелон, помагайки на отбора да се завърне в елита. Впоследствие играе още 4 сезона и половина в А група. Прекратява кариерата си на 33-годишна възраст в края на 1964 година. 

Димитров дебютира за националния отбор през 1953 г. като футболист на Черно море. Това се случва на 6 септември в световна квалификация срещу Чехословакия, която е загубена с 1:2. Седмица по-късно бележи първите си голове с националната фланелка, реализирайки и двете попадения при равенството 2:2 в контрола с Полша. Бронзов медалист е от олимпийските игри в Мелбърн през 1956 година. Играе в 3 от мачовете на Олимпиадата и вкарва един гол за победата с 6:1 срещу Великобритания. Общо за националния отбор записва 30 мача и реализира 7 гола. Облича за последен път фланелката на България на 21 декември 1958 г. в контрола срещу Германия. 

След края на състезателната си кариера Димитров е назначен за помощник треньор на Черно море. През 1968 г. поема "моряците" и е начело на отбора в продължение на 4 сезона. През 1972 г. става селекционер на младежкия национален отбор, а месеци по-късно е привлечен в А националния отбор като помощник на Христо Младенов. Част от щаба на България по време на световното първенство в Германия '74. През сезон 1975/76 отново е начело на Черно море.

Загива на 46-годишна възраст в самолетна катастрофа, станала на 16 март 1978 г. край врачанското село Тлачене, в която живота си губи и известната бивша състезателка по гимнастика Жулиета Шишманова. В негова памет в началото на ХХI век във Варна започва да се провежда ежегоден футболен турнир за ветерани. 

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Николай Киров: Убеден съм, че ръководството на Спартак ще намери решение за излизане от кризата

Това е клуб, който има доста верни привърженици, които обаче в неговата история, особено в по-близката, са минали през доста трудности и тежки времена, отбеляза наставникът на “соколите”
Николай Киров: Убеден съм, че ръководството на Спартак ще намери решение за излизане от кризата

Старши треньорът на Спартак (Варна) Николай Киров изрази задоволство, че отборът му е постигнал победа в последния си мач пред собствена публика през този сезон.

“Казах на момчетата преди мача да играят за феновете. След негативната серия, която регистрирахме, хубаво беше да намерим начин да зарадваме хората. Благодаря на футболистите, че съумяха да го направят. Те разбраха важността на този двубой и това си пролича в тяхното отношение.

Искам да откроя морала на състезателите най-вече от гледна точка на това, че когато заобикалящата обстановка не е толкова професионална се работи доста трудно.

Най-важното е, че Спартак (Варна) е клуб, който има доста верни привърженици, които в неговата история, особено в по-близката, са минали през доста трудности и тежки времена, затова искрено се надявам да се намери решение за излизане от кризата и съм убеден, че това ще се случи.” 

Николай Киров отбеляза, че с Ботев (Пловдив) са си поделили по едно полувреме на надмощие на стадион “Спартак”, но в крайна сметка двата гола през първата част се оказаха решаващи за успеха на “соколите”. 

На въпрос защо двама от основните футболисти отсъстваха от състава, наставникът отговори: “Решихме да дадем почивка на Мартин Величков и Антонио Вутов чисто психологически, тъй като се натрупаха негативни резултати. Хубавото е, че влязоха хора, които се представиха добре, други се връщат след контузии. Що годе имахме добра цялост на отбора в срещата”, обобщи Николай Киров.

2025 © Варна е