Трето място в групите за България след първия ден от Европейските квалификации по плажен хандбал във Варна

По една победа и загуба записаха мъжкият и дамският ни национален отбор

Мъжкият и дамският ни национални отбори по плажен хандбал заемат третото място в своите групи след изиграването на мачовете от първия ден на Европейските квалификации, които се провеждат от 11 до 14 юли на Южния плаж във Варна.

Тимовете ни са с по една победа и загуба в актива си.

Мъжкият ни национален отбор сътвори истинска сензация, побеждавайки един от фаворитите в турнира Норвегия. Нашите хандбалисти направиха страхотен мач срещу европейския вицешампион от 2019 г. и 6-и от последния шампионат, и с много сърцата игра измъкнаха победата след дузпи с 2:1 (18:16, 21:16, 9:8). Забележителен с изявите си беше вратарят Румен Димитров, който спаси удар на норвежците в последната секунда на първата част и даде аванс на България в резултата. Скандинавците се хвърлиха с всички сили във втората част и изравниха, за да се стигне до дузпите. Там Петко Петков спаси удар на Норвегия и Преслав Станчев реализира победната точка. 14 точки за успеха вкара Владислав Йоргов, 11 добави Тодор Кирев, 10 Преслав Станчев и 6 Петко Петков.

Победата е първа като старши треньор на мъжете за Александър Бояджиев.

"Бях спокоен. Казах на момчетата да се подготвят за дузпи, защото бях сигурен, че ще вземем първата част. Казах им, че трябва да изпълнят тактическите указания и че ние вярваме в тях. Защото това е България, това е нашето място, можем да се докажем и това е моментът. Отборът повярва в треньорите си, спази указанията, за което им благодаря. Гледахме предишния мач на норвежците, разузнахме ги.

Тактиката ни беше да ги пресираме, да ги изолираме, да затваряме крилата.

Специално поговорих на вратаря да излиза с по-бързи три крачки към пивота, да затваря ъгъла по-близко от крилата. Вратарят ни днес беше перфектен, за мен най-добрият на турнира до момента", коментира Александър Бояджиев.

Треньорът изрази съжаление, че някои грешки са довели до загубата срещу Франция. Въпреки силното първо полувреме националите ни отстъпиха на отстъпиха с 0:2 (22:27, 14:36).

Въпреки това Бояджиев изказа задоволство, че момчетата са успели да се вдигнали след това поражение и да покажат истинското лице на отбора срещу Норвегия.

Петко Петков спаси решаващата дузпа, която донесе победата на България.

"Бяхме решили, че ще се раздадем първото полувреме. Успяхме да го вземем. Дадохме всичко от себе си. Те успяха да вземат второто, но знаехме, че имаме шанс при дузпите и той беше на наша страна.

Добър ден за нас. С Франция за малко изпуснахме първото полувреме. За второто бяхме уморени.

Но след това си починахме, върнахме се и успяхме да постигнем успех срещу Норвегия", коментира Петков.

В други мачове от групата Франция разгроми Малта с 2:0, а Норвегия победи Чехия с 2:1. Така българите са на временната трета позиция с победата и загуба, същият е активът и на Норвегия.

Дамите ни също заемат третото място в своята предварителна група след първия ден на Европейските квалификации по плажен хандбал във Варна.

Те стартираха страхотно след победа срещу фаворита Хърватия. Момичетата ни, водени от треньорката Виктория Жосан спечелиха след дузпи с 2:1 (22:13, 14:22, 8:6). 5 поредни спасявания на хърватската вратарка ни спряха да вземем втората част.  20 точки за успеха реализира Христиана Гавраилова, 16 добави Мелина Спасова, 8 Маринела Панайотова, 6 Стиляна Павлова, 4 Йоана Маркова и 2 Кристина Миланова.

