Място в топ 6 на Евроквалификациите във Варна е целта на мъжкия ни национален отбор по плажен хандбал

Престижният турнир на Южния плаж продължава от 11 до 14 юли

Мъжкият ни национален отбор се цели в Топ 6 на Европейските квалификации по плажен хандбал във Варна, които продължават от 11 до 14 юли на Южния плаж.

"Фаворит в нашата група е Франция, но като гледам Норвегия с какъв отбор са дошли, предполагам, че ще направят много здрав мач помежду си, като може да се стигне и до дузпи.

Но ние имаме своите шансове. Няма да се предаваме, ще се бори докрай и мисля, че има какво да покажем. Момчетата са отговорни и аз съм много доволен от тях. Целта ни е да влезем в Топ 6 и да вдигнем нивото.

Искаме да подмладим състава. Имаме контузени и болни, но ще се постараем да постигнем резултати с това, с което разполагаме. Имаме достатъчно потенциал. Две момчета още са с температура, но ще ги вдигнем за важните двубои", каза старши треньорът Александър Бояджиев.

В тестовия мач преди началото на квалификациите България загуби от Швеция с 0:2.

"През първата част момчетата се справиха добре тактико-технически. Имахме две-три грешки и оттам загубихме първата част, ще гледаме да ги изчистим, за да започнем подобаващо Европейските квалификации", допълни Бояджиев.

Жените на България победиха Турция с 2:1 след дузпи (26:8, 8:17, 9:8) в тестовия мач.

България открива квалификациите на 11 юли с женски мач срещу Хърватия в 10 часа.

Мъжете срещат Франция в 13 часа. В 15 часа е втората среща на дамите срещу Норвегия, а в 18 часа мъжете срещат същия съперник.

В квалификационния турнир за Европейското първенство през 2025 г. при жените ще спорят 12 отбора. Жребият ги постави в 2 групи с по 6 тима. България е в група А, в която намериха място отборите на Полша, Украйна, Хърватия, Турция и Швейцария. Първите четири тима от групата ще продължат към четвъртфиналите и битката за местата от 1-о до 8-о, а заелите пето и шесто място ще играят в потока за 9-о/12-о в крайното подреждане.

Мъжкият ни отбор по плажен хандбал ще премери сили в група В със съставите на Норвегия, Франция, Чехия и Малта. Общо 10 ще бъдат участниците в турнира при силния пол, разпределени в 2 групи. Първите три тима ще продължат към основната фаза и битката за местата от 1-во до 6-то, а заелите четвърто и пето място в групите ще играят в потока за 7-мо/10-то.

Европейските шампионати по хандбал се провеждат със съдействието на Община Варна, Министерствата на младежта и спорта, и на туризма, и спонсори.

ОТБОРИТЕ НА БЪЛГАРИЯ:

ЖЕНИ:

• 15. Стиляна Павлова – ХК „Сливница“
  • 26. Мелина Спасова - ХК „Сливница“
  • 22. Маринела Панайотова – Pallamano Mezzocorona ( Италия)
  • 25. Йоана Маркова – Olympia BH Club (Великобритания)
  • 13. Христиана Гавраилова – Sam Moncoutant (Франция)
  • 23. Йоана Костова – ХК „Свиленград“
  • 27. Десислава Николова – ХК „Етър 64“ ( В. Търново)
  • 16. Тотка Дойкинова – ХК „Свиленград“
  • 18. Кристина Миланова – ХК „Свиленград“
  • 17. Гергана Грозданова – Gzrk Napredak 12 ( Сърбия)
  • 24. Яница Борисова – ХК „Хасково“
  • 28. Цветелина Владимирова – ХК „Академик ПУ“ (Пловдив)
  • Виктория Жосан – Ст. треньор
  • Ирина Миладинова – Пом. треньор
  • Красимир Тръндев – Доктор
  • Красимир Гецов – Физиотерапевт

