Български кайтсърфист втори на международен турнир

Кристиан Манев се представи забележително в Пан-американския шампионат Formula Kite Open Pan American

Исторически успех за родния кайт сърф постигна състезателят на Яхтклуб "Черноморец Бургас" Кристиан Манев. То се класира на второ място в Пан-американския шампионат Formula Kite Open Pan American. Кристиан се състезава в олимпийския клас Кайт Фойл и взе среброто в Кабарете, Доминиканска република, в едно от най-силните състезания на американския континент. Успехът дойде в изключителна конкуренция на над 30 състезатели от 13 държави

При много трудни условия и бързопроменяща се сила на вятъра, опитният Кристиян Манев се пребори с предизвикателствата и демонстрира по категоричен начин добрата си форма.

В първия състезателен ден Кристиан се състезава на слаб вятър, което не е предпочитано за него. Въпреки това успява за спечели първата гонка за деня, тъй като основният му конкурент Михаил Новиков, който е един от най добрите състезатели в света в тази дисциплина, пада на една от маневрите в рамките на дистанцията. Въпреки че скоростта му в тези условия е по-ниска от тази на Новиков, Манев успява да компенсира с остри ъгли на качване срещу вятъра и пълни ъгли на пускане по вятъра.

Във втората и третата гонка Кристиан завършва на второ място, плътно зад състезаващия се под флага на Вануату руски състезател Михаил Новиков.

Българският състезател прави перфектен старт в четвъртата гонка и повежда флотилията, удържайки челното място до края при значително по-силен вятър. Малшанс бележи следващите стартове, тъй като Кристиан е оплетен от друг състезател, но все пак успява да задържи второто си място във временното класиране.

В първата гонка на последващия ден финишира 3-ти, което е най-лошият му резултат на завършена гонка по време на цялото състезание, пропуска следващата поради проблеми с кайта, за да поведе отново флотилията в последната гонка на състезанието, поради вятър падащ под 6 възела.

Годината на квалификациите за Олимпиадата в Париж 2024г. е изключително важна за даровития български национал. Подготовката му, координирана по план от ММС и БФВ, продължава с участието на Европейското първенство за младежи до 21 години в Торе Гранде Италия.

2023 © Варна е / снимки: Българска федерация по ветроходство

КПС Варна отново триумфира с Купата на България при мъжете

Ватерполистите на Найден Найденов надделяха на финала над ЦСКА след дузпи

КПС Варна спечели 62-рото издание на турнира за Купата на България по водна топка за мъже, след като във финала на надпреварата в басейн "Пирин " в Благоевград тимът надигра с дузпи състава на ЦСКА.

В редовното време двубоят завърши при резултат 6:6, като изравнителното попадение за "червените" падна в заключителните секунди, информира БНТ.

При наказателните удари обаче варненци бяха далеч по-точни и в крайна сметка триумфираха в състезанието.

На полуфиналите вчера отборът на КПС Варна се наложи над Черно море с 14:6, докато ЦСКА победи друг варненски тим - Комодор, с 11:6.

За пръв път в историята на турнира за Купата на България по водна топка за мъже ръководителите от Българската федерация по водна топка (БФВТ) бяха осигурили и награден фонд в размер на 3000 лева.

Трофеят от Купата на България е пореден във витрината на КПС Варна. Припомняме, че през 2022 година варненските ватерполисти за първи път в историята си постигнаха дубъл, като в един сезон завоюваха и шампионската титла и Купата на България при мъжете.

Ето и състава на носителите на купата:
1. Станислав Райков - капитан и най-добър вратар; 2. Искрен Николов; 3. Александър Аенски; 4. Александър Панайотов; 5. Христо Антонов; 6. Момчил Вълков; 7. Никола Калчев; 8. Виктор Михайлов; 9. Захари Николов; 10. Денис Станков - уникален играч; 11. Андрей Коновалов; 12. Кристиян Георгиев; 13. Валентин Антонов; Старши треньор Найден Найденов

2024 © Варна е / снимка: КПС Варна