"Много се радваме за тази победа. Това е страхотен старт на нашето представяне и се надявам да имаме още добри резултати, защото сме много сплотен отбор. Надяваме се да се качим възможно най-нагоре в нашата група. Свежа съм, готова съм, гладна съм за победа и продължавам напред. От 6 години насам не съм играла, имах контузия на коляното и тогава бях решила да спра за известно време. После взех решение да се върна и съм много щастлива, че започваме добре", коментира след срещата Маринела Панайотова.

Старши треньорът Виктория Жосан също беше много щастлива от успеха, но анализира и нашите слабости.

"Във втората част направихме повече грешки, не вкарвахме голове. Вратарката им заигра по-добре, ние играхме по-слабо в нападение, но стигнахме до дузпи и победихме. Отборът е готов за дълга битка. Треньорският екип е много доволен, всички са много отдадени. Ако така продължаваме, имаме голям шанс да се класираме", коментира Жосан.

В другите първи мачове от нашата група Полша победи Турция с 2:0, а Украйна се наложи над Швейцария също с 2:0.

За съжаление женският ни национален отбор пропусна да запише втора победа за деня и така да направи важна крачка към първата 8-ица. Българките загубиха от Полша с 1:2 (11:15, 21:20, 10:8). 13 точки при загубата отбеляза Христиана Гаврилова, по 9 добавиха Стиляна Павлова и Мелина Спасова, а 8 записа Маринела Панайотова.

Турция победи Швейцария с 2:0, а Хърватия се наложи над Украйна с 2:1 в други срещи от нашата група, в която с победа и загуба България е трета.

В 10 часа утре мъжете излизат срещу Малта, а в 11 часа жените срещат Украйна. От 15 часа мъжете играят с Чехия, а в 16 часа жените с Швейцария.

В квалификационния турнир за Европейското първенство през 2025 г. при жените спорят 12 отбора. Жребият ги разпредели в 2 групи с по 6 тима. България е в група А, в която намериха място отборите на Полша, Украйна, Хърватия, Турция и Швейцария. Първите четири тима от групата ще продължат към четвъртфиналите и битката за местата от 1-во до 8-о, а заелите пето и шесто място ще играят в потока за 9-о/12-о място в крайното подреждане.

Мъжкият ни отбор по плажен хандбал мери сили в група В със съставите на Норвегия, Франция, Чехия и Малта. Общо 10 са участниците в турнира при силния пол, разпределени в 2 групи. Първите три тима ще продължат към основната фаза и битката за местата от 1-во до 6-о, а заелите четвърто и пето място в групите ще играят в потока за 7-о/10-о място.

Европейските шампионати по хандбал се провеждат със съдействието на Община Варна, Министерствата на младежта и спорта, и на туризма, и спонсори.

2024 © Варна е / снимки: MSV Photographers за Българска Федерация по Хандбал

Турнир по плажен тенис ще се проведе във Варна на 17 и 18 август

В надпреварата ще се включат състезатели от Варна, Добрич, Русе, Бургас и София

Традиционният турнир по плажен тенис "Varna Cup 2024", организиран по случай Деня на Варна, ще се проведе през този уикенд. Спортното мероприятие започва на 17 август (събота) от 10 часа със състезание при мъжете. На 18 август (неделя), също от 10 часа е надпреварата за смесени двойки. Организатор на турнира е варненският клуб "Beach Tennis Bulgaria", с подкрепата на Община Варна.

Отбори и участници от Варна, Добрич, Русе, Бургас и София ще се включат тази година в плажната надпревара.

Правилата за провеждане на събитието са съгласно официалните изисквания на ITF Beach Tennis, а разпределението на отборите в групи според нормите на Round Robin.

Височината на мрежата при плажния тенис е 180 см, а 16 е максималният брой участващи отбори. Организаторите уточняват, че при засилен интерес, броят им може да бъде увеличен.

Предвидени са награди за всички участници в плажния турнир.

Място на провеждане: Cuba Beach Bar

2024 © Варна е / снимки: beachtennisbulgaria.bg