МЪЖЕ

• 22. Мартин Ангелов – ХК „Спартак Варна“
  • 19. Стефан Димитров – TG Landshut (Германия)
  • 20. Румен Димитров – ХК „Асти 91“ (Хасково)
  • 2. Тодор Кирев – ХК „Асти 91“ (Хасково)
  • 28. Николай Нейчев – ХК „Труд“ (Труд)
  • 24. Петко Петков - ХК „Асти 91“ (Хасково)
  • 21. Николай Петров – TUS Vinnhorst (Германия)
  • 18. Преслав Станчев – ХК „Осъм“ Ловеч
  • 15. Самуил Стоянов – ХК „Раховец 2008“ (ГО)
  • 6.Михаил Стоянов – ХК „Раховец 2008“ (ГО)
  • 27. Димитър Танев – ХК „Труд“ (Труд)
  • 17. Владислав Йоргов – SGSH Dragons (Германия)
  • Александър Бояджиев – Ст. треньор
  • Самет Муртазали – Пом. Треньор
2024 © Варна е / снимки: MSV Photographers за Българска Федерация по Хандбал

Националките ни на победа от четвъртфиналите на Европейските квалификации по плажен хандбал във Варна

Драматична загуба от Чехия лиши мъжкия ни тим от място в ТОП 6

Женският ни национален отбор е на победа от класиране за четвъртфиналите на Европейските квалификации по плажен хандбал във Варна. След като загубиха с 0:2 първия си мач за деня срещу Украйна, българките победиха неочаквано трудно аутсайдера Швейцария с 2:0 (23:22, 21:16) и след успеха на Украйна над Турция утре националките ни излизат в директен мач с туркините за място сред първите 4 в нашата група А. Хърватия ще играе с Швейцария, която няма победа до момента. Полша среща Украйна.

Мелина Спасова вкара 13 точки за успеха срещу Швейцария, Кристина Миланов добави 12, Стиляна Павлова – 10, Маринела Панайотова – 6, Йоана Маркова – 2, Гергана Грозданова – 1.

"Ние си направихме мача малко тежък, защото леко подценихме ситуацията, заради другите им мачове.

Не играхме на 100%. При нас колективът е добър. Показваме го по време на мачовете.

Имаме големи надежди и очакване на резултати за България. Обичам плажния хандбал. Тук се чувствам на място, освободена съм. Намеренията ми са в бъдеще да се занимавам с треньорство", коментира Стиляна Павлова, която е и помощник-треньор на девойките.

Националките ни излизат в решаващия мач срещу Турция утре в 9 часа сутринта, на Южния плаж във Варна.

Мъжкият ни национален отбор започна представянето си във втория ден от Европейските квалификации по плажен хандбал във Варна с категоричен успех срещу Малта с 2:0. Във втория си мач обаче националите ни допуснаха инфарктна загуба срещу Чехия, което ще ги лиши и от място в ТОП 6. Българските хандбалисти позволиха изравняване в последната секунда на втората част, след което я загубиха със златен гол и след това отстъпиха и при дузпите и подариха победата с 2:1 на Чехия. Окрилени от успеха си срещу нашите състезатели, чехите очаквано разбиха Малта и изхвърлиха националите ни от топ 6. Най-резултатен за българите в мача с Чехия беше Петко Петков с 14 точки. Преслав Станчев вкара 11, Владислав Йоргов – 10, Самуил Стоянов – 4 и Тодор Кирев – 2.

"Трудно се говори след такъв мач. Допуснахме грешки през втората част и стигнахме до дузпи.

Не издържахме физически и психически

Получихме и три червени картона, като две от тези момчета изпълняват добри дузпи. Картоните бяха реални и повлияха на играта", коментира старши треньорът Владислав Йоргов.

"Ние сами си изпуснахме мача. Не упреквам съдиите.

Загубихме спечелен мач. Разочарован съм.

Не успяхме да запазим хладнокръвие в края и съперниците се възползваха от нашите грешки. Надиграхме ги и в двете части, но прибързаните действия и грешките в края ни изиграха лоша шега", коментира Владислав Йоргов.