Мобилно меню

Гимнастичката ни Валентина Георгиева се класира за финала на прескок в Париж

За първи път от 32 години насам отново има българка на олимпийски финал в гимнастиката
Гимнастичката ни Валентина Георгиева се класира за финала на прескок в Париж

Валентина Георгиева се класира за финала на прескок на турнира по спортна гимнастика при жените на Олимпийските игри в Париж.

Българката, която дебютира на олимпийски игри, имаше рожден ден вчера и навърши 18 години, като сама си направи най-добрия подарък.

На коронния си уред прескок тя получи средна оценка от 13.999 точки, след като имаше 14.166 за първия опит и 13.833 за втория. Възпитаничката на Филип Янев направи много добри скокове, като на втория имаше леко пристъпване при приземяването.

След последната квалификационна група Георгиева остана на девето място със своя актив, но получи по право участие на финала, поради странното правило само две представителки на една страна да биват допуснати на финал. Така третата американка в топ 8 Джордан Чайлс с резултат 14.216 трябваше да се прости с шансовете си за класиране, защото две нейни сънароднички записаха по-добро класиране.

Така от девета позиция Валентина Георгиева заслужи място на финала и стана първата представителка на България сред осемте най-добри на планетата в спортната гимнастика 32 години по-късно. За последно в Барселона през 1992-ра Силвия Митова намери място на финала на земя.

Георгиева също така е единствената европейка на финала в Париж 2024 - другите са две американки, една бразилка (Ребека Андраде), една корейка (Сеоджеонг Йео), една севернокорейка (Чанг Ок Ан) и две канадки (Шалон Олсен и Елизабет Блак).

С най-висока оценка на този уред в пресявките е четирикратната олимпийска шампионка Симон Байлс (САЩ) - 15.300 точки, следвана от защитаващата титлата си от Токио 2020 Ребека Андраде (Бразилия) с 14.683 точки, Джейд Кери (САЩ) с 14.433 точки и други.

Финалът на прескок при жените в Париж 2024 е на 3 август.

2024 © Варна е

Ансамбълът ни остана в подножието на почетната стълбичка в Париж

Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева завършиха четвърти в многобоя на турнира по художествена гимнастика от Олимпийските игри
Ансамбълът ни остана в подножието на почетната стълбичка в Париж

Ансамбълът на България по художествена гимнастика се класира на четвърто място в многобоя на Олимпийските игри в Париж.

Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева натрупаха сбор от 67.800 точки. Българките допуснаха грешка в съчетанието с пет обръча и бяха оценени с 34.100 точки, от които 19.700 за трудност, 7.900 за артистичност и 6.500 за изпълнение, което им отреди седмото място след първата ротация.

На смесената композиция от три ленти и две топки възпитаничките на Весела Димитрова и Ясена Стойнева бяха много стабилни, играха чисто и бяха оценени с 33.700 точки. От българския щаб подадоха контестация с настояване за по-висока оценка за трудност с тяло, но тя не беше уважена.

България стана олимпийски шампион в Токио 2020, но в друг състав - Симона Дянкова, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова.

Титлата в Париж бе спечелена от ансамбъла на Китай с 69.800 точки (36.950 на пет обръча и 32.850 за три ленти и две топки). Трофеят е първи в историята на тази държава. Среброто отиде при световния шампион Израел, който събра 68.850, а на трето място се нареди Италия с 68.100 точки.

Старши треньорът на ансамбъла ни по художествена гимнастика Весела Димитрова коментира пред БНТ четвъртото място, което нейните възпитанички заеха след многобоя на Олимпийските игри в Париж.

"Състезание като състезание. Допуснахме грешка на едно от съчетанията. Успяхме да наваксаме почти две точки от следващото съчетание. Допуснахме доста груба грешка на обръчи, която ни остави без медал", отбеляза Димитрова.

Тя сподели и какво е казала на момичетата между двете съчетания.

"Не сме си казвали нещо по-специално. Момичетата успяха да се преборят до самия край, това беше единственото, което ги посъветвахме, че нищо не е загубено и трябва да се борят".

Селекционерът коментира и как е преминала цялостната подготовка преди Олимпиадата в Париж. "Този цикъл беше странен и сложен, защото беше 3-годишен, за разлика от предишния, който беше 5-годишен (бел.ред. заради пандемията от Ковид 19). Но, това е положението. Времето, за тези деца, които са на крехка възраст, не стигна", обобщи Димитрова.

След нея думата взеха и част от националките ни:

"Благодарим за подкрепата. Цялото състезание беше една много силна емоция, просто неописуемо. Не успяхме да издържим на напрежението. Не сме усещали тежест, доверихме се на треньорките си и знаехме какво те искат от нас", казаха момичетата.

2024 © Варна е / снимки: БОК, Йордан Петков