Мобилно меню

ПСК "Черно море" стана отборен шампион в държавното по плуване

В надпреварата се включиха 429 плувци от 48 клуба
ПСК "Черно море" стана отборен шампион в държавното по плуване

ПСК "Черно море" е отборен шампион на държавното първенство по плуване, което се проведе на басейн "Младост" в Пловдив. 429 плувци от 48 клуба участваха в надпреварата.

В комплексното класиране варненският клуб с главен треньор Никола Петров зае първо място с общ точков актив 40 029. При мъжете "моряците" са първи с 24 615 т.

Първи места в отделните дисциплини на държавния шампионат заеха – Мирослав Терзиев – 100 и 800 м кроул, Лора Великова – 400 м съчетано плуване, Радина Радева – 800 м свободен стил, Илиян Илиев – 50 и 100 м бътерфлай, Калоян Драгнев – 1500 м кроул.

Втори се класираха Мирослав Терзиев – 400 м кроул и Радина Радева – 1500 м кроул .

Трети места заеха – Радина Радева – 400 м кроул, Мирослав Терзиев – 200 м кроул, Ванеса Делев – 200 м кроул, Мартин Янков – 50 м гръб.

Клубните щафети при мъжете са първи на 4 х 100 свободен стил и 4 х 100 м съчетано плуване.

"Състезанието беше доста трудно от гледна точка на това, че сме с нов, подмладен състав. Щастлив съм, че станахме шампиони! Всички наши състезатели бяха сериозни и дадоха максимума от себе си. Поздравления за Мирослав Терзиев и Калоян Драгнев, тъй като те бяха на второ състезание поред в рамките на две седмици. Преди отборния шампонат участваха в международния турнир Multinations . Бяха много изморени, но не се предадоха. Илиян Илиев, който съвсем скоро се завърна, стана шампион на 50 и 100 м бътерфлай. Всички останали също дадоха всичко от себе си с идеята за силното представяне на отбора, което бе радостно за мен. Разбира се, има още много какво да се желае от малките плувци, които започнаха да трупат ценен опит. Надявам се още на следващото състезание да покажат истинския си потенциал", коментира главният треньор на клуба Никола Петров. 

2026 © Варна е

Рекорден брой състезатели в деветото издание на Black Sea Cup

В международния турнир ще се включат 490 плувци от 22 клуба от България, Турция и Румъния
Рекорден брой състезатели в деветото издание на Black Sea Cup

От 5 до 7 юни Варна ще бъде домакин на деветото издание на международния плувен турнир Black Sea Cup. Рекорден брой състезатели – 490 плувци от 22 клуба от България, Турция и Румъния, ще спорят за отличията в престижната надпревара, която ще се проведе на ПК "Приморски". Организатори на събитието са ПСК "Черно море", Община Варна и Българската федерация по плувни спортове. Състезанието ще се проведе под ръководството на международни съдии съгласно правилата на ФИНА.

Всеки състезател има право на участие в до четири дисциплини. Участниците са разпределени в четири възрастови групи: група D (родени през 2014–2015 г.), група C (2012–2013 г.), група B (2009–2011 г.) и група A – отворена възраст. Класирането ще се извършва по възрастови групи и пол.

Наградният фонд отново е сред най-привлекателните в българското плуване. Участниците, класирани от първо до пето място при двата пола ще бъдат удостоени с парични награди, както следва: 5-то място – 100 евро; 4-то място – 200 евро; 3-то място – 400 евро.; 2-ро място – 750 евро; 1-во място – 1500 евро. Специални награди от по 500 евро са предвидени за най-добрите състезатели при мъжете и жените, както и за техните треньори.

Турнирът започва на 5 юни със стартове в дисциплините 1500 м свободен стил – мъже и 800 м свободен стил – жени. В събота и неделя сутрешните сесии са с начален час 9:00 ч., а следобедните – 17:30 ч.

Победители в миналогодишното издание на турнира станаха плувците на ПСК "Черно море" - Тея Николова и Максим Манолов, а отличието за най-добър треньор  бе присъдено на Никола Петров.

2026 © Варна е