Мобилно меню

Спартак (Варна) спечели турнира в памет на Георги Димитров – Червения 

Във финалната среща "соколите" надиграха Черно море с 3:0
Спартак (Варна) спечели турнира в памет на Георги Димитров – Червения 
541

Ветераните на Спартак (Варна) спечелиха поредното издание на футболния турнир за ветерани в памет на легендата Георги Димитров – Червения, който се проведе в зала "Владислав" на морската столица.

Във финалната среща "соколите" надиграха първия тим на Черно море с 3:0, а в спора за третото място втората формация на "моряците" победи гостите от Турция – ФК Люлебургас с 6:3.  

Призьорите бяха наградени с купи осигурени от Дирекция "Спорт" към Община Варна – от председателя на ЗС на БФС Георги Мирчев, и поздравени от дъщерята на патрона на турнира - Христина Петранова.

Надпреварата в памет на Георги Димитров – Червения, бе уважена от много футболни величия и деятели от близкото и далечно минало, сред които Стефан Богомилов, Петър Петров, Божидар Ставрев, Милен Бакърджиев, Тодор Марев, Пламен Казаков, Пламен Михов, Емил Минчев и Антон Вълчанов

Георги Димитров, известен с прякора си Червения, е легендарен български футболист от средата на ХХ век, играл като нападател. Започва състезателната си кариера в Черноморец (Бургас), но името му се свързва най-вече с престоя му в Черно море (Варна) и ЦСКА (София).

Георги Димитров преминава в състава на Черно море през 1951 година. Част от състава на "моряците", който печели бронзовите медали в А група през сезон 1953. За 4 години записва 81 мача с 29 гола – 59 мача с 21 гола в А група и 22 мача с 8 гола в Б група. 

През 1955 г. е привлечен в редиците на ЦСКА (София). С "армейците" става 5-кратен шампион на България и веднъж носител на националната купа. Общо изиграва 87 мача и реализира 26 гола в А група. Записва също 9 мача с 2 гола в Купата на европейските шампиони. Бележи на 17 октомври 1956 г. за победата с 8:1 срещу Динамо (Букурещ) и на 5 ноември 1958 г. при загубата с 1:2 като гост срещу Атлетико (Мадрид).

През 1959 г. облича отново екипа на Черно море, който в предния сезон е изпаднал от А група. През 1959/60 изиграва 18 мача и бележи 10 гола във втория ешелон, помагайки на отбора да се завърне в елита. Впоследствие играе още 4 сезона и половина в А група. Прекратява кариерата си на 33-годишна възраст в края на 1964 година. 

Димитров дебютира за националния отбор през 1953 г. като футболист на Черно море. Това се случва на 6 септември в световна квалификация срещу Чехословакия, която е загубена с 1:2. Седмица по-късно бележи първите си голове с националната фланелка, реализирайки и двете попадения при равенството 2:2 в контрола с Полша. Бронзов медалист е от олимпийските игри в Мелбърн през 1956 година. Играе в 3 от мачовете на Олимпиадата и вкарва един гол за победата с 6:1 срещу Великобритания. Общо за националния отбор записва 30 мача и реализира 7 гола. Облича за последен път фланелката на България на 21 декември 1958 г. в контрола срещу Германия. 

След края на състезателната си кариера Димитров е назначен за помощник треньор на Черно море. През 1968 г. поема "моряците" и е начело на отбора в продължение на 4 сезона. През 1972 г. става селекционер на младежкия национален отбор, а месеци по-късно е привлечен в А националния отбор като помощник на Христо Младенов. Част от щаба на България по време на световното първенство в Германия '74. През сезон 1975/76 отново е начело на Черно море.

Загива на 46-годишна възраст в самолетна катастрофа, станала на 16 март 1978 г. край врачанското село Тлачене, в която живота си губи и известната бивша състезателка по гимнастика Жулиета Шишманова. В негова памет в началото на ХХI век във Варна започва да се провежда ежегоден футболен турнир за ветерани. 

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Черно море се раздели с Димитър Тонев

“Моряците” започнаха основната част от лятната си подготовка в Трявна
Черно море се раздели с Димитър Тонев

Черно море се раздели с Димитър Тонев. Халфът разтрогна договора си с "моряците" по взаимно съгласие. 

Футболистът се присъедини към "зелено-белите" през януари 2025 година и оттогава изигра 28 мача в първенството, в които реализира 3 гола. В турнира за Купата на България има три мача с един гол, както и два мача в Лигата на Конференциите.

Ръководството на клуба изказва своята благодарност към Тонев за проявения професионализъм, отдаденост и отношение към работата през периода му на „Тича“.

ПФК Черно море пожелава на Димитър Тонев много здраве, успехи и силно представяне в следващия етап от неговата кариера.

Междувременно “моряците” започнаха основната част от лятната си подготовка в Трявна. Футболистите на Илиан Илиев вече проведоха първа тренировка на стадион „Ангел Кънчев“. Лагерът ще продължи до 3 юли, а през това време варненци ще изиграят три контроли. Първата е на 24 юни срещу Янтра Габрово, следва мач с Локомотив Горна Оряховица на 1 юли, а последната проверка е на 3 юли срещу Спартак Плевен.

В групата за подготовката попадат както опитни играчи като Живко Атанасов и Ертан Томбак, така и млади футболисти, които ще се борят за място в състава.  

Към тима се очаква да се присъединят още нови попълнения. 

Групата на Черно море за лагера в Трявна: Кристиан Томов, Антоан Манасиев, Живко Атанасов, Венцислав Керчев, Димитър Кичуков, Димитър Заимов, Георги Венциславов, Емануил Няголов, Ертан Томбак, Жоао Бандаро, Асен Дончев, Александър Тодоров, Николай Костадинов, Николай Златев, Берк Бейхан, Мартин Банев, Давид Телеш, Кристиан Михайлов, Петър Андреев, Лучано Скуадроне, Софиан Балул, Хорхе Падиля, Селсо Сидней, Георги Лазаров. 

2026 © Варна е / снимка: Архив ПФК Черно Море