Мобилно меню

За пети пореден път: Варна - домакин на Световната купа по спортна гимнастика

Състезанието ще се проведе от 23 до 26 май в Двореца на културата и спорта, входът за всички зрители ще е безплатен
За пети пореден път: Варна - домакин на Световната купа по спортна гимнастика

Състезатели от рекорден брой държави - общо 37, ще пристигнат във Варна за 8-та Световна купа по спортна гимнастика. Емблематичното събитие се порвежда за 5-а поредна година в морската столица. Тазгодишното издание започва на 23 май в Двореца на културата и спорта и ще приключи три дни по-късно на 26 май. За отличия в надпреварата ще се борят над 130 спортисти. Събитието се организира от Българска федерация по спортна гимнастика и Община Варна.

Програмата предвижда на 23 май и на 24 май да се проведат квалификациите. Финалите на отделни уреди ще бъдат на 25 и 26 май.

Входът за всички фенове на събитието в Двореца на културата и спорта е свободен.

По данни на организаторите, в тазгодишното издание на Световната купа по спортна гимнастика, България ще се представи с максимален брой състезатели, както при жените, така и при мъжете. Любителите на спортната гимнастика ще имат възможността да се насладят на изпълненията на европейския вицешампон Валентина Георгиева, както и на представянето на други национални състезатели.

Родните ни спортисти ще се борят за призови места в конкуренция с редица изявени и доказани гимнастици, сред които Артур Давтян от Армения - бронзов медалист от олимпийските игри в Токио 2020, световен и европейски шампион на прескок. Участие ще вземат и европейският вицешампион от Римини`24 Олег Верняев (Украйна), носителят на бронзов медал от първенството на Европа на земя Кристофър Мезерош (Унгария), неговият сънародник - европейският шампион за младежи в многобоя Ботонд Молнар (Унгария), както и носителят на бронзово отличие от Римини - Назар Чепруни (Украйна). 

Тройната златна медалистка от Световната купа във Варна 2021 - французойката Алин Фрийс (Франция), също се завръща тази година в търсене на нови отличия. Сред останалите силни състезатели се откроява и Елизабет Сеитз (Германия), която е носител на бронзов медал от европейския шампионат в Анталия.

2024 © Варна е / снимка: Българска федерация по гимнастика

Ансамбълът ни остана в подножието на почетната стълбичка в Париж

Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева завършиха четвърти в многобоя на турнира по художествена гимнастика от Олимпийските игри
Ансамбълът ни остана в подножието на почетната стълбичка в Париж

Ансамбълът на България по художествена гимнастика се класира на четвърто място в многобоя на Олимпийските игри в Париж.

Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева натрупаха сбор от 67.800 точки. Българките допуснаха грешка в съчетанието с пет обръча и бяха оценени с 34.100 точки, от които 19.700 за трудност, 7.900 за артистичност и 6.500 за изпълнение, което им отреди седмото място след първата ротация.

На смесената композиция от три ленти и две топки възпитаничките на Весела Димитрова и Ясена Стойнева бяха много стабилни, играха чисто и бяха оценени с 33.700 точки. От българския щаб подадоха контестация с настояване за по-висока оценка за трудност с тяло, но тя не беше уважена.

България стана олимпийски шампион в Токио 2020, но в друг състав - Симона Дянкова, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова.

Титлата в Париж бе спечелена от ансамбъла на Китай с 69.800 точки (36.950 на пет обръча и 32.850 за три ленти и две топки). Трофеят е първи в историята на тази държава. Среброто отиде при световния шампион Израел, който събра 68.850, а на трето място се нареди Италия с 68.100 точки.

Старши треньорът на ансамбъла ни по художествена гимнастика Весела Димитрова коментира пред БНТ четвъртото място, което нейните възпитанички заеха след многобоя на Олимпийските игри в Париж.

"Състезание като състезание. Допуснахме грешка на едно от съчетанията. Успяхме да наваксаме почти две точки от следващото съчетание. Допуснахме доста груба грешка на обръчи, която ни остави без медал", отбеляза Димитрова.

Тя сподели и какво е казала на момичетата между двете съчетания.

"Не сме си казвали нещо по-специално. Момичетата успяха да се преборят до самия край, това беше единственото, което ги посъветвахме, че нищо не е загубено и трябва да се борят".

Селекционерът коментира и как е преминала цялостната подготовка преди Олимпиадата в Париж. "Този цикъл беше странен и сложен, защото беше 3-годишен, за разлика от предишния, който беше 5-годишен (бел.ред. заради пандемията от Ковид 19). Но, това е положението. Времето, за тези деца, които са на крехка възраст, не стигна", обобщи Димитрова.

След нея думата взеха и част от националките ни:

"Благодарим за подкрепата. Цялото състезание беше една много силна емоция, просто неописуемо. Не успяхме да издържим на напрежението. Не сме усещали тежест, доверихме се на треньорките си и знаехме какво те искат от нас", казаха момичетата.

2024 © Варна е / снимки: БОК, Йордан Петков