България продължава към осминафиналите на Европейското по волейбол във Варна

Това стана ясно след като Украйна изпрати Финландия у дома след петсетов мач

България се класира за осминафиналите на Европейското първенство за мъже. Това стана ясно след мача Украйна – Финландия, завършил по възможно най-добрия начин за родните национали - в пет сета. Украйна спечели с 3:2 и изпрати финландците у дома.

Преди последния ден от групата във Варна със сигурност няма как да отпаднем от първото каре в класирането, отбелязват от родната федерация по волейбол. България завършва с мач срещу Словения - утре от 20:30 часа в зала Конгресна на Двореца на културата и спорта във Варна. Добрата новина е, че дори при загуба с 0:3 пак ще сме на осминафинал.

Украйна ще се бори с Испания за четвъртото място, гарантиращо класиране във фазата на елиминациите. За тази цел отборът има нужда от чиста победа. Ако спечели само с 3:2, ще остане с пет точки – поне една по-малко от нас и две по-малко от "Ла Фурия". Успех на испанците ще изпрати Украйна към Киев.

На кое място ще завършим в групата, зависи и от днешния късен мач Словения – Хърватия. И, разбира се, от нашия двубой срещу словенците. Ако завършим на трето място в групата и се класираме на четвъртфинал, то тогава в Двореца на спорта във Варна отново бихме играли с победителя от нашата група. При положение че сме втори и стигнем финалната осмица, вероятно ще се изправим срещу Франция.

2023 © Варна е / снимки: Българска федерация по волейбол

България е европейски шампион по волейбол (ВИДЕО)

Девойките ни до 18 години спечелиха титлата на Стария континент в своята възрастова група, като надделяха категорично над Белгия на финала с 3:0

България е европейски шампион по волейбол при девойките до 18 години. Момичетата ни стигнаха до титлата след категоричен успех срещу Белгия на финала с 3:0 гейма, в отделните части 25:15, 25:18, 28:26.

Националките ни, водени от легендарната Антонина Зетова, направиха фантастичен турнир. В груповата фаза на остров Крит българките записаха шест успеха и едно поражение. Най-красива и изстрадана беше победата на полуфинала над Италия, когато мачът изглеждаше загубен, но девойките ни показаха характер. Така България достигна до първия си еврофинал при дамите от 42 години насам. Последният датира от 1982-а, когато тимът ни под 20 години спечели сребро. През тази година обаче девойките ни достигнаха до титлата и бяха аплодирани от трибуните от президента на Българската федерация по волейбол Любомир Ганев.

Няколко състезателки от националния ни отбор намериха място в идеалния тим на шампионата.

Димана Иванова бе обявена за най-добър играч в турнира.

Тя спечели и приза за разпределител №1 на Европейското първенство.