Треньор номер 1 на България за ХХ век празнува 78-и рожден ден

Специален поздрав към Димитър Пенев - Стратега, отправи и Христо Стоичков

Седемдесет и осми рожден ден празнува днес легендата на България и ЦСКА - Димитър Пенев, известен като Стратега от Мировяне. Като треньор извежда националния отбор до четвъртото място на Световното първенство в САЩ през 1994 година и класира за първи път страната ни на финалите на европейско първенство две години по-късно. Обявен е за Треньор № 1 на ХХ век, носител е на орден "Стара планина" - I степен.

Пената започва състезателната си кариера като футболист в отбора на Локомотив София. Включен е в първия състав на 17-годишна възраст през сезон 1962/63, когато изиграва 7 мача в А група. През следващия сезон 1963/64 вече е основен футболист на "железничарите". По време на кампанията изиграва 28 мача и бележи 1 гол, като с отбора печели титлата на България.

През лятото на 1964 г. Пенев е привлечен в ЦСКА (София). В продължение на 13 сезона е основен стълб в защитата на "армейците", дългогодишен капитан на отбора. Става 7 пъти шампион на България, а освен това печели 5 пъти националната купа. Изиграва за ЦСКА 329 мача в А група и реализира 24 попадения.

В Евротурнирите Пенев има  39 мача и 1 гол с екипа на ЦСКА. През 1966/67 "армейците" достигат до полуфинал в КЕШ. Именно през този сезон Пенев бележи и единствения си европейски гол. На 28 септември 1966 г. той вкарва едно от попаденията за успеха с 3:1 срещу гръцкия Олимпиакос.

Пенев дебютира за националния отбор на 18-годишна възраст още като футболист на Локомотив (София). Това се случва на 18 март 1964 г. в контрола срещу Югославия (0:1). Играе за България в продължение на 13 години, в които записва общо 90 мача и вкарва 2 гола.

Участник на три световни първенства – Англия '66, Мексико '70 и Германия '74, като играе във всички 9 мача на България. През 1971 г. и 1972 г. в 15 мача е капитан на националния отбор. След това извежда отбора с лентата на ръката си още веднъж през 1974 г. На два пъти е носител на приза за Футболист № 1 на България - през 1967 и 1971 година.

Треньорската кариера на Димитър Пенев започва през 1977 г., когато е назначен за наставник на втородивизионния Димитровград. Води отбора в продължение на два сезона в Южната „Б“ група.

През 1979 г. влиза в щаба на Аспарух Никодимов в ЦСКА като помощник-треньор. Остава на тази позиция 4 години. В този период "армейците" стават четири поредни пъти шампиони, веднъж печелят Купата, а освен това достигат до полуфинал в КЕШ през сезон 1981/82.

През 1983 г. Пенев заминава за Кувейт, където в продължение на 2 години е наставник на Ал Ярмаук. През лятото на 1985 г. се завръща в ЦСКА като помощник на Серги Йоцов, а през декември 1985 г. е назначен за старши треньор на клуба. Води отбора до август 1990 г. Под негово ръководство са спечелени три шампионски титли, три национални купи, три купи на съветската армия и една суперкупа. Извежда ЦСКА до полуфинал в КНК през 1988/89 и до четвъртфинал в КЕШ през 1989/90. Утвърждава в основния състав голямото трио в атака Емил Костадинов, Христо Стоичков и Любослав Пенев.

През 1991 г. Пенев е назначен за селекционер на националния отбор. Под негово ръководство България се класира на четвърто място на Световното първенство в САЩ '94. След това за първи път в историята класира отбора за финали на Европейско първенство в Англия '96.

През 1997 г. застава начело на Ал Насър от Саудитска арабия, а през пролетта на 1998 г. води Спартак (Варна). На 23 май 1998 г. се завръща като старши треньор в ЦСКА. Под негово ръководство като основни играчи в състава се налагат Стилиян Петров, Мартин Петров и Димитър Бербатов. Извежда отбора до Купата на България през 1998/99. Пенев остава начело на ЦСКА до март 2000 г.

През 2001 г. е назначен за консултант в Литекс, а през 2003 г. е начело на китайския Лионинг. На 19 септември 2005 г. е избран за председател на „Клуба на ветераните и деятелите“ на ЦСКА. През април 2006 е назначен за главен мениджър в ЦСКА. На 30 юли 2007 г. се завръща за няколко месеца като селекционер на националния отбор. От януари 2008 г. е директор на младежкия и на юношеските национални отбори.

След като ЦСКА е изваден от евротурнирите през лятото на 2008 г. заради финансова криза, а повечето футболисти напускат, става наставник на отбора за трети път в треньорската си кариера. Сглобява състав, който печели Суперкупата на България. Остава на поста до март 2009 г., когато е заменен от племенника си Любослав Пенев. През 2016 г. е избран за почетен президент на ЦСКА, член на надзорния съвет и председател на УС на клуба.

Димитър Пенев е една от най-значимите фигури в историята на българския футбол. Специални поздравления за рождения си ден получи той от Христо Стоичков.

"Старши, Старши, колко славни моменти имахме заедно! Изпращам ти най-голямата прегръдка! Винаги бъди така неуморен и дръж под контрол "Българска армия", както държеше нас на световното! Честит 78-и рожден ден, Димитър Пенев! Още веднъж благодаря за всичко, което си направил за мен!", написа в емоционален пост в социалните мрежи Христо Стоичков.

2023 © Варна е

Илиан Илиев: Трябва да сме по-креативни в реванша, за да имаме успех

Изиграхме мача срещу Апоел Беер Шева умно, но не трябваше да сме чак толкова предпазливи, отбеляза наставникът на "моряците"

Старши треньорът на Черно море Илиан Илиев коментира представянето на своите футболисти в първия двубой срещу Апоел Беер Шева във втория предварителен кръг от Лигата на конференциите, завършил при резултат 0:0

"Съперникът си влезе в двубоя както трябва, просто ние влязохме малко прекалено респектирани и това се отрази на представянето ни в първите 15-20 минути.

Разбира се, казах на футболистите да са прагматични в мача, но те явно го приеха доста буквално в началото.

След това мисля, че имаше моменти до почивката, в които бяхме равностойни. За второто полувреме направихме някои промени, за да се опитаме да задържим топката в предни позиции и мисля че се получи, имаше ситуации, в които дори можеше да решим мача в наша полза."

Опитният наставник отбеляза, че от гледна точка на рутината на двата отбора, ситуацията на терена като цяло е била нормална и очаквана.

"Апоел Беер Шева е отбор с опит в Европа, докато нас ни измъчваше до последно неизвестност на какво ниво сме спрямо конкуренцията в чужбина. Това беше причина да влезем в мача малко по-предпазливо. Говорихме на почивката с футболистите и мисля, че през второто полувреме играха малко по-освободено.

Видя се, че имаме резерви в креативен план. В такива равностойни мачове една ситуация може да реши всичко.

Не трябва да съжаляваме за пропуските, важното е, че сме успели да създадем ситуации, все пак. Надявам се във втория мач да имаме повече ситуации, да успеем да отбележим и да продължим."

Илиан Илиев подчерта, че като цяло е доволен, че отборът му е изиграл мача умно и с изключение на ситуацията в първата минута не е дал възможност на съперника да достигне до добри ситуации за гол.

"Реванша ще го играем на "наш" терен, надяваме се да има повече публика.

Апоел Беер Шева си остават същият добър отбор, но ние трябва да повишим креативността, за да разчитаме на успех", завърши специалистът.