България отстъпи на Хърватия с 1:3 на Европейското по волейбол във Варна

В последния си двубой от предварителната група националите ни срещат Словения

Мъжкият ни национален отбор по волейбол загуби с от Хърватия с 1:3 двубоя от Европейското първенство, игран в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна. Мощната подкрепа от трибуните не помогна на българския тим да постигне трета поредна победа в шампионата, а допусна второ поражение.

След успеха, който постигнаха, хърватите ни изместиха от второто място във временното класиране в групата и класирането ни на осминафинал не е сигурно. В последния си двубой от предварителната група, България среща Словения, във вторник - 5 септември, от 20:30 часа.

Националите ни изиграха отлично първия гейм и заслужено спечелиха с 25:22. Хърватите обаче бързо се окопитиха и спечелиха светкавично втория гейм след 25:16. Третият гейм вървеше равностойно до 19:19, когато хърватите взеха предимство. Българите спасиха два поредни геймбола, но при третия не сполучиха и Хърватия излезе напред в общия резултат след 25:22 в третия гейм. Хърватите водеха играта и през по-голямата част на четвъртия гейм, като в самия му край българите дадоха отпор благодарение на силна серия след начален удар на Илия Петков и отлични изяви на блокадата. Националите ни успяха да намалят до 21:22, но шансът им изневери. Хърватия оползотвори първия си мачбол и затвори частта с 25:21 и мача с 3:1 гейма.

2023 © Варна е / снимки: Българска федерация по волейбол

България е европейски шампион по волейбол (ВИДЕО)

Девойките ни до 18 години спечелиха титлата на Стария континент в своята възрастова група, като надделяха категорично над Белгия на финала с 3:0

България е европейски шампион по волейбол при девойките до 18 години. Момичетата ни стигнаха до титлата след категоричен успех срещу Белгия на финала с 3:0 гейма, в отделните части 25:15, 25:18, 28:26.

Националките ни, водени от легендарната Антонина Зетова, направиха фантастичен турнир. В груповата фаза на остров Крит българките записаха шест успеха и едно поражение. Най-красива и изстрадана беше победата на полуфинала над Италия, когато мачът изглеждаше загубен, но девойките ни показаха характер. Така България достигна до първия си еврофинал при дамите от 42 години насам. Последният датира от 1982-а, когато тимът ни под 20 години спечели сребро. През тази година обаче девойките ни достигнаха до титлата и бяха аплодирани от трибуните от президента на Българската федерация по волейбол Любомир Ганев.

Няколко състезателки от националния ни отбор намериха място в идеалния тим на шампионата.

Димана Иванова бе обявена за най-добър играч в турнира.

Тя спечели и приза за разпределител №1 на Европейското първенство.