Турнир в памет на Живко Господинов и Стефан Найденов събра футболни легенди във Варна

В надпреварата се включиха ветерани на "Спартак", "Черно море", "Белослав" и "Суворово"

Ветераните на "Спартак" спечелиха турнира в памет на две от най-ярките имена от историята на "соколите" и варненския футбол - Живко Господинов и Стефан Найденов. Надпреварата се проведе на СК "Локомотив", на игрището, носещо името на клубната легенда Живко Господинов. В турнира се включиха отборите на "Спартак", "Черно море", "Белослав" и "Суворово".

"Спартак" спечели надпреварата след два успеха. В полуфинала "соколите" се наложиха над тима на Суворово с 3:0, а в другия мач отборът на Белослав победи Черно море. Във финалната среща ветераните на "Спартак" се наложи над отбора на Белослав с 4:0. Любопитното е, че да уважи надпреварата от София пристигна бившият вратар на "соколите" Радо Станев, който се включи като полеви играч и отбеляза последното попадение в турнира за крайния резултат във финала. Състезанието беше организирано от бившия съотборник на Господинов и Найденов в "Спартак" - Пламен Казаков и ветераните на клуба, с активното съдействие на дирекция „Спорт“ към Община Варна.

Наградите на победителите връчиха кметът на Община Варна Иван Портних, директорът на Дирекция "Спорт" Кристиан Димитров и легендите на "Спартак" Красимир Зафиров и Пламен Казаков. Да почетат паметта на незабравимите Жиката и Найденов, дойдоха куп легенди на варненския футбол, бивши треньори и футболисти. Сред тях бяха Стефан Богомилов, Иван Петров, Илиан Илиев, Пламен Михов, Людмил Горанов, Антон Фажев, Тодор Йорданов – вятъра, Георги Мирчев, Боян Илиев, Бисер Стоянов – Биско и други.

Живко Господинов и Стефан Найденов сформират един от най-добрите футболни тандеми в България през 80-те години на миналия век в силния период на "соколите". През 1983 г. Спартак е финалист за Купата на страната и 1/8-финалист за КНК, а през 1984 г. "соколите" са бронзови медалисти.

Господинов има 306 мача и 101 гола за варненския тим, 39 мача и 6 гола за националния отбор и е осминафиналист с трикольорите в Мексико’86, а Найденов с 56 гола в 193 срещи е рекордьор по брой отбелязани голове в "А" група за "Спартак".

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър ФК Спартак Варна

13-ата титла на Лудогорец вече е факт

"Орлите" триумфираха над ЦСКА в двубой, изпъстрен с мелета и червени картони

Отборът на Лудогорец озакони своята 13-а титла 3 кръга преди края на сезона в Първа лига. "Орлите" се наложиха пред собствена публика над преследвача ЦСКА с 3:1 и събраха недостижимия аванс от 13 точки на върха.

Разградчани влязоха отлично в срещата, след като още във 2-рата минута Квадво Дуа се разписа и откри резултата в полза на Лудогорец. В 34-тата минута любимецът на червената агитка Фернандо Каранга изравни.

В началото на второто полувреме Антон Недялков вкара страхотен гол на бившия си отбор, който е и първи за него от 2018 година насам, и даде нов аванс на разградчани. В 58-ата минута Квадво Дуа вкара от дузпа, а след това се стигна до меле между играчите на двата отбора, което завърши с два червени картона - за Бърнард Текпетей и Фернандо Каранга. Нервите взеха връх над представянето на двата отбора до края на срещата, като до нов гол не се стигна. Успехът с 3:1 беше достатъчен за Лудогорец, за да триумфира предсрочно с 13-ата си титла.

2024 © Варна е / снимка: ПФК Лудогорец