Evil Woman спечели регатата Varna Channel Cup в най-бързия клас

Деветото издание на регата Varna Channel Cup поднесе много емоция, красота и спортна страст, състезанието се проведе от 8-и до 11-и юни в акваторията на Варненския залив и каналът към Варненското езеро
559

Тазгодишните шампиони при най-бързите яхти (Клас ORC A) на Varna Channel Cup са екипажът на Evil Woman. Те показаха стабилно представяне във всички 9 гонки и вдигнаха купата в своя клас за втори път след успехa си от 2019. На моменти слаб и променлив вятър подложи за изпитание всички екипажи, сред които най-добре се представиха Петър Стефанов, Ина Илиева, Симеон Стоилов, Валентин Иванов, Бранимир Йовчев и шкипер Петър Димитров.

Втори остана отборът домакин – LZ Yachting 1991 с шкипер Лъчезар Братоев.

Третото място остана за миналогодишния шампион – яхта Шоколад на швейцареца Франсоа Боп, чието представяне заплиташе спортната интрига до последния момент. Те водеха почти до финала, но след подаден протест за предизвикаване на ситуация за сблъскване, бяха декласирани в последната гонка. Председател на протестната комисия беше международният съдия по ветроходство Георги Паунов-Джони. Така Шоколад останаха с третото място при най-бързите яхти – клас ORC A, а екипажът на Evil Woman вдигна купата.

Сезонът за киловите яхти тепърва предстои и фактът, че в българската флотилия вече има три почти еднакви яхти, всички Grand Soleil 42 (LZ Yachting 1991, Petra и ARROUTADO), обещава да направи конкуренцията при бързите лодки още по-ожесточена. Очаква се това да отнеме още няколко регати, в които екипажите да се напаснат с новите за тях технически възможности на лодките.

Тройката в клас ORC B затвориха Шимазен с шкипер Станислав Попчев, Теодора с шкипер Мирослав Шопов и Маугли с шкипер Деян Кръстев.

В клас ORC P, шампиони станаха Mint Milk на Калин Георгиев, следвани от UK Sailmakers с шкипер Михаил Копанов и трето място за Metch с шкипер Боян Костов.

Класовете се затварят с ORC C и следното временно класиране: Проксима (Свилен Дойков), Тера Дулор (Ивайло Вълчев), Уайт Уинг (Калоян Симеонов).

Общото класиране за всички ORC класове беше спечелено от Mint Milk (Калин Георгиев), следвани от LZ Yachting 1991 (Лъчезар Братоев) и Evil Woman (Петър Димитров).

Varna Channel Cup e една от малкото в света регати с гонка канал-езеро. Друга подобна регата е известната Босфорус Къп или Купата за Босфора, чиито основател Орхан Горбон тази година лично посети варненската регата, за да покани всички участници да се включат в тяхното 22-ро издание.

Varna Channel Cup се организира от яхт-клуб LZ Yachting 1991 в партньорство с Община Варна и корпоративни спонсори.

2023 © Варна е / снимки: Varna Channel Cup

КПС Варна отново триумфира с Купата на България при мъжете

Ватерполистите на Найден Найденов надделяха на финала над ЦСКА след дузпи

КПС Варна спечели 62-рото издание на турнира за Купата на България по водна топка за мъже, след като във финала на надпреварата в басейн "Пирин " в Благоевград тимът надигра с дузпи състава на ЦСКА.

В редовното време двубоят завърши при резултат 6:6, като изравнителното попадение за "червените" падна в заключителните секунди, информира БНТ.

При наказателните удари обаче варненци бяха далеч по-точни и в крайна сметка триумфираха в състезанието.

На полуфиналите вчера отборът на КПС Варна се наложи над Черно море с 14:6, докато ЦСКА победи друг варненски тим - Комодор, с 11:6.

За пръв път в историята на турнира за Купата на България по водна топка за мъже ръководителите от Българската федерация по водна топка (БФВТ) бяха осигурили и награден фонд в размер на 3000 лева.

Трофеят от Купата на България е пореден във витрината на КПС Варна. Припомняме, че през 2022 година варненските ватерполисти за първи път в историята си постигнаха дубъл, като в един сезон завоюваха и шампионската титла и Купата на България при мъжете.

Ето и състава на носителите на купата:
1. Станислав Райков - капитан и най-добър вратар; 2. Искрен Николов; 3. Александър Аенски; 4. Александър Панайотов; 5. Христо Антонов; 6. Момчил Вълков; 7. Никола Калчев; 8. Виктор Михайлов; 9. Захари Николов; 10. Денис Станков - уникален играч; 11. Андрей Коновалов; 12. Кристиян Георгиев; 13. Валентин Антонов; Старши треньор Найден Найденов

2024 © Варна е / снимка: КПС Варна