България излиза срещу Хърватия за трета победа на Европейското по волейбол във Варна

Снощи националите ни сразиха Украйна с 3:1 и се изкачиха до втората позиция в своята предварителна група

Тази вечер от 20:30 часа България излиза срещу Хърватия в четвъртия си мач от програмата на Европейското по волейбол във Варна. До момента "лъвовете" имат в актива си две победи и едно поражение.

Успехът срещу Украйна с 3:1, постигнат снощи в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта в морската столица, изкачи националите ни до второто място в предварителната група. Лидер е Испания, като "иберийците" са единствените, които успяха да победят България до момента, още в първия двубой на шампионата.

Двубоят срещу Украйна започна катастрофално за националите ни и те загубиха първия гейм след 20:25, като през по-голямата му част бяха догонващи в резултата. Разлика между двата съперника в тази първа част направи фактът, че украинците бъркаха значително по-малко, докато началният удар на българите не вървеше.

През втората част "лъвовете" бяха пълни господари на терена и бързо изравниха геймовете след убедителното 25:17.

Третата част протече по идентичен начин почти до финала, когато украинците успяха да скъсят дистанцията, но в крайна сметка националите ни се наложиха, като оползотвориха още първия си геймбол и заключиха частта при 25:20, което направи общия резултат 2:1 в наша полза.

Четвъртият гейм също стартира добре за България и през по-голямата му част националите ни успяваха да поддържат преднина от 4-5 точки. В края обаче украинците направиха играта оспорвана и съкратиха до 21:19. Последните минути бяха инфарктни. Атанасов отбеляза 24-тата точка и гарантира четири мачбола за България, но съперниците спасиха първите два от тях и направиха резултата 24:22. Ас на Украйна завърза още повече изхода на гейма, който можеше да бъде решаващ, но в този момент нервите на украинците не издържаха и тяхна грешка на начален удар донесе успеха на България в гейма с 25:23 и в мача с 3:1.

2023 © Варна е / снимки: Българска федерация по волейбол

България е европейски шампион по волейбол (ВИДЕО)

Девойките ни до 18 години спечелиха титлата на Стария континент в своята възрастова група, като надделяха категорично над Белгия на финала с 3:0

България е европейски шампион по волейбол при девойките до 18 години. Момичетата ни стигнаха до титлата след категоричен успех срещу Белгия на финала с 3:0 гейма, в отделните части 25:15, 25:18, 28:26.

Националките ни, водени от легендарната Антонина Зетова, направиха фантастичен турнир. В груповата фаза на остров Крит българките записаха шест успеха и едно поражение. Най-красива и изстрадана беше победата на полуфинала над Италия, когато мачът изглеждаше загубен, но девойките ни показаха характер. Така България достигна до първия си еврофинал при дамите от 42 години насам. Последният датира от 1982-а, когато тимът ни под 20 години спечели сребро. През тази година обаче девойките ни достигнаха до титлата и бяха аплодирани от трибуните от президента на Българската федерация по волейбол Любомир Ганев.

Няколко състезателки от националния ни отбор намериха място в идеалния тим на шампионата.

Димана Иванова бе обявена за най-добър играч в турнира.

Тя спечели и приза за разпределител №1 на Европейското първенство.