Сребро за България от Балканиадата по тенис на маса

До медалите достигна тимът на девойките до 19 години, които на финала отстъпиха на европейските шампионки от Румъния, от 30 юни започва индивидуалната надпревара в турнира

Българският национален отбор за девойки до 19 години заслужи сребърно отличие на Балканското първенство до 15 и 19 години, което се провежда в Гърция. Цветелина Георгиева, Сиделя Мутлу, Виктория Персова, Теодора Филчева и Дамла Хасанова с треньор Бейхан Емин победиха категорично Босна и Херцеговина с 3-0, като само Сиделя Мутлу загуби първия гейм от Субасич (3-11), но бе категорична в следващите три – 11-6, 11-7, 11-7.

Цветелина Георгиева и Виктория Персова не оставиха никакъв шанс съответно  на Ловрич и Биоградлич – по 3-0. След 3-1 на полуфинала срещу Турция (две победи на Цветелина Георгиева, една на Сиделя Мутлу и загуба на Виктория Персова), нашият отбор се класира за финала срещу европейския шампион Румъния, от когото претърпя поражение с 0-3, съобщават от Българската федерация по тенис на маса.

Останалите ни три отбора загубиха на четвъртфиналите.

Кадетите с треньор Стоян Поппетров отстъпиха с 1-3 на тима на Сърбия, като единствената победа 3-1 постигна Мирослав Шмидт срещу Маркович. Виктор Димитров бе надигран от Ражич с 1-3. Много драматично се разви срещата на двойки между Шмидт/Димитров – Ражич/Маркович, като нашите момчета поведоха с 2-0, но допуснаха обрат и в контрагейма загубиха с 9-11. Почти същият сценарий се разви и в двубоя на Шмидт срещу Ражич – след преднина с 2-0, загуба с 2-3 след контрагейм 10-12. В спора за 5-8 място момчетата постигнаха победа с 3-2 над Албания, а срещу Черна гора след 2-3 останаха на 6-о място.

Кадетките с треньор Даниела Христова бяха елиминирани в спора за медалите също на четвъртфиналите от състава на Сърбия с 0-3. Веда Неязиева загуби с 0-3 от Хавела, Анита Петкова бе надиграна от Ванжо с 2-3 след контрагейм 8-11 и силна нейна игра в третия и четвъртия гейм (11-9, 11-6). До пети решителен гейм стигна и двойката Неязиева/Петкова срещу Хавела/Ванжо. След много  успешно начало – 11-4, 11-1, позволиха обрат - 9-11, 6-11, 3-11 и загубиха с 2-3. За разпределението 5-8 място момичетата победиха Северна Македония с 3-0, а срещу Гърция загубиха с 2-3 и също са 6-и.

Юношите с треньор Деян Георгиев отстъпиха в четвъртфинала срещу тима на домакините, като единствената победа записа Йоан Величков – 3-0 срещу Мадесис. Срещу Манолопулос Ерен Бекир спечели само в първия гейм с 12-10, загуби със същия резултат във втория и след 7-11, 6-11 отстъпи с 1-3, а срещу Мадесис регистрира загуба от 0-3. Стефан Димитров се поздрави с успех единствено в първия гейм срещу Алексопулос и загуби с 1-3 (12-10, 1-11, 3-11, 4-11). В срещата за 5-о място българите победиха Босна и Херцеговина с 3-0.

От утре, 30 юни, започват срещите в индивидуалната надпревара на Балканското първенство до 15 и до 19 години.

2023 © Варна е

Мария Йовкова и Калина Христова станаха европейски университетски шампионки

Дамският тим на България по тенис на маса заслужи сребро в отборната надпревара

Състезателката на варненския клуб по тенис на маса Комфорт Мария Йовкова и съотборничката ѝ в националния отбор на България Калина Христова станаха европейски университетски шампионки на двойки.

Отличието е второ за Мария Йовкова и Калина Христова в турнира, след сребърния медал в отборната надпревара.

Европейският университетски шампионат се провежда в унгарския град Дебрецен. В състава на България при дамите влизат също Мирослава Андронова от СКТМ Комфорт и Кръстина Иванова.

В отборната надпревара българките завоюваха първото място в своята група след победи над Чехия (3:0), Литва (3:0) и Хърватия (3:2).

В четвъртфинала тенисистките ни бяха убедителни срещу Турция (3:0), след което на полуфинал се наложиха над Полша с 3:1. Във финала българките отстъпиха на Хърватия с 1:3.

Единствената победа за родния тим завоюва Мария Йовкова, която се наложи над Марта Вукелич.